Güçlenen Doğu ve Yeni Batı Oluşumu


Bu makale 2021-06-04 22:54:18 eklenmiş ve 20 kez görüntülenmiştir.
Mehmet BOZKUŞ

Güçlenen doğu yeni dünya düzeninde yerini alırken güçlenen ve üreten yapısıyla batı karşısında kendini kabul ettirmeye ve politik düzeyde ülkeler arası ilişkilerde hem sahada var olan hem masada var olmayı hedefeleyen siyaset, ekonomi ve politikalarla yerini almaya başlamıştır.


         Batı ise yeniden yapılanma sürecine girerek ABD öncülüğünde kendine yeniden yer edinmeye çalışırken, yeni politikalar üretmek yerine yoluna mevcut konumu ile  devam etmek istemesiyle ortaya çıkan süreçlerde kendini yeniden dizayn etme sürecine girmiştir.


         Güçlenen doğu karşısında yeni bloklar oluşturma gayreti içinde olan ancak beklediği prestij konumuna gelmekte sıkıntı yaşayacağını gören batı güçlenen doğu ülkeleri karşısında savunma üzerinden tehditler gönderme yoluna giderek kendine yer açma çabaları içine girmiştir.


         Rusya’yı düşman Çin’i rakip olarak gören ABD aslında bölgesel güçlerin yeni yapılanmadaki etkinliklerini görmek istememekte  ve vekil aktörleri ile bu ülkeleri kriz ve kaos ortamlarına sürükleyerek kendine mecbur etme yöntemini seçmiştir.


         AB içinde ABD etkinliğini artırmak isteyen ve düşman olarak gördüğü Rusya’ya karşı işbirliği yapan ülkeleri tehdit eden ABD aslında AB içinde kendi yerini AB ülkeleri çıkarlarının üstünde tutarak AB’yi savunma, ekonomi ve politik olarak kendine tekrar bağlı hale getirme gayretleri ile ortaya çıkmaya başlamıştır.


         AB’nin lokomotifi olan Almanya’nın Rusya üzerinden sağlayacağı  enerji ihtiyaçlarına ( kuzey akımı ) karşı çıkarak kendi müttefikleri olan AB içinde yaptırım uygulama tehditleri ile ekonomik olarak şirketleri tehdit etme yoluyla kendi politikalarına tabi olmaya zorlamaktadır.


         Yeni doğu oluşurken sömürge ülkeleri olan bir çok ülke sömürgeci devletlere karşı ülke politikalarında değişime gitmeye başlamış bu durum zenginliklerini sömürge düzeninden elde eden emperyal devletlerin ekonomi,siyaset ve toplumsal olaylarla karşı karşıya kalmalarını sağlamıştır.


         Emperyal devletlerin güçlenen doğu ülkelerinin kendi içlerinde oluşturdukları yeni yapılar ve işbirlikleri ile üretimden toplumsal gelişmişliğe kadar uzanan bir çok kalkınma sorunlarında birlikte hareket etme kararlılığı göstermeleri ile denge kayıplarına uğramışlardır.


         AB içinde savunma dahil birçok alanda sorunlar ortaya çıkmış bu durumdan en çok rahatsızlık duyan ülke olarak Fransa sert söylemlerle kendine rakip olarak gördüğü Türkiye’yi hedef almaya başlamış bunun karşısında Türkiye uluslararası hukuk dahilinde haklı ve kararlı duruşu ile siyasi arenada gereken cevapları vermiş ve vermeye de devam etmektedir.


         Almanya’ya karşı ABD tutumları rahatsızlıklar yaratırken Almanya kendine nasıl bir çıkış yolu araması gerektiğini Türkiye gerçeği ile ortaya koymaya başlamış olup Almanya Rusya ve Türkiye’nin doğu Akdeniz dahil olmak üzere bir çok alanda işbirliği ve politik denklemler kurmaya başladığının bilinmesi gerekir.


         AB içinde  Almanya liderliği ve Fransa çekişmeleri yeni dönemde daha çok gündeme geleceği, Almanya AB politikalarında etkin olabilmesi için AB’nin ihtiyaçlarına cevap veren ülke olma konumunu kayıp etmemesi gerektiğinin görülmesi


         Yeni doğu karşısında AB kendi yapılanması içinde yerini almalı ve ABD karşıtı söylemlerle değil kendi davranışlarından bunu göstermeye başladığı süreçler olmalıdır.


AB-ABD


AB-Rusya


AB-Türkiye


AB -Rusya ve Türkiye  ilişkilerini değerlendirme gereğini görmelidir.


AB-ABD’nin Rusya ve Çin politikalarından duyduğu rahatsızlığı kendi ekonomisi ve güvenliği için nasıl bir tehdit oluşturduğu gerçeğini görerek hareket etmesi,


Rusya ile ilişkilerin boyutunu varsa  tehditinin şeklini ve oluşturacağı etkiye karşı kendi politik gerçeklerine göre hareket etmesi,


AB -ABD ilişkilerinde Trump döneminde oluşan ilişkileri yeniden hangi boyutlara taşıyacağını,


         AB’nin (AB-Türkiye) ilişkilerinde yeni dünya düzeninde yer almak isteyen konumda olmak için Türkiye’ye karşı gerçekçi politikalara dönmesi ve işbirliği ile neler kazanabileceklerini gören politikalar üretmeleri gerekeceğini,


Rusya-Türkiye ilişkilerinde bölgesel ve küresel anlamda kazandığı boyutlarını görmeleri ve vekil aktörlere olan desteklerini kesecek politikalarla neler kazanarak yeni yapılarına kavuşacaklarını görmeleridir.


         Vekil aktörler üzerinden savaşların AB sınırlarına taşındığı gerçeğini görmeleri gerekmektedir.(Belarus ve Ukrayna üzerinden bunu görmeleridir.)


         Pandemi ile ortaya çıkan aşı ihtiyaçlarını karşılamak için ülkelerin aşı diplomasisi ile birbirlerine karşı yeni tehditler oluşmakta bu durum enerji mücadelelerinin yerini almaktadır.


         ABD karşıtlığının dünyanın her noktasında baş gösterdiği günümüzde AB’nin geleceği ve ABD -AB çekişmelerinde Türkiye gerçeği ortaya çıkmıştır.


         Fransa Almanya çekişmesi batı ülkeleri için yeniden yapılanma süreçlerinin başlaması gerçeğini ortaya çıkarırken, doğu bu durumdan güçlenerek etkinlik alanlarını artırmaya başlaması ile yeni batı ise çekişmeler ile oluşumunu başlatmak istemektedir.


         Almanya Çin ve Rusya’ya karşı taraf olma politikası yerine daha çok çıkarlarına göre hareket ederek denge politikaları izlemektedir. Rusya ve Çin ise bunu işbirliği politikaları ile göstermektedir.


         Türkiye çoklu denge politikaları izlemeye devam etmekte, düşmanları azaltma dostlarını çoğaltma politikası ile  Hindistan,Pakistan çekişmesinde barış elçisi ,Kafkaslarda yeni işbirlikleri ve güven istikrar sağlama,Ermenistan’ın katılması ile bunu göstermektedir.


         Ukrayna üzerinde Karadeniz’de oluşturulmak istenen kriz ve kaos ortamına işbirliğine dayalı ilişkileri ile cevap verecek konumu ile dahil olacak ve huzur denizi olan Karadeniz’in karıştırılmasına müsade etmeyeceğinin görülmesinin gerektiği,


         Almanya ve Rusya yakınlaşması ile Türkiye yapılanması yeni doğu ile yeni batıdaki denge,güç,siyaset,ekonomi ve güç oluşumu olacaktır.Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Puan Durumu

Sağlık Haber Portalı
© Copyright 2021 saglikhaberportali. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
RESMİ SAĞLIK KURUMLARI
Sağlıkta Buluşma Noktası
MHRS
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı
personel.saglik.gov.tr
E-sağlık
Aile Hekimliği
DEVLET KURUMLARI
Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık
TBMM
Adalet Bakanlığı
E-Devlet
Anayasa Mahkemesi
GAZETELER
Hürriyet Gazetesi
Sabah Gazetesi
Milliyet Gazetesi
Cumhuriyet Gazetesi
FAYDALI LİNKLER
Mecburi Hizmet
Avrupa Gazeteciler Derneği
Uz.Dr.Erdinç Nayır
Medimagazin
drtus.com
SGK Provizyon Sorgulama
E-Bordro
Aile Hekimliği Personeli Maaş Bordrosu
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu(AHEF)
Asistan Hekim
Türkiye Hematoloji Derneği
EĞİTİM
ÖSYM
Uzaktan Eğitim
Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi
AÖF
Eğitim Portalı
MEVZUAT
E-Mevzuat
Resmi Gazete
Sağlık Mevzuatı
SAĞLIK ÇALIŞANLARI SENDİKALARI
Sağlık Sen
Türk Sağlık Sen
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası-SES
Free Global Counter