Tarımsal Üretim Planlaması ve Ekonomi


Bu makale 2021-03-03 05:07:40 eklenmiş ve 35 kez görüntülenmiştir.
Mehmet BOZKUŞ

Yaşamakta olduğumuz pandemi sürecinde tarımın önemi iki kat daha artarken üretici ile tüketici arasında fiyat farklarının tüketici ve üretici aleyhine olacak şekilde geliştiği ve bunu önlemek için bir çok çözüm önerileri oluşturulmaya çalışılmasına rağmen aradaki fiyat farkının pazarlama zincirindeki aracı sayısının fazla olması nedeniyle bir türlü önüne geçilemediği görülmektedir.


         Pazarlama zincirindeki bu aracı kademelerin  yani aracıların azaltılabilmesi, üreticilerin ürünleri direk satabilmeleri için birlik ve kooperatif çatısı altında birlik oluşturmaları ile mümkün olabilecektir. Bir elin nesi var iki elin sesi var sözü bu durumu daha iyi açıklamak için verilmiş güzel bir sözdür


         Üretilecek ürünlere yönelik olarak üretim planlamasının, piyasa araştırılmasına göre yapılması ve arz talep dengesinin iyi oluşturulması ile  tüketim miktarlarının belirlendiği kısa, orta ve uzun vadeli planlama mümkün olabilecektir.


  Üretim planlamasının yapıldığı arz talep dengesi oluşturulması, bir çok tarım ürününün tüketiciye daha ucuz, planlı vekontrolluşekilde ulaşmasını sağlayabileceği gibi, belirlenen miktarların altında kalması durumu, üretim planlamasıyla önceden belirlenmesi, fiyat artışlarına karşı gerekli tedbirlerin ilgili makamlarca alınmasını ve fiyat artışlarının kısıtlı bir şekilde kalmasını sağlayacaktır.


         Fazla üretim oluşması durumunda ürünlerin  işlenmesi, depolanması ve paketleme yapılması ile her üreticinin kendi markasını oluşturmasının sağlanması ve  üreticinin ürünlerine katma değer katması  açısından önemlidir.


         Ayrıca ürünlere yönelik olarak  pazar araştırması yapılması ile üreticinin ürünlerinin dünya pazarlarına pazarlanması sağlanacak ve üretici ürününü tarlada bırakmadan ve zarar etmeden ürününü  pazarlayabilecektir.


         Tarımsal üretimin sanayiye entegrasyonu sağlanarak organize tarımsal üretim bölgelerinin oluşturulması, birbirini ikame edecek şekilde tarımsal planlama yapılması ile ülke ekonomisi planlı ekonomiye geçme imkanı yakalayacak ve tarımsal ürünlerin dünya pazarlarına sanayi ürünleri ile beraber pazarlanması imkanını ortaya çıkaracak ve ülke ekonomisine önemli döviz girdisi sağlanabilecektir.


Teknolojik üstünlük ile dünya ülkeleri birbirlerine karşı üstünlük ve güç sağlama politikaları ile güç merkezleri olmaya başladıkları yeni dünya düzeninde tarımsal üstünlük ile  üretimi başaran ülkeler teknolojik güçler karşısında gıda üzerinden güç merkezleri konumuna gelecekleri yeni dünya düzenin önemli aktörleri olacaklardır.


Ülkelerin tarım politikaları insanların pandemi ile ortaya çıkan gıda ihtiyaçlarının üretilen her değerli sanayi ürününden daha değerli olduğunu pandeminin ortaya çıkması ile insanların alış veriş merkezlerinin talan etmeleri ile ortaya bir kez daha çıkmıştır.


Türkiye olarak insan ihtiyaçlarının tamamına yakınını üretebilen çeşitliliğe sahip verimli tarımsal toprakları ile yapılacak olan nitelikli tarımsal ürünlerin üretilmesi planlaması çiftçimize yeni vizyonerlik kazandırması açısından da önem arz etmektedir.


Tarımsal üretim planlamasını


Teknolojik tarım


Geleneksel tarım


Sanayi tarımı olarak bölgelere ayırmak suretiyle çiftçilerimizin yönlendirilmesi ve ürün yelpazelerinin planlaması ile ancak mümkün olacaktır.


Hayvansal ürünlerin yine aynı şekilde planlanmasının yapılması ile teknolojik yatırım planlarının bir an önce yapılması dünya gıda ihtiyaçlarının ülkemiz tarafından bir çoğunun karşılanmasını sağlayacak ve gıda petrolu olarak tarımın yerini almasını sağlayacak ve Türk ekonomisi için en önemli strateji olacaktır.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Puan Durumu

Sağlık Haber Portalı
© Copyright 2021 saglikhaberportali. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
RESMİ SAĞLIK KURUMLARI
Sağlıkta Buluşma Noktası
MHRS
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı
personel.saglik.gov.tr
E-sağlık
Aile Hekimliği
DEVLET KURUMLARI
Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık
TBMM
Adalet Bakanlığı
E-Devlet
Anayasa Mahkemesi
GAZETELER
Hürriyet Gazetesi
Sabah Gazetesi
Milliyet Gazetesi
Cumhuriyet Gazetesi
FAYDALI LİNKLER
Mecburi Hizmet
Avrupa Gazeteciler Derneği
Uz.Dr.Erdinç Nayır
Medimagazin
drtus.com
SGK Provizyon Sorgulama
E-Bordro
Aile Hekimliği Personeli Maaş Bordrosu
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu(AHEF)
Asistan Hekim
Türkiye Hematoloji Derneği
EĞİTİM
ÖSYM
Uzaktan Eğitim
Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi
AÖF
Eğitim Portalı
MEVZUAT
E-Mevzuat
Resmi Gazete
Sağlık Mevzuatı
SAĞLIK ÇALIŞANLARI SENDİKALARI
Sağlık Sen
Türk Sağlık Sen
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası-SES
Free Global Counter