DİJİTAL KÜRESEL SERMAYE, GÜÇ VE SİYASET


Bu makale 2021-01-17 19:24:59 eklenmiş ve 43 kez görüntülenmiştir.
Mehmet BOZKUŞ

Ülkeler teknolojik gelişmeler ile kendi gelişmişliklerinin geldiği düzeyi, ülkelerarası çekişme ve hâkimiyet alanı olarak birbirlerini tehdit etmeye başladıkları bu çağda, veriler üzerinden yeni ekonomiler ve sermaye grubunun doğması ile ülkelerin yönetimsel güçlerinin üzerinde güç kimliklerini kullanmaya başladıkları süreçlerdeyiz.

 

ABD’deki son olaylarla dünyanın her yerinde istediği baskıyı kurmak için her türlü güç mekanizmasını kullanmayı kendine hak görenlerin, kendi silahları ile kendi başkanlarının sosyal medyasını kapatarak başkanın üzerinde güç olduklarını gösterenlerin, dünya genelinde ülkeler ve toplumların güvenliği için nasıl yeni tehlike boyutu olduğunun göstergesidir.

 

Sosyal medya üzerinden, toplumları yönlendirenlerin, emperyal sermayenin, ülkeler üzerinde istediklerini elde etmek için kullandıkları, sağlık alanından dış politikaya kadar birçok alanda etkisini göstermesidir.

 

Siyaset, politika, sosyal yapıların kendilerini bir güç alanı olarak kullandıkları, takipçileri üzerinden toplumları yönetme gücünü elde ettikleri sosyal medya, aslında sosyal medya sermayesinin kontrolünde olduklarının farkına varmaları ile sosyal medya sermayelerine dünya üzerinde yeni düzenlemelerin yapılması ifade ve hak özgürlüğü, kısıtlamalarının önüne geçilmesi, ülkelerin kendi yasaları çerçevesinde uluslararası bir hukuk yapılanması, ihtiyacını ortaya çıkarmıştır.

 

Siyasi yapılanmaların toplumları, yönlendirme ve bilinçlendirme alanında istediği etkiyi yaratmak için kısa ve hızlı iletişim alanı olan sosyal medya kendi içinde verileri toplayanların farkında olup olmadıklarının farkına varmaları gerektiğinin, toplumların yapıları ile kişilerin verileri ile siyasi ideolojisinden, sağlık sorunlarına kadar birçok bilgilerinin sosyal medya yapıları tarafından ele geçirilerek bir analiz süzgeci sonrasında diğer üretim merkezlerine verildiği ve karşılığında büyük bir sermaye elde ettikleridir.

 

Ülkelerin siyasi liderlerinden, demokrasiye kadar birçok alanda tehdit unsuru ve yaptırım gücü olarak ortaya çıkan, emperyal sistemin yeni ekonomi ve sermaye gücü olarak ortaya çıkmaktadır.

 

Yeni küresel güç olarak kendilerini görmeye başlayan sosyal medya sermayesinin ülkeler üzerindeki hâkimiyetlerini ortadan kaldırmalarının yolu her ülkenin kendi teknolojik gelişmeler oluşturmaları ve sosyal medya sermaye güçlerini kendilerini kurmalarından geçmektedir.

 

Ülkeler kendi sosyal medya güçlerini, ülkelerinde oluşturmadıkları sürece ülkelerin istihbarat ve toplumsal olaylar karşısından ne kadar zayıf olduklarının göstergesi olarak bunu görmeleri gerekmektedir.

 

Dünya teknolojik siyaset ve politikalarının hâkim olacağı yeni güç merkezilerine karşı gelişmekte olan ülkelerin;

 

Yerli ve Milli siber güvenlik duvarlarını oluşturmalarının öneminin bir kez daha ortaya çıkması,

 

Teknoloji kültürlerine toplumsal kültürlerin adapte edilmesi,

 

Siyasetin teknoloji nesli olan seçmenine karşı politikalar geliştirmesi,

 

Teknolojiler üzerinden seçmeni etkilemesi,

 

Teknoloji ile yaşamsal alanların içinde insanın olduğu gerçeğinin eğitim ve öğretim programlarında anlatılması ve dijital görmezlik ile toplumların neler kayıp ettiklerinin farkına vardıracak eğitimlerin geliştirilmesi,

 

En iyi teknolojik gelişmeyi üretenin inanç sahibi insanlar olacağı bu nedenle değerler eğitiminin işlenmesi ve bilinçlendirilmesi gerektiğidir.

 

Sosyal medya küresel güç merkezleri olarak yenidünya düzeninde yerlerini sermaye merkezli olarak dünya ekonomilerini yönetmek isteyecekleri, yenidünya ekonomisin hâkimleri olarak ülkeleride kendi yönetimlerine almak isteyen yeni yapılar olarak, DİJİTAL KÜRESEL GÜÇ olarak ortaya çıktıkları yeni dönem, ülkeler için yeni tehdit olarak ortaya çıkmaktadır.

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
32 Kez Okundu
25 Kez Okundu
24 Kez Okundu
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Puan Durumu

Sağlık Haber Portalı
© Copyright 2021 saglikhaberportali. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
RESMİ SAĞLIK KURUMLARI
Sağlıkta Buluşma Noktası
MHRS
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı
personel.saglik.gov.tr
E-sağlık
Aile Hekimliği
DEVLET KURUMLARI
Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık
TBMM
Adalet Bakanlığı
E-Devlet
Anayasa Mahkemesi
GAZETELER
Hürriyet Gazetesi
Sabah Gazetesi
Milliyet Gazetesi
Cumhuriyet Gazetesi
FAYDALI LİNKLER
Mecburi Hizmet
Avrupa Gazeteciler Derneği
Uz.Dr.Erdinç Nayır
Medimagazin
drtus.com
SGK Provizyon Sorgulama
E-Bordro
Aile Hekimliği Personeli Maaş Bordrosu
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu(AHEF)
Asistan Hekim
Türkiye Hematoloji Derneği
EĞİTİM
ÖSYM
Uzaktan Eğitim
Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi
AÖF
Eğitim Portalı
MEVZUAT
E-Mevzuat
Resmi Gazete
Sağlık Mevzuatı
SAĞLIK ÇALIŞANLARI SENDİKALARI
Sağlık Sen
Türk Sağlık Sen
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası-SES
Free Global Counter