Brezilya'da Günlük Ölü Sayısında Rekor

Ölenlerin sayısı 300 bin sınırını aştı. Aşılama yavaş gidiyor. İlk kez günlük ölüm sayısı 3 bini aştı. Halk, tencere tava çalarak Bolsonaro'yu protesto ediyor.
Bu haber 2021-03-26 04:09:50 eklenmiş ve 33 kez görüntülenmiştir.

Brezilya’da koronavirus salgını yeni rekorlar kırmaya devam ederken, ülkede ölenlerin sayısı dün 300 bin sınırını aştı ve salı günü ölenlerin sayısı da ilk kez 3 bini geçti.

 

212 milyon nüfuslu Brezilya’da salı gününe ait 24 saatlik verilere göre, 3.251 kişi öldü ve ilk kez günlük 3 binlik sınır aşıldı.

 

Sağlık Bakanlığı, ölenlerin toplam sayısının ilk vakanın görüldüğü Şubat 2020’den bu yana 300 bin 675’e ulaştığını belirtti.

 

Brezilya’da yılın başından bu yana süregelen günlük ortalama ölüm sayısı, son yedi günde üç kat artarak ve 2 bin 364’e çıktı. Bu da, dünyadaki en yüksek rakam. Brezilya, ABD’den sonra koronavirus salgınına en çok kurban veren ikinci ülke konumunda.

 

Ülkede toplam vaka sayısı 12,2 milyonu buldu ve son 24 saatteki vaka sayısı da 82 bin 818 oldu. Bu rakam da son 24 saatte dünyadaki en yüksek günlük vaka sayısı anlamına geliyor.

 

Tencere tava sesleri

Aşırı sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ise aşılama sayesinde “çok yakında normal hayata” dönüleceği müjdesini vermekle meşgul. Bolsonaro, “Aşıların garanti olduğunu Brezilya halkına bildirmek isterim. Sizi temin ederim ki yılın sonunda halkın tümünü aşılamak için 500 milyon doz aşımız olacak” dedi.

 

Resmi rakamlara göre, ülkede şimdilik 11,1 milyon kişi ilk doz aşısını oldu. Bu da nüfusun yüzde 5,2’sine karşılık geliyor. İki doz aşı olanlarını sayısı 3,5 milyon civarında bulunuyor.

 

2022 Başkanlık seçimlerinde de adaylığı koymaya niyetli olan Bolsonaro, “yakınlarını kaybedenlerle dayanışma içinde olduğunu” söyledi.

 

Bolsonaro’nun bu sözleri, Rio, Sao Paulo, Brasilia gibi büyük kentlerde tencere tava sesleriyle protesto edildi.

 

Sağlık sistemi

Ülkede ikinci dalganın yüksek bulaşma oranı, sağlık sistemini alt üst etti. Yoğun bakım servislerinin doluluk oranı, 27 eyaletinin çoğunda yüzde 80’i aştı ve durumu ağır olan hastalar için kullanılan oksijenin stoklar altı eyalette kaygı verici seviyeye indi.

 

46 milyon nüfusuyla Brezilya’nın en kalabalık eyaleti olan Sao Paulo’da yerel hükümet, ilk kez salı günü Covid-19’dan ölenlerin sayısının eyalette 1.000’i aştığını açıkladı.

 

Brezilya’nın bu durumu, Güney Amerika kıtasında kaygıya yol açıyor.

 

Dünya Sağlık Örgütüne bağlı bir kuruluş olan Panamerikan Sağlık Örgütü Başkanı Carissa Etienne, “Tüm Brezilya’da virüs dolaşımı tehlikeli biçimde artmaya devam ediyor ve bu korkunç durum komşu ülkeleri de etkiliyor” dedi.

 

Bayan Etienne, Venezuela, Bolivya, Peru, Paraguay ve Uruguay’ın Brezilya ile sınırdaş bölgelerinde vaka artışlarına dikkat çekti. Uzmanlar, Brezilya’da vaka patlamasının, Amazon bölgesinde belirlenen koronavirusun daha bulaşıcı varyantına bağlı olduğunu düşünüyor.

 

Siyasi tartışmalar bitmiyor

Salgına paralel olarak, eyalet yöneticileri ve Belediye Başkanlarıyla pandemi karşısında benimsenecek tavra ilişkin siyasî tartışmalar da devam ediyor.

 

Bolsonaro, ekonomik etkileri nedeniyle ülke çapında kapanma önlemlerine ya da sokağa çıkma yasağı ilan edilmesine karşı çıkıyor.

 

Pandeminin başlamasından bu yana göreve gelen dördüncü Sağlık Bakanı olan Marcelo Queiroga da, atanmasından bir hafta sonra nihayet salı günü görevine başladı.

 

 

 

medyaspot

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer DÜNYA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Puan Durumu

Sağlık Haber Portalı
© Copyright 2021 saglikhaberportali. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
RESMİ SAĞLIK KURUMLARI
Sağlıkta Buluşma Noktası
MHRS
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı
personel.saglik.gov.tr
E-sağlık
Aile Hekimliği
DEVLET KURUMLARI
Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık
TBMM
Adalet Bakanlığı
E-Devlet
Anayasa Mahkemesi
GAZETELER
Hürriyet Gazetesi
Sabah Gazetesi
Milliyet Gazetesi
Cumhuriyet Gazetesi
FAYDALI LİNKLER
Mecburi Hizmet
Avrupa Gazeteciler Derneği
Uz.Dr.Erdinç Nayır
Medimagazin
drtus.com
SGK Provizyon Sorgulama
E-Bordro
Aile Hekimliği Personeli Maaş Bordrosu
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu(AHEF)
Asistan Hekim
Türkiye Hematoloji Derneği
EĞİTİM
ÖSYM
Uzaktan Eğitim
Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi
AÖF
Eğitim Portalı
MEVZUAT
E-Mevzuat
Resmi Gazete
Sağlık Mevzuatı
SAĞLIK ÇALIŞANLARI SENDİKALARI
Sağlık Sen
Türk Sağlık Sen
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası-SES
Free Global Counter