Yeni Oyunlar ve Stratejiler


Bu makale 2021-02-28 03:22:40 eklenmiş ve 58 kez görüntülenmiştir.
Mehmet BOZKUŞ

Gara operasyonu ile Türkiye, PKK’nın ve ABD’nin stratejik öneme sahip bir bölgede varlıklarını ve etkinliklerini kontrol altına alma, İran sınırından başlayan Irak ve Suriye’ye kadar uzanan ABD koridoru olarak adlandırılan oldukça çok önemli bir coğrafi noktayı kontrol altına almış ve başarılı operasyon ile her zaman riski yüksek olan bir bölgede Türkiye olarak PKK ve onu destekleyen ülkelerin atacakları bütün adımları erkenden gözlemleyerek gerekli tedbirlerin alınması sağlanarak, Türkiye için tehdit oluşturacak unsurlara müdahalesi mümkün olabilecektir.

Türkiye, Irak içindeki operasyonları ve üs noktalarını artırırken kimler bunlardan rahatsızlık duymakta ve Türkiye içinde neden bu kadar yüksek sesten ortaya çıktıklarına iyi bakmak ve Türkiye’nin ne kadar büyük bir planı ve oyunu bozmayı başarması ile hedeflerine ulaşamayacaklarının iyi bilinmesi gerekmektedir.

Irak ve Ortadoğu’nun bir çok ülkesinde ABD, İsrail’den sonra en çok güç bulunduran İran bundan neden rahatsızlık duyduğunu iyi anlaşılmasıdır.

Ermenistan’ın işgal ettiği toprakların geri alınması ile güçlerin tekrar Irak ve Suriye’ye kaydırılması Türkiye’ye karşı güç biriliği yapılması ile bunun daha başlangıç noktası olduğunu iyi görmemiz gerektiğidir.

Biden yönetimi ile tekrar kendilerine güçlü dayanak bulduklarını ve ABD yönetiminin tekrar göreve getirdikleri Savunma Bakanından bölge temsilcilerine kadar PKK/YPG destek veren kişilerin olması aslında Türkiye’ye karşı hiç bir zaman politikalarının değişmediğinin göstergesidir.

Türkiye’yi itibarsızlaştırma politikaları ve yeni algı stratejileri ile terör örgütlerini yasal konuma dayandırmaya çalışan ABD ve AB içindeki destek veren ülkelerin Türkiye’nin bölgede güç olmasını ve hinterlant alanındaki saygınlık gücünü zayıflatmak üzerine dayalı politikalarını ortaya koymak istediklerinin iyi anlaşılması gerekmektedir.

PKK terör örgütüne resmi kimlik kazandırma üzerinden Suriye ve Irak yönetimlerine baskı kurmayı planlayan terör destekçileri olan ülkelerin bu politikalarını iyi okunmalı ve gerektiğinde karşı politikalar oluşturularak cevap verilebilinmelidir.

Irak üzerinden Suriye’yi birleştirmek İran ile uyumlu ilişkiler kurarak Türkiye’ye karşı yıpratma ve çevreleme doktrini çerçevesinde yeni hedeflerin ortaya çıktığı görülmektedir.

Mehmet BOZKUŞ

 

G.Washington Üniversitesinde düzenlenen panelde Türkiye ABD ilişkilerinin temelde yok olduğunun konuşulduğu bu dönemlerde, PKK’yı kendine kara gücü olarak seçen ve Türkiye’yi bölgede yok sayan ABD yönetiminin politikalarından asla vazgeçmediğinin iyi bilinmesi gerekir.

ABD’nin ,Türkiye içindeki güç merkezlerindeki etkinliğini kayıp etmesi üzerine kendine hem içeride hem dışarıda güç merkezleri oluşturma çabalarının sonuçlarının kayıp etmek olduğunu anlamak istemeyen bir ABD yönetimi ile karşı karşıya bulunmaktayız

Yeni dünya düzeninde ABD pazarı olmayan Türkiye artık müttefik olduğu NATO’da MÜTTERAKİP olarak görülmeye başlanmıştır. Yeni ABD yönetimi Ortadoğu dahil bir çok alanda tekrar eski gücüne kavuşmak istemekte ve müttefikleri ile beraber hareket etmek istediğini söylemesine rağmen terör örgütleri ile hareket ettikleri bölgelerin bizim için tehdit oluşturan bölgeler olduğu görülmesi gerekmektedir.

Türkiye olmadan bölgemizde varlığı tartışma konusu olan ABD eğer bölgede sağlıklı olarak bulunmak istiyor ise asla Türkiye olmadan hareket edemez.

Türkiye ABD’nin terör örgütlerine destek vermesine karşı gerekli hamleleri yapacak güç olarak varlığını devam edecek konuma ve istikrara sahip olan ülke konumunundadır.

Aynı masada oturup ayrı sandalyelerden hareket eden iki ülke olarak masada konuşulabileceğini ABD yönetimi de görmeli ve Türkiye karşıtı tehdit söylemlerinde vaz geçmesi gerektiğinin bilinmesi gerektiğidir.

Ortadoğuda kurdukları ve destekledikleri DEAŞ ile hedeflerine ulaşmak isteyen Obama’nın 20 yıl sürer dediği mücadeleyi Türkiye’nin müdahalesi ile ideolojisi dahil bir çok alanda yok etmesi sonuncunda yeni dünya düzeninin terör örgütlerine destek verenler ile mücadele eden ülkelerin mücadelesinin savaşı ve sonuçlarına göre olacaktır.

Mehmet BOZKUŞ

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Puan Durumu

Sağlık Haber Portalı
© Copyright 2021 saglikhaberportali. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
RESMİ SAĞLIK KURUMLARI
Sağlıkta Buluşma Noktası
MHRS
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı
personel.saglik.gov.tr
E-sağlık
Aile Hekimliği
DEVLET KURUMLARI
Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık
TBMM
Adalet Bakanlığı
E-Devlet
Anayasa Mahkemesi
GAZETELER
Hürriyet Gazetesi
Sabah Gazetesi
Milliyet Gazetesi
Cumhuriyet Gazetesi
FAYDALI LİNKLER
Mecburi Hizmet
Avrupa Gazeteciler Derneği
Uz.Dr.Erdinç Nayır
Medimagazin
drtus.com
SGK Provizyon Sorgulama
E-Bordro
Aile Hekimliği Personeli Maaş Bordrosu
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu(AHEF)
Asistan Hekim
Türkiye Hematoloji Derneği
EĞİTİM
ÖSYM
Uzaktan Eğitim
Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi
AÖF
Eğitim Portalı
MEVZUAT
E-Mevzuat
Resmi Gazete
Sağlık Mevzuatı
SAĞLIK ÇALIŞANLARI SENDİKALARI
Sağlık Sen
Türk Sağlık Sen
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası-SES
Free Global Counter