Binlerce Çalışana 'İzin' Yolu Gözüktü

Tam kapanma sürecinde daha önce kısa çalışma ödeneğinden yararlanmış olanlar, yine destekten yararlanabilecek ancak kısa çalışma başvurusu bulunmayan işyerleri için 17 günlük bu süreçte tek seçenek 850 lira civarındaki nakdi ücret desteği olacak.
Bu haber 2021-04-29 04:28:02 eklenmiş ve 26 kez görüntülenmiştir.

Tam kapanmayla birlikte faaliyetine ara verecek işyerlerinden daha önce kısa çalışma ödeneğinden yararlanmış olanlar, kapalı kalınan süre için de bu destekten yararlanabilecek. Ancak kısa çalışma başvurusu bulunmayan ve yeni genelgeyle kapanan işyerleri için ise tek seçenek nakdi ücret desteği. Bu kapsamda 17 günlük dönem için çalışan başına 850 lira civarında nakit ücret desteği alınabilecek.

 

Düzenlemeyi DÜNYA Gazetesinden Hüseyin GÖKÇE'nin haberine göre  değerlendiren Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nden Okan Güray Bülbül, kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak için başvuru yapmamış çok sayıda işletmenin, çalışanlarını ücretsiz izne göndermek zorunda kalacağını söyledi. Bülbül, bu dönem için verilecek nakit ücret desteklerinin 1 milyar lirayı aşabileceğini kaydetti. Yarın akşamdan itibaren başlayacak sokağa çıkma yasağı kapsamında zorunlu olanlar dışında birçok işyeri mecburi kapanmaya girecek. 18 günlük kapanmanın çalışma hayatına etkileri de olacak. Daha önce kısa çalışma ödeneğinden yararlanmış olan işyerleri, yeni dönemde de bundan yararlanabilecek. Ancak kısa çalışmaya başvurmamış olup yeni genelgeyle kapanan işyerleri için ise tek seçenek nakdi ücret desteği. Bu kapsamda 18 günlük dönem için çalışan başına 850 lira civarında nakdi ücret desteği alınabilecek.

 

Düzenlemeyi çalışma hayatı yönünden DÜNYA’ya değerlendiren Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Elemanı Okan Güray Bülbül, birçok işyerinin faaliyetine ara verileceğini bildirdi. Daha önce kısa çalışmadan yararlanılan işçiler için yine aynı destekten yararlanılacağını belirten Bülbül, başvuru yapmamış çok sayıda işletmenin ise çalışanları ücretsiz izne göndermek zorunda kalacağını aktardı.

 

Geçen yıl nisan ayında 3 milyon 243 bin işçi için 5.1 milyar lira destek verildiğini belirten Bülbül, mayıs ayında d a 15 günlük zaman diliminde fondan kısa çalışma ödeneği desteği olarak 2.5 milyar liralık ödeme yapılacağını söyledi. Öte yandan nakdi ücret desteği kapsamında ise geçen yıl mayıs ayında 1 milyon 235 bin 859 işçinin yararlandığını hatırlatan Bülbül, bunlara yapılan ödemenin ise 1 milyar 267 milyon lira olduğunu dile getirdi.

 

Nakdi ücret desteğinin bazı sektörler için artırıldığına vurgu yapan Okan Güray Bülbül, kapanma sürecinde 1 milyar lira civarında fondan para çıkışı olacağını anlattı.

 

Fon 80 milyar liranın altına inecek

İşsizlik Sigortası Fonu’nda 2019 sonunda 131.5 milyar lira olduğunu hatırlatan Bülbül, 2020 sonunda ise 103.2 milyar liraya gerilediğini bildirdi. Son yapılan ödemelerle fon bakiyesinin 91.3 milyar liraya gerilediğini söyleyen Bülbül, haziran ayında yapılacak ödemelerle toplam büyüklüğün 80 milyar liranın altına inmesinin beklendiğini söyledi. Fon birikimlerinin yüzde 19.72’sinin mevduatta olduğuna değinen Bülbül, temmuz ayı ile birlikte fonun sürdürülebilirliği için yeni tedbirlere ihtiyaç olduğunu anlattı.

 

 

medyaspot

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Puan Durumu

Sağlık Haber Portalı
© Copyright 2021 saglikhaberportali. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
RESMİ SAĞLIK KURUMLARI
Sağlıkta Buluşma Noktası
MHRS
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı
personel.saglik.gov.tr
E-sağlık
Aile Hekimliği
DEVLET KURUMLARI
Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık
TBMM
Adalet Bakanlığı
E-Devlet
Anayasa Mahkemesi
GAZETELER
Hürriyet Gazetesi
Sabah Gazetesi
Milliyet Gazetesi
Cumhuriyet Gazetesi
FAYDALI LİNKLER
Mecburi Hizmet
Avrupa Gazeteciler Derneği
Uz.Dr.Erdinç Nayır
Medimagazin
drtus.com
SGK Provizyon Sorgulama
E-Bordro
Aile Hekimliği Personeli Maaş Bordrosu
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu(AHEF)
Asistan Hekim
Türkiye Hematoloji Derneği
EĞİTİM
ÖSYM
Uzaktan Eğitim
Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi
AÖF
Eğitim Portalı
MEVZUAT
E-Mevzuat
Resmi Gazete
Sağlık Mevzuatı
SAĞLIK ÇALIŞANLARI SENDİKALARI
Sağlık Sen
Türk Sağlık Sen
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası-SES
Free Global Counter