Halit Kıvanç 96 Yaşında ...

18 Şubat 1925'te İstanbul'un Fatih ilçesinde dünyaya gelen radyo ve televizyon sunucusu, gazeteci, maç spikeri Halit Kıvanç bugün doğum gününü kutladı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 139 sicil numaralı kıdemli üyesinin 96. doğum gününü kutlayan bir mesaj yayınladı
Bu haber 2021-02-19 03:42:55 eklenmiş ve 26 kez görüntülenmiştir.

Bugün, usta spiker Halit Kıvanç'ın 96. doğum günü.

 

 18 Şubat 1925'te İstanbul'un Fatih ilçesinde dünyaya gelen radyo ve televizyon sunucusu, gazeteci, maç spikeri Halit Kıvanç bugün doğum gününü kutladı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 139 sicil numaralı kıdemli üyesinin 96. doğum gününü kutlayan bir mesaj yayınladı

Kaynak Yeniçağ: Spor efsanesi Halit Kıvanç 96. yaşını kutladı

 

Türkiye'nin en ünlü ve en uzun süre çalışmış sunucularının başında yer alan Halit Kıvanç, 18 Şubat 1925'te İstanbul'un Fatih ilçesinde dünyaya geldi. Futbol dünyasına adını altın harflerle kazıyan Brezilyalı efsanevi futbolcusu Pele ile ilk röportajı yapan gazeteci Halit Kıvanç doğum gününü kutladı.   

 

Türkiye  Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, 139 sicil numaralı kıdemli üyesi, başta spor olmak üzere mesleğin her dalında başarıyla görev yapan gazeteci ve spiker Halit Kıvanç’ın 96. doğum gününü kutlayan bir mesaj yayınladı. Mesajda şu görüşler yer aldı:  

 

  “Değerli meslektaşımız Halit Kıvanç, bugün 96 yaşına basıyor. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olarak yeni yaşının Halit Kıvanç’a ve ailesine mutluluklar getirmesini diliyoruz. Ülkenin önde gelen usta spikerlerinden olan, aynı zamanda mesleğin her dalına katkı veren kimliğiyle Halit Kıvanç, genç gazetecilere örnek olmayı sürdürecek. Nice yaşlara diyor, sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.”  

 

  HALİT KIVANÇ KİMDİR?  

 

  Halit Kıvanç ,1926 yılında İstanbul'da doğdu ,radyo ve televizyon sunucusu, gazeteci, maç spikeri. Türkiye'nin en ünlü ve en uzun süre çalışmış sunucularındandır. Yazar ve müzisyen Ümit Kıvanç‘ın babasıdır.    Orta öğretimini Pertevniyal Lisesi'nde ,yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘nde tamamladı. 3 ay kadar hakimlik yaptı. Milliyet, Tercüman, Hürriyet, Güneş başta olmak üzere çeşitli gazete ve dergilerde yazar ve yönetici olarak üst düzey görevler aldı.    1953′te Alp Zirek ve Halit Talayer ile birlikte memleketimizin ilk günlük spor gazetesi (Türkiye Spor)gazetesini çıkardı.Bir yıla yakın ünlü yayın kuruluşu BBC de çalıştı.

 

Ülkemiz'de radyo ve TV yayıncılığının gelişmesinde önemli katkıları olan Kıvanç, TV'nin bir çok yayınında ‘ilk'lerin adamı oldu. olimpiyatlar ve büyük uluslararası karşılaşmalarda dünya kupasını televizyondan sunan ilk Türk spikerdir. 10 Dünya Kupası finallerini radyo ve tv de nakletmistir.   

 

Sunuculukta 50 yılını 2005′te bir jübileyle kutlayan Kıvanç,Türkiye Gazeteciler Cemiyeti,TSYD ve diğer kuruluşların düzenlediği yarışmalarda 200′ün üzerinde ödül aldı. 1983 yılında Cumhurbaşkanlığı Kupası maçıyla maç spikerliğine veda etti.   

 

Yazar, spiker, sanat adamı olarak kabul edilen Halit Kıvanç, Türk halkına temiz bir Türkçe ile saygın ve eğitici çalışmaları ile hizmet vermesinden dolayı Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından Kariyer Dalında büyük ödüle layık görüldü.   

 

YAZDIĞI KİTAPLAR  

 

  Ve Allah Gazeteciyi Yarattı 1959 İstanbul Matbaası.    Kazulet Hanımın Minisi 1968 Altın Kitaplar    Mikrofonunu Kordonuna Göre Uzat 1977 Meta Yayınları    Beckenbauer Futbol Okulu. (Çeviri) 1977 Kelebek Yayınları.    Gülmece Güldürmece 1978 (1. Baskı) Kelebek Çocuk Kitapları    Ve Karşınızda Halit Kıvanç 1979 (1. Baskı) Milliyet yayınları 1980 Karacan yayınları    Gelin Yarışalım 1982 Kelebek Yayınları (Kelebek Çocuk Kitapları)    Halit Kıvanç Anlatıyor Üç Yüz Otuz Üç Fıkra 1982 Karacan yayınları    Gool Diye Diye 1983 Hürriyet Yayınları.    Hadi Anlat Bakalım Anılar 1 1988 (3. baskısı) Yorum Kitapları    Bulutlarla Yarışan Kadın, Halit Kıvanç Sabiha Gökçen‘le söyleşiyor 1988 Yapı Kredi Yayınları.    Çok Affedersiniz Ama… 1999 Aksoy Yayıncılık.    Telesafir Bizde TV Böyle Başladı 2002 Remzi Kitabevi    Kupaların Kupası Dünya Kupası 1930′dan 2002′ye 2002 Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları    Futbol! Bir Aşk… 2004 İletişim Yayınları    Ağlama Palyaço Makyajın Bozulur Müjdat Gezen Kitabı 2006 Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

 

 

 

 

medyaspot

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Puan Durumu

Sağlık Haber Portalı
© Copyright 2021 saglikhaberportali. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
RESMİ SAĞLIK KURUMLARI
Sağlıkta Buluşma Noktası
MHRS
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı
personel.saglik.gov.tr
E-sağlık
Aile Hekimliği
DEVLET KURUMLARI
Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık
TBMM
Adalet Bakanlığı
E-Devlet
Anayasa Mahkemesi
GAZETELER
Hürriyet Gazetesi
Sabah Gazetesi
Milliyet Gazetesi
Cumhuriyet Gazetesi
FAYDALI LİNKLER
Mecburi Hizmet
Avrupa Gazeteciler Derneği
Uz.Dr.Erdinç Nayır
Medimagazin
drtus.com
SGK Provizyon Sorgulama
E-Bordro
Aile Hekimliği Personeli Maaş Bordrosu
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu(AHEF)
Asistan Hekim
Türkiye Hematoloji Derneği
EĞİTİM
ÖSYM
Uzaktan Eğitim
Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi
AÖF
Eğitim Portalı
MEVZUAT
E-Mevzuat
Resmi Gazete
Sağlık Mevzuatı
SAĞLIK ÇALIŞANLARI SENDİKALARI
Sağlık Sen
Türk Sağlık Sen
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası-SES
Free Global Counter