Kavcıoğlu'nden Faiz Açıklaması

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün, Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile görüştüğünü ve faiz yükünü düşürülmesi gerektiğini söylemesinin ardından döviz kurlarında rekorlar gelirken; Kavcıoğlu bugün, "piyasalardaki haklı bir gerekçeye dayanmayan erken gevşeme beklentilerinin tümüyle ortadan kalkması gerektiğini, Merkez Bankası'nın kanunla kendisine verilmiş fiyat istikrarı amacına bağlı olduğunu" söyledi.
Bu haber 2021-06-03 13:19:57 eklenmiş ve 25 kez görüntülenmiştir.

Kavcıoğlu: "Piyasalardaki haklı bir gerekçeye dayanmayan erken gevşeme  beklentilerinin tümüyle ortadan kalkması gerekiyor. Merkez Bankası kanunla kendisine verilmiş fiyat istikrarı amacına bağlıdır."


 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, bugün yatırımcılarla videokonferans gerçekleştirdi.


Kavcıoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, bu yılın ilk çeyreğindeki büyümenin Nisan ayındaki Enflasyon Raporundaki görünümle uyumlu gerçekleştiğini belirterek, “İktisadi faaliyet, güçlü ve trendinin üzerindeki seyrini sürdürdü” dedi.


İhracattaki güçlü artış eğiliminin, altın ithalatındaki belirgin gerilemenin ve bireysel kredilerdeki yavaşlamanın, dış dengede beklenen iyileşmeyi desteklemesini beklediklerini ifade eden Kavcıoğlu, son dönemde aşılamaya dair olumlu gelişmelerin, başta turizm olmak üzere, salgından olumsuz etkilenen sektörlerde iktisadi faaliyetin normale dönmesine ve cari dengedeki süregelen iyileşmeye önemli ölçüde katkıda bulunacağını kaydetti:


“Enflasyonda belirgin düşüş, 3. çeyreğin sonu, 4. çeyreğin başı gibi olacak”

Kavcıoğlu, şöyle devam etti:


“Ekonominin yeniden dengelenmesini sağlayacak ılımlı bir iç talep ve kredi büyümesi sağlanması için sıkı para politikası duruşu gerekiyor. Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve 2023 yılındaki orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar, politika faizini, güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, gerçekleşmiş ve beklenen enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmasına devam edeceğiz.


Nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüşün üçüncü çeyreğin sonunda, dördüncü çeyreğin başı gibi olacağı düşünülüyor. Bu görünüm, bizim dezenflasyon süreci boyunca politika faizini enflasyonun üzerinde tutma kararlılığımızla birlikte yorumlanmalıdır. Para ve Kur Politikası metnini 2021 yılında uygulayacağımız politikalar ve iletişim stratejisi açısından bir yol haritası olarak görüyoruz. Yılın ilk iki çeyreğinde olduğu gibi bundan sonra söz konusu yol haritasına sıkı sıkıya bağlı kalacağız. Önümüzdeki dönemde para ve kur politikaları, bu metinde belirtilen esaslara göre uygulanacak. Sadeleştirilmiş operasyonel para politikası çerçevesini koruyacağız. Bu çerçevenin, aktarım mekanizmasını güçlendirdiğine ve para politikası duruşu iletişiminin daha sade ve net şekilde kurulmasına imkân verdiğine inanıyoruz. Bu bağlamda, bir hafta vadeli repo faiz oranı, temel politika aracımız olmaya devam edecektir.”


Kavcıoğlu, kararları, veri odaklı bir yaklaşım içinde, enflasyon başta olmak üzere tüm makroekonomik veri akışını göz önünde bulundurarak, şeffaf ve öngörülebilir bir şekilde almaya devam edeceklerini de ifade etti. Piyasalardaki ‘haklı bir gerekçeye dayanmayan erken gevşeme beklentileri’nin tümüyle ortadan kalkması gerektiğini belirten Kavcıoğlu, “Merkez Bankası  kanunla kendisine verilmiş fiyat istikrarı amacına bağlıdır” diye konuştu.

medyaspot

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Puan Durumu

Sağlık Haber Portalı
© Copyright 2021 saglikhaberportali. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
RESMİ SAĞLIK KURUMLARI
Sağlıkta Buluşma Noktası
MHRS
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı
personel.saglik.gov.tr
E-sağlık
Aile Hekimliği
DEVLET KURUMLARI
Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık
TBMM
Adalet Bakanlığı
E-Devlet
Anayasa Mahkemesi
GAZETELER
Hürriyet Gazetesi
Sabah Gazetesi
Milliyet Gazetesi
Cumhuriyet Gazetesi
FAYDALI LİNKLER
Mecburi Hizmet
Avrupa Gazeteciler Derneği
Uz.Dr.Erdinç Nayır
Medimagazin
drtus.com
SGK Provizyon Sorgulama
E-Bordro
Aile Hekimliği Personeli Maaş Bordrosu
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu(AHEF)
Asistan Hekim
Türkiye Hematoloji Derneği
EĞİTİM
ÖSYM
Uzaktan Eğitim
Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi
AÖF
Eğitim Portalı
MEVZUAT
E-Mevzuat
Resmi Gazete
Sağlık Mevzuatı
SAĞLIK ÇALIŞANLARI SENDİKALARI
Sağlık Sen
Türk Sağlık Sen
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası-SES
Free Global Counter