YİNE BURUK BİR RAMAZAN


Bu makale 2021-04-20 02:35:01 eklenmiş ve 75 kez görüntülenmiştir.
Mehtap EROL

      Ramazan Ayı’nın ilk müjdecisi olan Teravih Namazı ile başlarken oruca, yine kapanmalar başladı. Çok daha dikkatli olmamız gereken bir süreç bizleri bekliyor.

      Virüs salgını nedeniyle buruk bir Ramazan sevinci yaşıyoruz. Hayatımızda köklü değişikliklere neden olan Korona Virüs ’ten dolayı, sevdiklerimize sarılamıyoruz, bahar ayının gelişine sevinemiyoruz, sevdiklerimizle birlikte iftar yapmanın hazzını yaşayamıyoruz.

       Gönlümüzün sultanı hiç bu kadar hüzünlü geçmemişti.  Korona Virüs; Teravih Namazını, Hac ve Umre ibadetimizi yok etti maalesef. Bu durumu oturup biraz düşünmemiz gerekiyor. Rabbimin hikmetinden sual olunmaz fakat idrakli olup ders çıkarmamız lazım.

      Bu ay, sabır ayıdır. Sabretmenin karşılığı da cennettir. Bu ay; ihsan, yardım ve eşitlik ayıdır. Bu ay, müminin rızkının arttığı bir zamandır. Bu ayda kim bir oruçluya iftar açtırırsa, bu onun günahlarının affedilmesine ve cehennemden kurtulmasına sebep olur. İftar açtırdığı Müslümanın kazandığı sevaptan bir şey eksiltilmeksizin, onun kazandığı sevap kadar da ayrıca sevap kazanır.

       Her ne kadar Covid-19 sebebi ile evlerimizde iftar açtıramasak da çevremizdeki ihtiyaç sahiplerine yardım edebiliriz ve bunu en ileri seviyeye çıkarabiliriz. Bu ay; evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehennemden kurtuluş olan bir aydır. 

       Dünyevi meşguliyetlerden soyutlandığımız bu günlerde Allaha daha çok yönelip, bolca tövbe edip, namaz kılıp, Rabbimin kitabına “Kuran-ı Kerim” e dört elle sarılmalıyız. Zaten Rabbimin emri de böyle değil miydi?  Hayatın yoğun temposundan yapamadıklarımızı, Rabbimiz bize bu virüs ile hatırlattı diye düşünüyorum.

       Ramazan ayı insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’an’ın  indirildiği aydır. Öyle ise sizden ramazan ayını idrak edenler oruç tutsun. 

       Kim o anda hasta veya yolcu olursa  ( tutmadığı günler sayısınca) başka günlerde kaza etsin. Allah sizin için kolaylık ister. Zorluk istemez. Allah şükretmemizi ister(Bakara Süresi:185).

       Bu ayı fırsat bilmeli, elden geldiği kadar ibadet etmelidir. Rabbimin razı olduğu işleri yapmalıdır. Bu ayı, ahireti kazanmak için fırsat bilmelidir.

      Peygamber Efendimiz;  “Rüyamda acayip şeyler gördüm. Ümmetimden birini azap melekleri yakalamıştı. Aldığı abdestler gelip, onu içindeki zor durumdan kurtardı. Birini gördüm, kabri onu sıkıyordu. Kıldığı namazlar gelip, onu kabir azabından kurtardı. Birine şeytanlar musallat olmuştu. Ettiği zikirler gelip, şeytandan onu kurtardı. Birinin de susuzluktan dili çıkmıştı. Tuttuğu Ramazan orucu gelip, susuzluğunu giderdi.” buyurmuşlardır.

       Ramazan mübarektir. Ramazan olmazsa hayat yoktur. Ramazan sağlık demektir. Oruç tutan sıhhat bulur. Ramazan bizim için çok önemlidir.  Ramazan kelimesinin sözlük anlamlarından biri, yeryüzünü toz ve kirlerden temizleyen yaz sonu yağmurları demektir. Bu Ramazanın getireceği rahmetin gönlümüzü, ruhumuzu her türlü kirden arındırması ve bütün Müslümanların uyanışına vesile olmasıdır.

       Biz bu Korona Virüsü de aşacağız inşallah. Tarihimize bakınca, geçmişte de böyle büyük felaketler yaşadığımızı görürüz. Hepsinin üstesinden geldik, bugünlere ulaştık. Hastalık, savaş, terör, deprem, bozulan ekonomik dengeler bizi yıldırmamalı. Böyle zamanlarda hep birlikte hareket etmeliyiz, birlik olmalıyız. 

       Rabbim bu Mübarek Ramazan ayı hürmetine günahlarımızı bağışlasın ve içinde bulunduğumuz salgın hastalıktan korusun. Huzurlu, sağlıklı bir Ramazan geçirmemiz dileğiyle.

Sevgiyle kalın…

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Puan Durumu

Sağlık Haber Portalı
© Copyright 2021 saglikhaberportali. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
RESMİ SAĞLIK KURUMLARI
Sağlıkta Buluşma Noktası
MHRS
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı
personel.saglik.gov.tr
E-sağlık
Aile Hekimliği
DEVLET KURUMLARI
Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık
TBMM
Adalet Bakanlığı
E-Devlet
Anayasa Mahkemesi
GAZETELER
Hürriyet Gazetesi
Sabah Gazetesi
Milliyet Gazetesi
Cumhuriyet Gazetesi
FAYDALI LİNKLER
Mecburi Hizmet
Avrupa Gazeteciler Derneği
Uz.Dr.Erdinç Nayır
Medimagazin
drtus.com
SGK Provizyon Sorgulama
E-Bordro
Aile Hekimliği Personeli Maaş Bordrosu
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu(AHEF)
Asistan Hekim
Türkiye Hematoloji Derneği
EĞİTİM
ÖSYM
Uzaktan Eğitim
Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi
AÖF
Eğitim Portalı
MEVZUAT
E-Mevzuat
Resmi Gazete
Sağlık Mevzuatı
SAĞLIK ÇALIŞANLARI SENDİKALARI
Sağlık Sen
Türk Sağlık Sen
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası-SES
Free Global Counter