Dünyayı Şoke den İddia

ABD istihbaratı, 2019 yılının Aralık ayında ortaya çıkan corona virüsü salgını ile ilgili kapsamlı bir istihbarat raporu hazırladı. Raporda, Wuhan Viroloji Enstitüsü'nde görevli 3 araştırmacının Kasım 2019'da hastalandığı ve Pekin yönetiminin bunu gizlediği ifşa edildi.
Bu haber 2021-05-25 23:09:46 eklenmiş ve 37 kez görüntülenmiştir.

Dünya çapında 167 milyondan fazla insana bulaşan ve 3 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olan corona virüsü salgınının nereden çıktığı halen belirsizliğini koruyor. Pekin yönetimi salgının ortaya çıkmasında kendilerinin hiçbir etkisi olmadığını öne sürerken, başta ABD olmak üzere birçok batı ülkesi ise Çin’in Wuhan’daki laboratuvarında yaptığı deneyler sonucunda bu virüsün ortaya çıkıp yayıldığını iddia ediyor.


Dünya Sağlık Örgütü’nün Çin’de yaptığı incelemelerde de çelişkili sonuçlar ve açıklamalar gelirken, ABD’nin saygın gazetelerinden Wall Street Journal, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın hazırladığı kapsamlı bir istihbarat raporunu okurlarıyla paylaştı.


“COVID-19 BELİRTİLERİ  GÖSTERDİLER”


Trump döneminin son günlerinde hazırlanan raporda, salgının başladığı Wuhan’daki Wuhan Viroloji Enstitüsü’nde görevli 3 bilim insanının Kasım 2019’da yakın zamanlarda fenalaşarak hastanede tedavi altına alındığı ortaya çıktı. Raporda, “2019 yılının sonbaharında bazı araştırmacılar hem Covid-19 hem de mevsimsel grip belirtileri gösterdi ve hasta oldu” ifadesi yer aldı.


Dünya Sağlık Örgütü’nün Covid-19’un çıkış noktasıyla ilgili incelemesini tartışmaya hazırlandığı günlerde ilk kez ABD’nin hazırladığı raporda, hastalanan bilim insanı sayısı, hastalıklarının durumu ve hastalandıkları dönem ortaya çıktı. Wall Street Journal’a konuşan ve raporun içeriğini bile bir kişi bu verilerin “uluslararası bir partner” tarafından verildiğini söyleyerek, “Fakat bu verilerin tekrar incelenmesi gerekiyor” dedi.Salgının başladığı Wuhan’da yaşam normale döndü.Gazeteye konuşan bir diğer yetkili ise, “Bu veriler farklı kaynaklardan geldi ve her birinde çok ince detaylar var. Tarih konusu belli, hastalananlar belli. Burada tek eksik bilgi, insanların neden hastalandığı” ifadesini kullandı.


Çin’in resmi verilerine göre salgın ilk olarak Wuhan kentinde başladı. Pekin yönetimi, Wuhan’daki ilk corona virüsü vakasının 8 Aralık 2019’da görüldüğünü açıkladı. Wuhan Enstitüsü, ham verileri, giriş-çıkış verilerini ve salgının çıkmasına sebep olduğu tahmin edilen yarasalar ile ilgili kapsamlı bilgileri henüz vermedi.


Bu rapora, Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yanıt geldi. Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “ABD, laboratuvardaki sızıntı teorisini abartıyor. Amaçları gerçekten salgının kaynağını mı bulmak yoksa dikkati başka bir yere mi yönlendirmek” dedi.


ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü ise, “Covid-19 salgınının ilk günleriyle ilgili çok ciddi sorularımız olmaya devam ediyor, özellikle salgının Çin’deki çıkış noktası hakkında” dedi.


 


medyaspot

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer DÜNYA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Puan Durumu

Sağlık Haber Portalı
© Copyright 2021 saglikhaberportali. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
RESMİ SAĞLIK KURUMLARI
Sağlıkta Buluşma Noktası
MHRS
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı
personel.saglik.gov.tr
E-sağlık
Aile Hekimliği
DEVLET KURUMLARI
Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık
TBMM
Adalet Bakanlığı
E-Devlet
Anayasa Mahkemesi
GAZETELER
Hürriyet Gazetesi
Sabah Gazetesi
Milliyet Gazetesi
Cumhuriyet Gazetesi
FAYDALI LİNKLER
Mecburi Hizmet
Avrupa Gazeteciler Derneği
Uz.Dr.Erdinç Nayır
Medimagazin
drtus.com
SGK Provizyon Sorgulama
E-Bordro
Aile Hekimliği Personeli Maaş Bordrosu
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu(AHEF)
Asistan Hekim
Türkiye Hematoloji Derneği
EĞİTİM
ÖSYM
Uzaktan Eğitim
Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi
AÖF
Eğitim Portalı
MEVZUAT
E-Mevzuat
Resmi Gazete
Sağlık Mevzuatı
SAĞLIK ÇALIŞANLARI SENDİKALARI
Sağlık Sen
Türk Sağlık Sen
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası-SES
Free Global Counter