DOĞU ANADOLU’DA ERMENİ MEZALİMİ


Bu makale 2021-05-30 20:16:18 eklenmiş ve 40 kez görüntülenmiştir.
İmbat MUĞLU

 Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Seyit Sertçelik, Atatürk Üniversitesi Türk-Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Erol Kürkçüoğlu , Karabağ Savaş Suçlarını Araştırma Komisyonu Üyesi Dr.İmbat Muğlu ve beraberindekilerle Erzurum ve Kars'ta Ermeni çetelerince mezalimin yapıldığı yerleri gezdi. Erzurum'da Ermeni çeteleri tarafından katledilenlerin mezarlarının bulunduğu Karskapı ve Alaca şehitliklerini, Ermenilerin Kars’ta, 1918 yılında, ‘anlaşma yapacağız’ diyerek topladıkları Türkleri diri diri yaktığı Ulu Cami, Kars'ın Arpaçay ilçesindeki Büyükçatma ve Küçükçatma köyleri ile merkez Subatan köylerindeki şehitlik anıtlarını ziyaret eden Sertçelik ve beraberindekiler, yakınları şehit olan vatandaşlardan bölgede yaşanan olayları dinledi. 

Sertçelik, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk halkına yapılan soykırımın aslında düzenli bir Ermeni askeri birliği tarafından yapıldığını belirtti.Tarihi belgelerde, yapılan soykırımların tüm çıplaklığı ile ortaya konulduğunu vurgulayan Sertçelik, şöyle konuştu: "Ermeniler tarafından vuku bulmamış soykırım olduğu yalanıyla karşı karşıyayız. Oysa savaş dönemine baktığımız zaman 1914 tarihini Ermeni aydınları, önde gelenleri, kaçırılmaması gereken bir an ve fırsat olarak görürler. Çünkü 'hasta adam' olarak ifade edilen Osmanlı Devleti'nin tarih sahnesinden silineceği anın geldiğini düşünen Ermeni aydınları, Anadolu toprakları üzerinde bir Ermeni devleti kurulabilmesi için topyekün Rus birlikleriyle Kafkasya cephesinde, Osmanlı Devletine karşı savaşırlar. Çetenin askeri bando takımı olur mu? Çetenin gezici silah tamir atölyesi, sıhhiye birliği olur mu? Düzenli bir orduya sahip olan Ermeniler, buralarda katliam yapmıştır ve bu, tarihi belgelerde mevcut. Doğu vilayetlerinde Ermeni devleti kuracakları yanılgısına düşen milliyetçi Ermeni aydınlarının örgütlediği Ermeniler, ülkenin bir çok yerinde devlete karşı silahlı isyana kalkışmışlar, 500 binin üzerinde Müslüman’ı acımasızca katletmişlerdir. Ermeni tarihçilerin eserlerinde Müslümanların nasıl katledildikleri açıkça itiraf edilmektedir. Keza savaşı yaşamış Erzurumlu ve Karslı büyüklerimizin anlatımlarıyla Taşnak ve Hınçak Ermenileri, Müslümanları camilerde ve köylerdeki samanlıklarda diri diri yakarak büyük katliamlar gerçekleştirmişlerdir. Rusların silahlandırdığı 9 Ermeni birliği vardır bunların sayısı yaklaşık 10 bin kişidir. Osmanlı Devleti'ne karşı Kafkasya cephesinde Rus ordusu bünyesinde savaşan Ermenilerin sayısı, bazı Ermeni tarihçilerince 150 bin, bazılarınca 300 bin olarak verilmektedir."dedi. Sertçelik, Ermenilerin çok acımasız katliamlar yaptığını belirterek, "Keza kendi tarihçilerinin de eserlerine baktığımız zaman çok açık ve net olarak diri diri insanları çukurlara doldurup, üzerlerine kaya parçaları atmak suretiyle Müslümanları katlettiklerini görüyoruz. Kendi tarih kitaplarında da bunlar açık ve net olarak anlatılıyor. Dolayısıyla Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti devletine karşı yöneltilen soykırım suçlamasının kesinlikle temelsiz olduğunu tarihi gerçeklerle bağdaşmadığını biliyoruz. Soykırım olduğunu ileri süren bir devlet kendine ve arşivlerine güveniyorsa bu öneriyi kabul ederdi. Ortak tarih komisyonundan kaçmaları da haksız olduklarının bir göstergesidir. Aslında Ermeniler soykırımın olmadığını bizden daha iyi biliyorlar ama oldu bitti ile, siyasi polemiklerle asılsız soykırımı dünya kamuoyuna kabul ettirmek için uğraşıyorlar." açıklamasında bulundu.
Atatürk Üniversitesi Türk-Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Erol Kürkçüoğlu; "Ermenilerin, yaptıkları katliamların üstünü örtmek için yıllardır Türkleri ‘sözde soykırım' ile suçladığını, fakat bu suçlamaların hiçbirinin tarihi dayanağının olmadığını ifade etti. Ermenistan 1828-1829'da Ruslarla yaptığı ittifakın ardından Ermeni çeteleri katliama başladı. Bakın hep masum insanları katlettiler. 1877-1878 savaşında Ermenilerin ihaneti söz konusu. Ermeniler, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da belgelerle sabit olan 519 bin sivil ahaliye katliam yapmıştır. Savaştan uzaktan, yakından alakası olmayanları katletmişler." dedi. 
Karabağ Savaş Suçlarını Araştırma Komisyonu Üyesi Dr.İmbat Muğlu ise Kars'ta çocukluğunun Ermeni hadiselerini birinci ağızlardan dinleyerek geçtiğini belirterek, "Bizler acılara tanıklık etmiş insanların torunlarıyız. Ermeni çeteleri Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da özellikle de Kars, Erzurum, Ağrı, Van, Bitlis, Muş ve birçok ilimizde insanın kanını donduracak katliamlar yapmışlardır. Ermeni kelimesi ile başlayan cümlenin vermiş olduğu korku ve acılar sadece bunlarla sınırlı kalmamış. Osmanlı’nın son dönemlerinde emperyalist güçlerinin gazına gelen Ermeniler ayrılıkçılık yaparak yüzyıllarca tebaası olduğu halka karşı zulümlerini arttırarak kapı komşusunu camilere, samanlıklara toplayarak toplu katliamlar yapmıştır. Müslümanlar, çoluk çocuk demeden Ermeniler tarafından muhtelif şekillerde kırılmış ve kıyıma uğratılmıştır. Ermeniler baskın yaptığı köylerde kadınları elleri ve ayaklarından direklere çiviliyor, çocuklarının, analarının, babalarının gözleri önünde tecavüz ediyorlardı. Hamile kadınların karınları deşerek doğmamış bebeği süngü uçuna takıyorlardı. Köyde kalan yaşlıların, çocukların çeşitli uzuvları kesilerek türlü acılar yaşatılıyordu. Dünya tarihinde ölüyü öldüren tek millet” olarak bilinen Ermeniler, işkence yaptıkları bedenleri ya samanlıkta ya camide yada ekin tarlasında yakıyorlardı." ifadesini kullandı.
 

Dr. İmbat MUĞLU


    

 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Puan Durumu

Sağlık Haber Portalı
© Copyright 2021 saglikhaberportali. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
RESMİ SAĞLIK KURUMLARI
Sağlıkta Buluşma Noktası
MHRS
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı
personel.saglik.gov.tr
E-sağlık
Aile Hekimliği
DEVLET KURUMLARI
Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık
TBMM
Adalet Bakanlığı
E-Devlet
Anayasa Mahkemesi
GAZETELER
Hürriyet Gazetesi
Sabah Gazetesi
Milliyet Gazetesi
Cumhuriyet Gazetesi
FAYDALI LİNKLER
Mecburi Hizmet
Avrupa Gazeteciler Derneği
Uz.Dr.Erdinç Nayır
Medimagazin
drtus.com
SGK Provizyon Sorgulama
E-Bordro
Aile Hekimliği Personeli Maaş Bordrosu
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu(AHEF)
Asistan Hekim
Türkiye Hematoloji Derneği
EĞİTİM
ÖSYM
Uzaktan Eğitim
Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi
AÖF
Eğitim Portalı
MEVZUAT
E-Mevzuat
Resmi Gazete
Sağlık Mevzuatı
SAĞLIK ÇALIŞANLARI SENDİKALARI
Sağlık Sen
Türk Sağlık Sen
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası-SES
Free Global Counter