Yüzde 15-18 Faizle Nefes Kredisi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği( TOBB) ile üye oda ve borsaların bankalardaki mevduatlarının faiz ve kâr payı geliri karşılığında, üyelere indirimli oranlarda kredi kullandırılması esasına dayanan nefes kredisinde şartlar netleşiyor. Faizin yüzde 15-18 aralığında olması beklenen nefes kredisinin 1 Haziran’dan itibaren kullanılmaya başlanacağı kaydediliyor.
Bu haber 2021-05-25 22:49:23 eklenmiş ve 36 kez görüntülenmiştir.

Hüseyin GÖKÇE/Dünya


COVID-19’un ekonomik hayata ve istihdama yönelik olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla işletmelere finansman desteği sürüyor. Türkiye’de ilk vakanın görüldüğü 2020 yılı Mart ayından bir ay sonra başlatılan, ana aktörün TOBB olduğu nefes kredisi desteği, yeniden başlatılıyor.


Faiz farkı karşılanacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 17 Mart’taki kabine toplantısının ardından detaylarını Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıklayacağını söylediği nefes kredisinde hazırlıklar tamamlanmak üzere.


DÜNYA’nın edindiği bilgilere göre nefes kredisinde faiz yüzde 15-18 aralığında belirlenecek. Daha doğrusu krediyi kullanan firmaya maliyet bu oranda olacak. Piyasa faizi ile belirlenecek faiz oranı arasındaki fark ise TOBB ve üye oda/borsaların mevduatlarına alacakları faizden mahsup edilecek. Yani TOBB ve odalar, üyelere sağlanan faiz indirimi kadar daha az faiz geliri elde etmiş olacaklar.


Kamu bankaları ön planda

COVID-19’un pandemi olarak ilan edilmesinden sonra ilk uygulanan nefes kredisi, sadece Denizbank aracılığıyla kullandırılmıştı. Aynı dönemde kamu bankaları, 5-10 bin lira olarak belirlenen bireysel kredi kullanımına aracılık etmişler, ilerleyen dönemde sisteme dahil olacakları belirtilmişti. Ancak kamu bankaları sisteme dahil olmadan nefes kredisi uygulamasına son verilmişti. 1 Haziran’dan itibaren başlayacak yeni dönem nefes kredisinde ise başta Ziraat Bankası olmak üzere, diğer kamu bankaları ve kamu katılım bankaları aracılık edecek. Denizbank yanı sıra isteyen özel bankalar da sisteme dahil olacak.


Toplam hacmi ne olacak?

TOBB ve odaların bankalardaki kaynaklarının belirli bir katına kadar kullandırılabilecek kredinin toplam hacmi, oda ve borsaların bunun için ayırabilecekleri kaynakları merkeze bildirmelerinden sonra belli olacak. Nefes kredisinde Kredi Garanti Fonu(KGF) ile Hazine de garantör olarak görev alacak. Belirli bir dönem ödemesiz olacak kredilerin, ilk taksit ödemesi ise büyük olasılıkla 2022 yılında başlayacak.


Yapılandırılan kredilerde faiz iki katına çıkabilir

Edinilen bilgilere göre bu krediden yararlanma koşulları, geçen yılki nefes kredisine göre biraz daha kolay olacak. Geçen yılki krediden yararlananların, yeni krediden yararlanıp yararlanmayacağı veya hangi koşullarda yararlanabileceği de 1 Haziran’a kadar belli olacak. Geçen yıl yüzde 7.5 ile kullandırılan nefes kredisinin bu yıl yüzde 15-18 arasında bir faizle kullandırılması bekleniyor. Bu durumda geçen yıl kredi kullananlara, yeni krediden de yararlanma imkanı verilmesi halinde, eski kredilerini de yapılandırma ihtiyacı oluşacak. Bu durumda kullanılacak yeni kredinin maliyeti ise geçen yıla göre iki katına çıkmış olacak. Kredi kullanımında ciro kriteri esas alınması bekleniyor. Ayrıca belirlenecek dönemler arasında cirosu azalan şirketlerin bundan yararlanması yönünde de kriter getirilebileceği kaydediliyor

medyaspot

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Puan Durumu

Sağlık Haber Portalı
© Copyright 2021 saglikhaberportali. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
RESMİ SAĞLIK KURUMLARI
Sağlıkta Buluşma Noktası
MHRS
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı
personel.saglik.gov.tr
E-sağlık
Aile Hekimliği
DEVLET KURUMLARI
Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık
TBMM
Adalet Bakanlığı
E-Devlet
Anayasa Mahkemesi
GAZETELER
Hürriyet Gazetesi
Sabah Gazetesi
Milliyet Gazetesi
Cumhuriyet Gazetesi
FAYDALI LİNKLER
Mecburi Hizmet
Avrupa Gazeteciler Derneği
Uz.Dr.Erdinç Nayır
Medimagazin
drtus.com
SGK Provizyon Sorgulama
E-Bordro
Aile Hekimliği Personeli Maaş Bordrosu
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu(AHEF)
Asistan Hekim
Türkiye Hematoloji Derneği
EĞİTİM
ÖSYM
Uzaktan Eğitim
Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi
AÖF
Eğitim Portalı
MEVZUAT
E-Mevzuat
Resmi Gazete
Sağlık Mevzuatı
SAĞLIK ÇALIŞANLARI SENDİKALARI
Sağlık Sen
Türk Sağlık Sen
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası-SES
Free Global Counter