TDPB BAŞKANI NAİL ÇELEBİ'DEN BASIN AÇIKLAMASI

KIRGIZİSTAN-TACİKİSTAN SINIR ÇATIŞMASINA AİT TDPB BAŞKANI NAİL ÇELEBİ'DEN BASIN AÇIKLAMASI
Bu haber 2021-05-02 23:05:43 eklenmiş ve 27 kez görüntülenmiştir.

 KIRGIZİSTAN-TACİKİSTAN SINIR ÇATIŞMASINA AİT TÜRK DÜNYASI PARLAMENTERLER BİRLİĞİ BAŞKANI NAİL ÇELEBİ YAPTIĞI BASIN AÇIKLAMASINDA :

 
“​Kırgızistan-Tacikistan arasında Sovyet rejiminin Türk ve Müslüman halkları bölme amaçlı  olarak, Fergana vadisindeki ülkelerin içinde diğer ülkeden cepler oluşturma politikası sonucunda bugüne taşınan Kırgızistan-Özbekistan-Tacikistan sınır sorunları zaman zaman çatışmaları beraberinde getirmekte ve Rusya’nın bu bölgelere müdahale etmesi imkanı vermektedir. Bu çerçevede yaşanan sınır olaylarının sonuncusu 28 Nisan 2021 günü meydana gelmiştir. Haksız tahriklerle Kırgızistan vatandaşlarına saldırarak olayların başlamasına sebep olan Taciklerin bu tutumları karşısında biz Türk Dünyası Parlamenterler Birliği olarak tarafınımızı ve yerinimizi elbette ki kardeş Kırgızistan’ın yanında yer alarak gösteriyoruz. Keza Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Türk Konseyi’nin duruşu da çok önemlidir. Zira Türk Devletleri Birliğine uzanacak süreç için bu tür duruş sergilemelerin önemli kilometre taşları olacağı muhakkaktır. Özellikle Türk Konseyi kurucularından olan Kırgız Cumhuriyetinin haklarının korunması için daha aktif tutum almalıdır.
 
 
​Kırgızistan-Tacikistan olaylarında sergilenecek olan Türk Birliği duruşu Asya’nın ve Kafkaslar coğrafyasının huzur ve teminatıdır. Dolayısı ile Türk Birliği ile bölge üzerinde emperyalist planları olan devletlerin istikrarsızlık ve ardından muhtemel işgal planları için ortaya çıkartacağı fitne girişimleri daha doğmadan ortadan kaldırılabilecektir. Bunun en güzel örneği Azerbaycan-Ermenistan arasında yaşanan son Karabağ çatışmalarında Türkiye-Azerbaycan beraberliği ve kararlı duruşları ile 28 yıldır Ermeni işgali altındaki toprakların önemli bir kısmı kurtarılabilmiştir. Kırgız Türkleri kardeşlerimiz buradan hareketle Türkiye’ye olan güvenlerini ve beklentilerini sosyal medya hesaplarından paylaşarak göstermektedirler.
 
​Unutulmamalıdır ki Türkiye’nin sınırları sadece fiziki sınırlarından ibaret değildir. Bu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Türkiye’nin ayrıca Türk Dünyası kapsayan bir gönül coğrafyası sınırları vardır. Türkiye’nin, her dara düştüklerinde yardım edeceğini bilen ve bekleyen İslam coğrafyası sınırları vardır. Bunları da kapsayacak şekilde Türkiye’nin manevi bir Osmanlı Coğrafyası sınırı da vardır. Dolayısı ile Türkiye Cumhuriyeti sadece Türkiye’den ibaret değildir.
 
​Bu durumda Türkiye Cumhuriyeti karar alıcı mekanizmaları ve siyasetçileri Akraba Türk devletlerinin yanında olmak zorundadırlar. Olmama lüksleri yoktur. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti bütün Türk Devletleri ve akraba topluluklarıyla ayrılmaz bir bütündür. Şu ana kadar Kırgızistan’a sadece Türkiye’den destek açıklamasının gelmesi manidardır. Türk Devletleri birliğine uzanacak yolların Türk başlangıcı olarak görülen Türk Birliği ülkelerinin sessiz kalması ancak düşmanları sevindirir. Bu nedenle daha fazla sessiz kalınmamalı, harekete geçilmeli, Türk Milleti’nin birlik ve beraberliği zaman kaybedilmeksizin gösterilmelidir.
 
​Son zamanlarda açıkça ortaya çıkmıştır ki yeni bir dünya sistemi inşa edilmektedir. Zira 1990’ların başında son bulan İki Kutuplu Dünya Sistemi’nin yerine yükselmekte olan farklı ülkelerle ihdas edilmeye çalışılan yeni sitemde Türk Dünyası üçüncü bir kuvvet olarak ortaya çıkma ve gücünü dünyaya ispat ve duyurma vakti gelmiştir. Bu nedenledir ki Türk Konseyi’nin önemi daha önemli bir şekilde ortaya çıkmıştır.
​Sonuç itibariyle “Dilde, Fikirde, İşte Birlik” ideali ve sloganıyla Türk Devletleri Birliği fikir ve ülkü birliği ile hareket etmelidir. Bu birliğin kararlı duruşu dosta güven, düşmana korku olarak kendini gösterecektir.
 
​Tüm Türk Cumhuriyetleri gibi Türk Dünyası Parlamenterler Birliği de Kırgızistan’ın yanındadır.
Böyle bir durumda kardeş Kırgızistan yalnız bırakılamaz.
​Yüce Türk Milleti’nin birliği daim olsun, 
dedi.
 
 
Nail ÇELEBİ
Türk Dünyası Parlamenterler Birliği Genel Başkanı
 
 
 
HABER : ADNAN FİŞENK


  
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Puan Durumu

Sağlık Haber Portalı
© Copyright 2021 saglikhaberportali. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
RESMİ SAĞLIK KURUMLARI
Sağlıkta Buluşma Noktası
MHRS
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı
personel.saglik.gov.tr
E-sağlık
Aile Hekimliği
DEVLET KURUMLARI
Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık
TBMM
Adalet Bakanlığı
E-Devlet
Anayasa Mahkemesi
GAZETELER
Hürriyet Gazetesi
Sabah Gazetesi
Milliyet Gazetesi
Cumhuriyet Gazetesi
FAYDALI LİNKLER
Mecburi Hizmet
Avrupa Gazeteciler Derneği
Uz.Dr.Erdinç Nayır
Medimagazin
drtus.com
SGK Provizyon Sorgulama
E-Bordro
Aile Hekimliği Personeli Maaş Bordrosu
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu(AHEF)
Asistan Hekim
Türkiye Hematoloji Derneği
EĞİTİM
ÖSYM
Uzaktan Eğitim
Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi
AÖF
Eğitim Portalı
MEVZUAT
E-Mevzuat
Resmi Gazete
Sağlık Mevzuatı
SAĞLIK ÇALIŞANLARI SENDİKALARI
Sağlık Sen
Türk Sağlık Sen
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası-SES
Free Global Counter