MASAL ŞEHRİNE YOLCULUK


Bu makale 2020-11-26 01:06:54 eklenmiş ve 39 kez görüntülenmiştir.
Ahmet Özdemir

Ahmet ÖZDEMİR 

Masal Şehrine Yolculuk, 21. Yüzyıl içinde iletişim çağında ancak masallarda yer alabilecek bir yolculukla elime geçti. 14 Kasım’da Tarsus’tan, yola çıktı. Posta treniyle ekspresle sanmayınız. Adeta kara tren marşandizinin uflamaları, puflamaları, durmaları, kalkmalarıyla karışık 48 saatlik yolculuğun sonunda İstanbul’a Kadıköy Posta Merkezine geldi. Buradan üç yüz metre uzaklıktaki evime tembellik masallarını aratan  bir hızla, Covit 19’la kılıç kalkan savaşı vere vere dokuz günde ulaştı. Toplam on bir günde, sevgili Fatma Özger Bilgiç ve Orhan Oyanık’ın “Masal Şehrine Yolculuk” adlı kitabını PTT Kargo’dan teslim aldım. Jules Verne’in “80 Günde Devrialem” veya “Denizler Altında 20 Bin Fersah” kitapları gibi Dokuz günde 300 metrenin masalı yazılabilir. 

Biz gelelim “Masal Şehrine Yolculuk”a. 

Kitap dünyasında yazar adı yerine “kolektif” imzasının yer aldığı kitaplar çoğaldı. Birçok kimseyi ya da içeriği taşıyan ortaklaşa kitaplara “kolektif” deniliyor. 

Fatma Özger Bilgiç ve Orhan Oyanık pek çok kitabı birlikte hazırladılar. Bunların içinde kişisel, şiir, öykü benzeri ürünler olduğu gibi seçkiler, antolojiler de yer aldı. “Şiir Gözlüm”, “Aşkın Kıyısı”, “Şiir Perisi”, “Aforizma Denizi”, “Yürekten Damlayan Öyküler”, “Gönül Heceye Uçtu” gibi kitapları hatırlıyorum. 

Fatma Özger Bilgiç ve Orhan Oyanık bu kez çocukluk günlerinde dinledikleri, öğrendikleri masallar bir araya getirip ortak kitaplarının adına “Masal Şehrine Yolculuk” adını vermişler. Niçin böyle bir uğraş içine girdiklerini Bilgiç şöyle özetliyor: 

“Ben de ilkokul ve ortaokulda okuduğum yıllarda anneannemden, babaannemden duyduğum masalları, yazdığım  şiirler gibi defterlerime not aldım. (Peri'nin Gülperisi, masalım hariç. Bu masal hayal dünyamın bana hediyesi.) Yaklaşık otuz beş yıl sonra, yazdıklarımı çok zor okusam da karışmış çivi yazılarımı zor çözsem de inatla, azimle uğraştım. İlk hâlini değiştirmeden tekrar yazdım. Çünkü o zamanlar radyo, telefon, televizyon görmemiş olan büyüklerim de aklında kalanlarla bizleri memnun etmek için saatlerce sıkılmadan anlatırlardı. Sade ve doğal yaşantıları bazen çok zor olsa da onlar o şartlarda hem çok yoruluyorlar hem de çok mutlu oluyorlardı.

Masal dinlemek için köye hep gönüllü giderdim. Masal o zamanlar hayatın bir parçasıydı. Bu yüzden de tarihin masal tünelinde yolculuğa gönüllü çıktım. Amacım masal severlerle bu gizemli yolculuğa çıkmak ve kaybolmaya yüz tutmuş masalları unutulmaması için yazıya dökmek ve masal severlerle paylaşmak. Her yaşa uygun bu kitap, yürekleri mutlu edecektir.

Dilerim biz yazarken nasıl heyecanlandıysak sizler de okuyunca öyle keyif alır ve hayal dünyamıza yeni, mistik ve harikulade duygular katarak bizimle masal şehrine yolculuğa çıkarsınız. Her unutulmayan masallar olmalı, olmalı ki masal kültürü zenginliğine devam etsin, hayal gücümüz zirve yapsın diyorum.”

Kitap içeriğinde yirmi iki masal bulunuyor. Bunlardan on üçü Fatma Özger Bilgiç, dokuzu Orhan Oyanık imzasını taşıyor.  

Kitabın başında masalların geçmişi ve kapsamı hakkında bilgi verilmiş. Masalları orijinal anlatım biçimi yerine, iki yazarımız kendilerince redakte etmişler. “Miş”li geçmiş zaman yerine “di”li geçmiş zamanı tercih etmişler. 

Masal Şehrine Yolculuk içinde yer alan masalların bütününden kıssadan hisse çıkarmanız mümkün. Zaten masal kelimesi, âdap ve öğütler sözü anlamındaki “mesel” sözcüğünden türemiş. 

Fatma Özger Bilgiç’in belirttiği gibi masallar toplumların halk bilimi hazineleridir. Toplumların hayat anlayışları, yaşayış biçimleri, uygarlıklarının izleri masallarda bulunabilir. İçlerinde birçok deyimleri, atasözlerini, ağız özelliklerini barındırması nedeniyle dilciler için çok iyi kaynaktır. Çocuk eğitiminin vazgeçilmez araçlarından biri masallardır. 

Onlar, toplumun geleneklerini, göreneklerini, düşüncelerini geçmişten günümüze yansıtırlar. Masalların ilk söyleyeni belli değildir. Bilinmeyen bir zamanda, yine bilinmeyen kişilerin eylemlerini aktarırlar. Klişe cümlelere de rastlanan hayâl ürünleridir.  Masallara, halk isim verme hevesini göstermemiştir; fakat bunları derleyenler, masalın konusuna göre ad vermişler. Masal Şehrine Yolculuk içinde bazı masalların adları şöyle: “Akıl Satarım”, “”Saatler ve Kral”, “Peri’nin Gülperi’si”, “Allah Vrsin”, “Padişah’ın Oğlu ve Kör Kız”, “Çobanın Kızı Hazal”, “”Terzi ve Karısı”

Masal Şehrine Yolculuk içindeki masallar, manzum veya ezgili parçalar yerine çoğunlukla düz yazı biçiminde düzenlenmişler. Yalın ve akıcı bir dille anlatıla gelmişler. 

Masalların olağanüstü kahramanlarının yaşadıkları ortamlar hayali, yılanlar,  devler, cinler gibi kahramanlar da yer almışlar 

Masallar, söz oyunlarından, birbiriyle pek ilgisi olmayan ama dinleyicinin ilgisini çekmek için bir araya getirilmiş sözlerden meydana getirilmiş tekerlemelerle başlar. Tekerlemeler, dinleyenleri masal ortamına davet eder, hazırlar.

Masal Şehrine Yolculuk içinde birkaç alışılmış ve kalıplaşmış tekerlemeden sonra asıl masal metni başlatılmış. İçlerinde tekerleme kullanılmayanlar da var. Asıl metin bittikten sonra ki tekerleme tek kalıp olarak “Onlar ermiş muradına, biz çıkalım kerevetine” şekliyle kullanılmış. 

   Bir bölüm masallarda ahlâk öğretisini hayvan kahramanlar üzerinden gerçekleştirilmiş. 

Masal Şehrine Yolculuk kitabının kaptanları hakkında birkaç cümle söz edeyim: 

Fatma Özger Bilgiç, 1971’de Adıyaman'da doğdu. İlköğrenimini Adıyaman’da yaptı. İstanbul Validebağ Sağlık Meslek Lisesi Hemşirelik Bölümünü bitirdi. 1993 yılında Çorum’da göreve başladı. Yüksek öğrenimini

Atatürk Üniversitesi Hemşirelik Bölümünde tamamladı. 1995’te  Yılmaz Bilgiç'le evlenerek Tarsus İHL'ye revir hemşiresi olarak atandı.

Hâlen Tarsus Devlet Hastanesinde çalışıyor. Emin ve Deniz Özge adında iki çocuğu var.  

İlimdar mahlasını kullanan Orhan Oyanık, Çankırı kökenli olmasına karşın, 

1975’de  Aksaray’da doğdu. AÜ. İktisat Fakültesi İktisat Bölümünü Onur Öğrencisi olarak bitirdi.  Aynı üniversitede işletme ve sosyoloji eğitimi aldı.  Hâlen bu üniversitenin Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde lisans öğrenimini sürdürüyor. 2016 yılında da Pedagojik Formasyon Sertifikasını alarak Felsefe Grubu Öğretmenliği yapmaya hak kazandı. Yurt içinde ve yurt dışında değişik etkinliklere katılıyor.  Çanakkale'nin Çan ilçesinde bir kamu kurumunda çalışıyor. Evli, bir kız çocuğu babası. 

İki yazarımızla şu adraslarden iletişim yapabilirsiniz: 

orhanoyanik@gmail.com   

fatmaozgerbilgic@hotmail.com

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Puan Durumu

Sağlık Haber Portalı
© Copyright 2021 saglikhaberportali. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
RESMİ SAĞLIK KURUMLARI
Sağlıkta Buluşma Noktası
MHRS
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı
personel.saglik.gov.tr
E-sağlık
Aile Hekimliği
DEVLET KURUMLARI
Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık
TBMM
Adalet Bakanlığı
E-Devlet
Anayasa Mahkemesi
GAZETELER
Hürriyet Gazetesi
Sabah Gazetesi
Milliyet Gazetesi
Cumhuriyet Gazetesi
FAYDALI LİNKLER
Mecburi Hizmet
Avrupa Gazeteciler Derneği
Uz.Dr.Erdinç Nayır
Medimagazin
drtus.com
SGK Provizyon Sorgulama
E-Bordro
Aile Hekimliği Personeli Maaş Bordrosu
Türk Tabipler Birliği
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu(AHEF)
Asistan Hekim
Türkiye Hematoloji Derneği
EĞİTİM
ÖSYM
Uzaktan Eğitim
Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi
AÖF
Eğitim Portalı
MEVZUAT
E-Mevzuat
Resmi Gazete
Sağlık Mevzuatı
SAĞLIK ÇALIŞANLARI SENDİKALARI
Sağlık Sen
Türk Sağlık Sen
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası-SES
Free Global Counter