İstanbul’da Toplu Taşımaya zam Tartışması

İstanbul’da toplu ulaşım ücretlerine yüzde 22.47’lik zam teklifi, UKOME’de reddedildi.
Bu haber 2021-06-24 19:07:54 eklenmiş ve 72 kez görüntülenmiştir.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Demir, pandemi nedeniyle vatandaşı zor durumda bırakmamak için zam kararının ertelendiğini hatırlatarak bu düzenlemenin artan maliyetler nedeniyle artık yapılması gerektiğini söyledi. Demir “Bu, 17 aydır yapılamayan bir ayarlama. Temmuz ayında tamamen açılıyoruz, yolculuklar eski düzeyine gelecek, maliyetler de artacak” dedi.İBB Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısı 1453 Çırpıcı Sosyal Tesisleri'nde İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar başkanlığında toplandı. Toplantıda İstanbul'da toplu taşımada elektronik bilet ücretlerine zam teklifi oylandı.


EN SON ZAM 16 AY ÖNCE YAPILDI


Teklifte, 6 Şubat 2020 tarihindeki toplu ulaşım ücret artışından bu yana 16 ay geçtiği hatırlatılarak enflasyon, yakıt giderleri ve asgari ücret artışları yüzünden ciddi ekonomik kayıplar oluştuğu kaydedildi. Öngörülen Haziran ayı enflasyon veri tarihi baz alınarak yapılan analizler çerçevesinde enflasyon değişiminin yüzde 21,53; yakıt ücret değişiminin yüzde 15,15 ve asgari ücret değişiminin yüzde 29,99 oranında olduğu aktarıldı. Elektronik bilet tarifelerine yaklaşık yüzde 22,47 oranında ücret artışının yapılması önerildi. Tam biletin 3.50 TL'den 4.30 TL'ye, öğrenci ücretinin 1.70 TL'den 2.10 TL'ye çıkarılması teklif edildi.


“ARALIK'TA GÖRÜŞÜLSÜN” ÖNERİSİ


Oylama öncesinde söz alan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bölge Müdürü Serdar Yücel bütün ulaşım zamlarının aralık ayında yapılması yönünde prensip kararı aldıklarını belirterek “Aralıkta minibüs ve taksilere zam yapılmıştı, yine Aralık ayında değerlendirilmesini öneriyoruz” dedi.


“17 AYDIR BEKLİYOR”


İBB Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Demir de açıklama yaparak şunları söyledi:– Aslında  Serdar bey haklı. Biz 2 yıl önce masaya oturduğumuz zam konusu pazarlık, tehdit, şantaj konusu olmamalı bunu bir sisteme oturtalım diye kararlaştırmıştık. Her yıl 1 kere zam yapalım, bütün toplu taşıma araçlarına aynı oranda zam yapalım. Bunu sistemini de oturtalım otomatik işlesin, bir daha da pazarlık konusu olmasın diye karar almıştık. Ama ne yazık ki araya pandemi girdi. Bugün yapılan ayarlama 17 aydır yapılamayan bir ayarlama. Biz o günkü sözümüzü tutsaydık bu zam Şubat’ta yapılacaktı. Ama pandemi girdi, yolculuk azaldı, esnafın işleri bozuldu diye düşünülerek ertelenmiş bir ayarlama. Temmuz ayında da tamamen açılıyoruz, yolculuklar eski düzeyine gelecek, maliyetler de artacak. Önümüzdeki Aralık ayına bırakılmak istenen ayarlama aslında geçtiğimiz Aralık’ta yapılması gereken ayarlamaydı. Sözümüzü tutamadığımız için üzgünüz.


“ZAM YÜKÜNÜ TOPLU HALDE BİLDİRMEYELİM DEMİŞTİK”


Oturumu yöneten İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar da “İBB yönetimi olarak insanlara zam yükünü toplu halde bindirmeyelim diye karar almıştık. Yılbaşında mağdur olmasın diye taksi ve minibüs esnafımıza, toplu taşımaya da yaz aylarında temmuzda yapalım diye prensip kararı aldık. Bu gerekçeyle gündeme geldi” açıklamasında bulundu.


TAKSİCİLER ODASI: BİZE DE ZAM YAPILSIN


Söz alan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu da kendilerine aralık ayında düşük zam yapıldığını savunarak “Biz Aralık’ta tüm araçlara aynı anda zam yapılmasını talep ediyoruz. Eğer bugün zam olacaksa bizim sektöre de aynı oranda bugün zam yapılmasını talep ediyoruz” dedi. Konuşmaların ardından zam teklif, çoğunluktaki hükümet temsilcilerinin oyları ile reddedildi.
medyaspot

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer BELEDİYE HABERLERİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Puan Durumu

Sağlık Haber Portalı
© Copyright 2021 saglikhaberportali. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
RESMİ SAĞLIK KURUMLARI
Sağlıkta Buluşma Noktası
MHRS
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı
personel.saglik.gov.tr
E-sağlık
Aile Hekimliği
DEVLET KURUMLARI
Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık
TBMM
Adalet Bakanlığı
E-Devlet
Anayasa Mahkemesi
GAZETELER
Hürriyet Gazetesi
Sabah Gazetesi
Milliyet Gazetesi
Cumhuriyet Gazetesi
FAYDALI LİNKLER
Mecburi Hizmet
Avrupa Gazeteciler Derneği
Uz.Dr.Erdinç Nayır
Medimagazin
drtus.com
SGK Provizyon Sorgulama
E-Bordro
Aile Hekimliği Personeli Maaş Bordrosu
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu(AHEF)
Asistan Hekim
Türkiye Hematoloji Derneği
EĞİTİM
ÖSYM
Uzaktan Eğitim
Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi
AÖF
Eğitim Portalı
MEVZUAT
E-Mevzuat
Resmi Gazete
Sağlık Mevzuatı
SAĞLIK ÇALIŞANLARI SENDİKALARI
Sağlık Sen
Türk Sağlık Sen
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası-SES
Free Global Counter