Karadeniz huzur, Akdeniz kaos


Bu makale 2021-02-20 18:23:42 eklenmiş ve 14 kez görüntülenmiştir.
Mehmet BOZKUŞ

Karadeniz bölge ülkeleri arasında varılan anlaşmalar ile M.E.B. planlaması yapılmış ve anlaşmaların imzalandığı günden sonra herhangi bir kriz ve kaos yaşanmamış  huzurlu bir şekilde bölge ülkeleri  ekonomiden siyasete kadar bir çok alanda işbirliği ve barış içinde varlıklarını sürdürmekle beraber ekonomik kazanımlarını kendi ülke menfaatleri doğrultusunda kullanma imkanına kavuşmuşlardır.

 

Küresel güçlerin askeri varlıkları ile bölge ülkelerin askeri varlıklarının adım atacak yer bırakmadığı Akdeniz’de keşfedilen enerji yatakları ile bölgeyi ve bölge ülkeleri arasında krizler ve kaoslarla kendi kontrolleri altına almak isteyen emperyal devletlerin her zamanki oyunlarını sahneye koydukları piyonların çok olduğu Şah’ın ise tek olduğu bilincine varamayan bölge ülkeleri kendilerinin piyon olarak kulanıldığınıgörmek ve göstermek istemeyen yönetimleri ile emperyal yapıların yönetiminde işbirliği ile bölgede huzursuzluk devam etmektedir.

 

Dünya beşten büyüktür diyerek ülkesinin hakkını savunan ancak bölge ülkeleri ile yapılacak anlaşmalar ile Akdeniz’e huzur geleceğini ifade eden Türkiye karşısında olan bütün ülkelerin yönetimlerinin Karadeniz’de bölge ülkeleri ile yapılan M.E.B anlaşması ile neler kazandıklarını görmeleri gerekmektedir.

 

Akdeniz bölge ülkeleri, bölge zenginliklerini kendi ülke menfaatleri ve çıkarları doğrultusunda kullanmaları ile neler kazanabileceklerini görmeleri için ;

 

Akdeniz’in dünya enerji yataklarının önemli bir bölümüne sahip olduğu,

 

Dünya deniz ticaretinin stratejik noktasında olduğu,

 

Bölgenin kendi içinde ekonomik olarak ülkelerin kendini yönetecekleri bir konuma kavuşması ile zenginliklerine neler katabileceklerini,

 

Bunu elde ettikleri zaman yönetilen konumundan yöneten ve kendi başına karar alabilen ülkeler konuma geleceklerini,

 

Bölge uzun süredir devam eden bir çok çatışmanın ve terör örgütlerinin merkezi olma konumundan çıkacağının bilinmesi gerekmektedir.

 

Terör örgütleri görünmeden kriz ve kaos çıkararak devamlı olarak bölge  ve ülke halklarının birleşmesini,bilinçlenmesi, birlikte hareket etmesini,gelişmesini,ekonomik olarak kalkınmasını istemeyenlerin, dünya üzerinde kendi üzerlerinden yaşamsal alan bulduklarını bilmeleri gerekir.

 

Bu nedenle Akdeniz ülkelerinin kendi ülke menfaatlerini gözeten yönetimlere ihtiyaçları vardır.Bunu başarabilmelerinin yolu ise halkı ile bütünleşen yapıların oluşturulması ile mümkün olabileceğinin bilinmesi gerekmektedir.

 

OrtadoğudanAfrikaya, Kızıldenizden Süveyş kanalına ve Cebelitarık boğazına kadar stratejik sınırlara sahip olan Akdeniz bölgesi ülkeleri Karadenizdeki gibi MEB anlaşması yapılması durumunda bulundukları bölgelerinde huzur,barışekonomik özgürlük ve kalkınmış bir topluma sahip olacaklarının, dünya üzerinde ne kadar etkin olduklarının farkına varmaları dileğiyle.

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Puan Durumu

Sağlık Haber Portalı
© Copyright 2021 saglikhaberportali. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
RESMİ SAĞLIK KURUMLARI
Sağlıkta Buluşma Noktası
MHRS
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı
personel.saglik.gov.tr
E-sağlık
Aile Hekimliği
DEVLET KURUMLARI
Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık
TBMM
Adalet Bakanlığı
E-Devlet
Anayasa Mahkemesi
GAZETELER
Hürriyet Gazetesi
Sabah Gazetesi
Milliyet Gazetesi
Cumhuriyet Gazetesi
FAYDALI LİNKLER
Mecburi Hizmet
Avrupa Gazeteciler Derneği
Uz.Dr.Erdinç Nayır
Medimagazin
drtus.com
SGK Provizyon Sorgulama
E-Bordro
Aile Hekimliği Personeli Maaş Bordrosu
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu(AHEF)
Asistan Hekim
Türkiye Hematoloji Derneği
EĞİTİM
ÖSYM
Uzaktan Eğitim
Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi
AÖF
Eğitim Portalı
MEVZUAT
E-Mevzuat
Resmi Gazete
Sağlık Mevzuatı
SAĞLIK ÇALIŞANLARI SENDİKALARI
Sağlık Sen
Türk Sağlık Sen
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası-SES
Free Global Counter