Bir Musibet, Bin Nasihat (2)


Bu makale 2020-04-27 06:01:13 eklenmiş ve 4324 kez görüntülenmiştir.
Adnan Fişenk

Covid - 19 İnsanlarda  geçmişten günümüze tanımlanmış corona türü bir virüsdür.  Bilindiği üzere Covid - 19 virüsü 31 Aralık 2019 yılında Çin'nin Hubei eyaletine bağlı Vuhan Şehrinde bulunan birçok evcil ve yabani hayvan türlerinin etlerinin çok iptidai koşullarda gayri hijyenik olarak pazarlandığı, Vuhan şehir pazarında çalışan kişilerin yüksek ateş, öksürük, nefes darlığı, Akciğerlerinde Zatürre tarifi şikayetleri ile doktorlar tarafından ilk önceleri teşhiş konulamayan salgın olarak ortaya çıkmıştır.

Bu virüs İnsandan insana hızla bulaşması nedeni ile çok hızlı bir şekilde yayılan virüs bulaşığı, ortaya çıktığı Vuhan şehrinden kısa bir zamanda yayılarak birçok ülkede  ve dünyanın birçok yerinde ortaya çıkmıştır. Bu pandemi (Salgın) Mart 2020 yılı itibari ile hemen hemen her ülkeye ulaşmış, ulaştığı bu ülkelerin kendi içlerinde de ayrıca can alarak yayılmaya devam etmektedir.

Bu bulaşıcı hastalık konusunda uzmanların müşterek tanısı genelde hastalık kişiden kişiye değişkenlik gösterse de belirgin olarak hastalığa yakalananların müşterek şikayetleri ve hastada saptanan belirtileri Ateş, Öksürük, Nefes darlığı, bazı hastalarda egzama benzeri kaşıntılı deri dökülmesi en önemli belirtileridir.

Bu belirtilere ilaveten ciddi halsizlik, İştahsızlık, yorgunluk, kilo kaybı görüldüğü gözlenmektedir. Bu şikayetlerin tespit edilmesine ilaveten ayrıca hastaların bir kısmında Boğaz ağrısı, Karın ağrısı, İshal şikayetlerine de rastlanıldığı yetkililerce belirlenmiştir. Ağır vakalarda Zatürre, Ağır solunum yetmezliği, Böbrek yetmezliğine bağlı olarak ölümler olabilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütünün Çin Halk Cumhuriyeti'ne ait Covid - 19 raporuna göre ölüm vakaları genellikle ileri yaştaki kişilerde, yada kronik hastalıkları bulunan, Diyabet Hastaları (Şeker Hastaları), Kronik Akciğer Hastaları, Yüksek Tansiyon Hastaları, Kalp Hastaları olan kişilerde çok daha fazla etkili olmaktadır.

Bunların haricinde Covid - 19 normal sağlıklı kişilere temas ve ağızdan sıçrayan salya partikülleri ile bulaştığı gözlemlenmektedir. Temas yolu daha çok ellerle olmaktadır. Ağızdan etrafa yayılan salya partikülleri genelde bireylerin öksürmesi, hapşırması, konuşması sırasında, gülmesi esnasında ağızlarından saçtıkları salya partikülleri olarak belirtilmektedir.

 

Devam edecek

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Puan Durumu

Sağlık Haber Portalı
© Copyright 2020 saglikhaberportali. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
RESMİ SAĞLIK KURUMLARI
Sağlıkta Buluşma Noktası
MHRS
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı
personel.saglik.gov.tr
E-sağlık
Aile Hekimliği
DEVLET KURUMLARI
Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık
TBMM
Adalet Bakanlığı
E-Devlet
Anayasa Mahkemesi
GAZETELER
Hürriyet Gazetesi
Sabah Gazetesi
Milliyet Gazetesi
Cumhuriyet Gazetesi
FAYDALI LİNKLER
Mecburi Hizmet
Avrupa Gazeteciler Derneği
Uz.Dr.Erdinç Nayır
Medimagazin
drtus.com
SGK Provizyon Sorgulama
E-Bordro
Aile Hekimliği Personeli Maaş Bordrosu
Türk Tabipler Birliği
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu(AHEF)
Asistan Hekim
Türkiye Hematoloji Derneği
EĞİTİM
ÖSYM
Uzaktan Eğitim
Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi
AÖF
Eğitim Portalı
MEVZUAT
E-Mevzuat
Resmi Gazete
Sağlık Mevzuatı
SAĞLIK ÇALIŞANLARI SENDİKALARI
Sağlık Sen
Türk Sağlık Sen
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası-SES
Free Global Counter