ABD'de Ölü Sayısı 500 Bin'e Dayandı

ABD Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, ülkede ölü sayısının 500 bine dayanması üzerine, "102 yıldır başımıza gelen hiçbir şeye benzemiyor. İnsanlar onlarca yıl boyunca bunu konuşacak" dedi.
Bu haber 2021-02-23 04:02:49 eklenmiş ve 20 kez görüntülenmiştir.

Dr. Fauci, 2022'ye kadar maske takmaya devam edileceğini de söyledi.Corona virüsü salgını dünya genelinde ağır yaralar açmaya devam ederken, salgının en çok vurduğu ABD’de ölü sayısı 500 bine dayandı. Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre toplam ölü sayısı 497 bin 957’ye ulaştı. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre her 100 bin kişide ölüm oranı 148.61 olarak hesaplandı.

 

Hastalığa yakalanma oranı ocak ayının ilk haftalarına göre düşüş gösterse de, Johns Hopkins geçtiğimiz hafta ülkede 13 bin 347 can kaybı ve 500 binden fazla yeni vaka olduğunu duyurdu.

 

ABD yarım milyon can kaybına ilerlerken, ABD Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci son gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. Salgınla mücadelenin en önemli isimlerinden biri olan ve ABD’nin yeni Başkanı Joe Biden’ın görevi devralmasından sonra da Baş Tıbbi Danışman görevini sürdüren Dr. Fauci, “Bu gerçekten korkunç. Tarihe geçen bir şey. 1918’deki salgından beri 102 yıldır başımıza gelen hiçbir şeye benzemiyor. İnsanlar onlarca yıl boyunca bunu konuşacak” dedi.

 

NÜFUSUN YÜZDE 5’İ AŞILANDI

 

Bloomberg’ün verilerine göre ülkede geçtiğimiz hafta günde ortalama 1.32 milyon aşı yapıldı. ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC), şimdiye tek toplamda 61 milyon doz aşının uygulandığını, bunun nüfusun yüzde 5’i anlamına geldiğini aktardı. Dr. Fauci, ABD’yi etkisi altına alan soğuk hava, kar yağışı ve fırtınalar nedeniyle aşılama kampanyasında yavaşlaşma olduğunu söylerken, “Bu geçici bir durum. Gaza biraz yüklendiğimizde hafta ortasında olmamız gereken yerde olacağız” ifadelerini kullandı.

 

‘2022’YE KADAR MASKE TAKACAĞIZ’

 

Aşılamaların tüm hızıyla sürmesine rağmen maske takmanın 2022 yılına kadar sürebileceğini belirten Dr. Fauci, “Normalden ne kastedildiğine göre durum değişiyor. Eğer normale dönüşte kasıt, bunların başımıza gelmesinden öncesiyse, bunun ne zaman olacağını tahmin edemem. Ancak son 1 yılda yaşananları düşünürsek, belirli ölçüde bir normalleşmeye ulaşacağımız söylenebilir” diye konuştu.

 

Dr. Fauci, bulaşma oranlarının büyük ölçüde azalması ve aşılar sayesinde minimum tehlike kaldığında maskelerin tamamen çıkabileceğini söyledi.

 

 

 

medyaspot

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Puan Durumu

Sağlık Haber Portalı
© Copyright 2021 saglikhaberportali. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
RESMİ SAĞLIK KURUMLARI
Sağlıkta Buluşma Noktası
MHRS
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı
personel.saglik.gov.tr
E-sağlık
Aile Hekimliği
DEVLET KURUMLARI
Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık
TBMM
Adalet Bakanlığı
E-Devlet
Anayasa Mahkemesi
GAZETELER
Hürriyet Gazetesi
Sabah Gazetesi
Milliyet Gazetesi
Cumhuriyet Gazetesi
FAYDALI LİNKLER
Mecburi Hizmet
Avrupa Gazeteciler Derneği
Uz.Dr.Erdinç Nayır
Medimagazin
drtus.com
SGK Provizyon Sorgulama
E-Bordro
Aile Hekimliği Personeli Maaş Bordrosu
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu(AHEF)
Asistan Hekim
Türkiye Hematoloji Derneği
EĞİTİM
ÖSYM
Uzaktan Eğitim
Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi
AÖF
Eğitim Portalı
MEVZUAT
E-Mevzuat
Resmi Gazete
Sağlık Mevzuatı
SAĞLIK ÇALIŞANLARI SENDİKALARI
Sağlık Sen
Türk Sağlık Sen
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası-SES
Free Global Counter