MORA TÜRKLERİ KATLİAMI


Bu makale 2021-04-08 02:01:41 eklenmiş ve 26 kez görüntülenmiştir.
Adnan Fişenk

 Adnan FİŞENK

Yunanistan'ın tarihi kara lekesi olan Mora Katliamı, Bundan 200 yıl önce Mora Türklerini büyük bir vahşet ile Rumlar tarafından katledilmesi ile sonuçlandı.

 

Rumlar tarafından yaklaşık 40 bin savunmasız masum Mora Türkü vahşice işkence edilerek acımasızca öldürüldü. 

 

Mora yarımadası Türk hakimiyeti döneminde, Mora yarımadasında bulunan Türklerin haricindeki yaşayan hiç kimse dinine, milliyetine, ırkına göre muamele görmedi. Türk yönetimi hiçbir şekilde hiçbir kimseye ayırım yapmaksızın herkese hizmet veren yüzlerce vakıf eseri yapmıştır. Türk yönetiminin gidişi ile birlikte yapılan tüm Türk imzalı birçok eser yok edilmiştir. nefret, kin ve eziklikle yıkıldılar, yakıldılar, yok edildiler. Çünkü silinmek istenen Türk tarihinin ayak izleriydi, günümüze sadece eserlerden ne yazık ki çok az kısmı ayakta kalabildi.  

 

1821’de Osmanlı İmparatorluğu’ndan bağımsızlığını  bir şekilde alan Yunanistan kurulurken Türkler için büyük acıların, katliamların da başlangıcı olarak dökmüş oldukları masum insanların kanları üzerine kuruldu. Yunan bağımsızlığı sürecinin en büyük mağdur edilenleri ise 361 yıl boyunca Mora topraklarını vatan edinen, nesiller boyu burada yaşayan masum Mora'lı Türklerdi.  Türkler o devirde eşine az rastlanır işkence ve katliamlara uğradı. Avrupalıların da istemeyerek de olsa kabul ettiği gibi, 1821 Yunan ve Rum isyanı çok kısa bir sürede acımasız bir din ve ırk savaşı haline geldi. 

 

Yunan ve Rum İsyanı başladığında Mora Yarımadasında 90 binin üzerinde Müslüman nüfus yaşadığı tahmin edilmektedir. Türk yönetimine karşı isyan edilerek bağımsızlık ilan edilince bu 90 binin üzerinde Müslüman nüfustan eser kalmadı. Büyük çoğunluğu isyanlar sırasında katliama uğratıldı. Bişekilde katliamlardan sağ kurtulanlar ise nesiller boyu yaşadıkları evlerini, topraklarını, anılarını, atalarının mezarlarını kısacası vatanlarını geride bırakıp Mora’dan göç etmek zorunda bırakıldı.

 

Bu konuda yıllarını Mora Türklerini araştırmaya adeta vakfeden Prof. Dr. Ali Fuat Örenç, Mora Türklerine yapılan katliamları ile ilgili araştırma sonucu tespitlerindeki bizlere aktarımları şu şekildedir ;

 

''Tarihin en büyük katliamlarından birinin eşiğinde olan Mora’daki Tripoliçe şehri, 5 ay boyunca 50–60 bin Rum tarafından aralıksız kuşatıldı. Rum isyancılar Tripoliçe’de Rum isyanı boyunca meydana gelen en büyük katliamlardan birini gerçekleştirdi. Şahit olanların kanının donduran saldırılarda, şehirde bulunan 40 bine yakın Türk’ün hemen tamamı 3 gün içinde vahşice öldürüldü. Burada bulunan komutanlar ile ailelerinden oluşan 97 kişi rehin alındı. Kin dolu Rumlar Türk mezarlığını dahi kazıp, kemikleri çıkarıp yaktılar. İsyancılar, kuşatma esnasında Türklere gayret vererek isyana karşı koymaya teşvik eden Tripoliçe Kadısı Halim Efendi’yi de üzerine yağ döküp yakmak suretiyle katletti."

 

1821’de başlayan isyan yaklaşık 10 yıl devam etti. Dönemin Avrupalı büyük devletleri olan İngiltere, Fransa ve Rusya isyancı Yunanlıların lehine diplomatik ve askeri müdahalelerde bulundu. Avrupalılar isyancıları açıktan destekledi. Bu da Osmanlı Devleti’nin isyanı bastırmasını imkansız hale getirdi.

 

Prof. Dr. Ali Fuat Örenç, Yunanistan'ın bağımsızlığının Avrupasız olamayacağını, şu cümlelerle anlatıyor:

 

"Avrupa’da sahip oldukları uygarlığın kültürel ve laik köklerinin Antik Yunanistan’dan kaynaklandığı tezi kabul görüyordu. Her rütbeden subaylar ve halk gönüllü yazılıyordu. Başta İngiltere olmak üzere Avrupa’nın pek çok yerinde kurulan komiteler para topluyor, isyana fiilen katılan gönüllü gruplar Mora’ya akın ediyordu. New York gibi büyük şehirlerde para ve mühimmat yardımları toplanıyor, gönüllülerle birlikte isyan bölgesine gönderiliyordu."

 

 

Kaynak : 

Prof. Dr. Ali Fuat Örenç

Nuray Yardımcı

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Puan Durumu

Sağlık Haber Portalı
© Copyright 2021 saglikhaberportali. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
RESMİ SAĞLIK KURUMLARI
Sağlıkta Buluşma Noktası
MHRS
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı
personel.saglik.gov.tr
E-sağlık
Aile Hekimliği
DEVLET KURUMLARI
Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık
TBMM
Adalet Bakanlığı
E-Devlet
Anayasa Mahkemesi
GAZETELER
Hürriyet Gazetesi
Sabah Gazetesi
Milliyet Gazetesi
Cumhuriyet Gazetesi
FAYDALI LİNKLER
Mecburi Hizmet
Avrupa Gazeteciler Derneği
Uz.Dr.Erdinç Nayır
Medimagazin
drtus.com
SGK Provizyon Sorgulama
E-Bordro
Aile Hekimliği Personeli Maaş Bordrosu
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu(AHEF)
Asistan Hekim
Türkiye Hematoloji Derneği
EĞİTİM
ÖSYM
Uzaktan Eğitim
Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi
AÖF
Eğitim Portalı
MEVZUAT
E-Mevzuat
Resmi Gazete
Sağlık Mevzuatı
SAĞLIK ÇALIŞANLARI SENDİKALARI
Sağlık Sen
Türk Sağlık Sen
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası-SES
Free Global Counter