MARAŞ MARAŞ BU NASIL MARAŞ


Bu makale 2021-03-01 20:30:29 eklenmiş ve 39 kez görüntülenmiştir.
Ahmet Özdemir

Ahmet ÖZDEMİR

Bir yanda “Türk milleti şair millettir, çobanından padişahına kadar” sözüne hak verip, bir yanda Kahramanmaraşlıların “Maraş’ta üç kapı çalsan,  ikisinden şair çıkar” sözlerine abartı diyemezsiniz. Aşk bülbülü Karacaoğlan’ın öykülerini bilenler onun Kahramanma-raşlı olduğunu söylerler. “Maraş illerine giden kervancı / Selam söyle bizim ile, obaya” diyen de, “Vatanımız Adana, Maraş / Çukurova ilimiz vardır.” diyen de Karacaoğlan değil mi?

Halk şiiri ile ilgilenenler ““Aman güzel yavaş yürü / Yollar incinir incinir.” diyen Maraşlı Derdiçok’u, Karacaoğlan’ın devamı sayarlar. Abdürrahim ve Bahattin Karakoç’lar has şiirin sultanlarıdır. Maraş’ta, Hayati Vasfi’den, Aşık Mahzunî’ye uzanır, Hilmi Şahballı’yla, Asuman Soydan Atasayar'a, günümüze ulaşabilirsiniz. 

Maraş Türküleri ile duygulanırsınız. Boğazınız düğüm düğüm olur. Maraş’tan Merik gelinin haberi gelir, ya da “Maraş Maraş derlerde bu nasıl Maraş?” diye feryadı figan edersiniz. Al kanlar içinde yatan gardaşlar gelir gözlerinizin önüne. Tut ki ilk göz ağrınızın adı Emine’dir. Gayri dilinizden düşmez bir Maraş türküsü: “Kara çadır düzde-dir / Aman aman Emine.” Gayri Emine’nin uğruna on beş altın mı bozdurursunuz, Canınızı mı verirsiniz siz bilirsiniz. Şanlıurfa’yı, Gaziantep’i, Kahramanmaraş’ı ürünleriyle ilgili bir atışmaya davet etseniz, Maraş alır sazı eline, vurur mızrabı teline, size seslenir:

“Maraş’ın tası bende / Biber’in hası bende / Çatlasın düşmanlarım / Yiğidin hası bende”

Elbette Antep gazidir, Urfa şanlıdır, Maraş’ta kahramandır. Bunlar  Türk Milleti adına hareket eden Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kararlarıdır. 

Sözü Maraş’ın kurutuluşuna getireceğim ama, yine çenem düştü dolaştırıp duru-yorum. Bıraksanız Kahramanmaraş Folkloru diye kapı açıp, nazarlıklarına, düğün adet-lerine, kız görmeye, şerbet içmeye, nişana, kınaya, gelin getirmeye, düğüne, nikaha, ger-değe kadar gireceğim. 

Kahramanmaraş köylerindeki düğünler, seğmenler, sin - sin oyunu, yüzük oyunu, soğan kapması, “otuz of tekerlemesi” ve hatır sorma faslı başlı başına bir yazı konusu.  Doğum ve ölüm adetleri de öyle. “Umulmaz bir vefâ senden / Yalan dünya değil misin / Erişmez hiçbiri gamdan / Viran dünya değil misin / Niçin gafil yaşarız biz / Bu dün-ya fâni bir dünya / Hiçbir şeye güvenmeyiz / Akıbeti ölüm zira.” böyle bir ölüm selâsına  Maraşın dışında da rastlardınız mı?

Maraş adı nereden geliyor? Her ilimizde olduğu gibi türlü söylentiler var. Şehri Hitit komutanlarından Maraj’ın kurmasından dolayı Maraj adı verildiği yazılıyor.  Müslümanlar tarafından fethedilince, Arap alfabesinde "j" harfi olmadığından Mer'aş şekline dönüşmüş. 16. Yüzyıl başlarında Osmanlı topraklarına katılmış ve 1522'de Zulkadiriye Eyaletine bağlanmış. Eyaletin adı 1831'de Maraş olarak değiştirilmiş.

Gelelim sözün binasına. 

Daha ötesini bir yana. Osmanlı Devleti, İtilâf Devletleri ile 30 Ekim 1918'de Mondros Ateşkes Antlaşması'nı imzalanmıştı. Mondros Ateşkes Antlaşması'nın yedinci maddesi, İtilâf Devletlerine gerekli gördükleri yerleri işgal etme hakkını vermişti. Bu yüzden Adana, Maraş, Urfa, Antep ve Antakya yöresi İngilizler tarafından işgal edilmiş, Ermenilerin de bölgeye gelmeleri teşvik edilmişti.  

Daha sonra, İngilizlerle Fransızlar arasında yapılan anlaşma sonucunda Suriye ile Adana, Maraş, Urfa, Antep ve Antakya yöreleri Fransız işgaline bırakıldı. Nitekim, 29 Ekim 1919 günü, Fransız öncü kuvvetleri Maraş'a gelmişti. Bir gün sonra, 1000 Fransız ve 500 Cezayir asıllı asker ile Fransız askeri elbisesi giymiş 400 Ermeni eşkıyası Maraş'ı işgal etmeye başlamıştı. Fransızlar, kendi ordularında kullanmak, onların desteğini sağlamak ve bölgede işgallerini yerleştirmek için Ermenilere kucak açmışlardı. Türklerden intikam almak amacıyla Fransız ordusuna katılan Ermeniler, Maraş’a gelmeye başlamışlar, sayıları 150.000’i geçmişti. Ermeniler Fransızlarla iş birliği yaparak Türk halkına akıl almaz zulüm yapıyorlardı.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Puan Durumu

Sağlık Haber Portalı
© Copyright 2021 saglikhaberportali. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
RESMİ SAĞLIK KURUMLARI
Sağlıkta Buluşma Noktası
MHRS
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı
personel.saglik.gov.tr
E-sağlık
Aile Hekimliği
DEVLET KURUMLARI
Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık
TBMM
Adalet Bakanlığı
E-Devlet
Anayasa Mahkemesi
GAZETELER
Hürriyet Gazetesi
Sabah Gazetesi
Milliyet Gazetesi
Cumhuriyet Gazetesi
FAYDALI LİNKLER
Mecburi Hizmet
Avrupa Gazeteciler Derneği
Uz.Dr.Erdinç Nayır
Medimagazin
drtus.com
SGK Provizyon Sorgulama
E-Bordro
Aile Hekimliği Personeli Maaş Bordrosu
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu(AHEF)
Asistan Hekim
Türkiye Hematoloji Derneği
EĞİTİM
ÖSYM
Uzaktan Eğitim
Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi
AÖF
Eğitim Portalı
MEVZUAT
E-Mevzuat
Resmi Gazete
Sağlık Mevzuatı
SAĞLIK ÇALIŞANLARI SENDİKALARI
Sağlık Sen
Türk Sağlık Sen
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası-SES
Free Global Counter