Türklerin Ezilen Keşmirlilere verdiği destek

Türklerin Ezilen Keşmirlilere verdiği destek Ankara'daki Keşmir Dayanışma Günü olayında yeniden teyit edildi
Bu haber 2021-02-06 12:52:42 eklenmiş ve 65 kez görüntülenmiştir.

 ANKARA, 5 Şubat 2021: Türkiye'nin Cammu ve Keşmir anlaşmazlığı için verdiği sarsılmaz destek bugün bir kez daha Ankara'daki Pakistan Büyükelçiliğinde düzenlenen bir olayda yeniden teyit edildi.  Türkiye Büyük Millet Meclisi Çevre Komisyonu Başkanı Sayın Muhammet Balta bu olaydaki baş konuktu. 

 
 
 
Pakistan Cumhurbaşkanının ve Başbakanının mesajları Elçilik Müsteşarı Sayın Arshad Jan Pathan tarafından okundu.  Pakistan liderleri, mesele Keşmirlilerin isteklerine göre çözülene kadar Keşmir halkına siyasi, moral ve diplomatik desteklerini yineledi.  
 
 
 
Parlamenter Muhammet Balta konuşmasında Pakistan ve Türkiye'nin benzersiz bir dostluk ve kardeşliğe sahip olduğunu ve her iki ülkenin insanlarının birbirlerinin neşesini ve acılarını paylaştığını söyledi.  Muhammet Balta, “Pakistan gibi, Keşmir ve Keşmirliler her Türk'ün kalbinde ve aklında da aynı yere sahiptir" diye konuştu.  Kendisi altını çizdi ki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Keşmir meselesini her uluslararası platformda vurgulamaktadır ve bu tüm Türk milleti için de geçerlidir.   
 
 
 
Sayın Muhammet Balta, Birleşmiş Milletler tarafından tanınan anlaşmazlıklı bir bölge olan Cammu ve Keşmir'in özel statüsünü değiştirmeye çalışan Hindistan'ın aldığı yasa dışı 5 Ağustos 2019 kararlarını eleştirdi.  Kendisi, Yasa Dışı Hint İşgalindeki Keşmir'in (IIOJK) ezilen halkına mümkün olan her yardımı yapacaklarını garanti etti.  Türk desteğinin Keşmir meselesi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Kararlarına ve Keşmir halkının isteklerine göre barışçıl bir şekilde çözülene kadar Türk desteğinin devam edeceğini belirtti.  
 
 
 
Pakistan’ın Türkiye Büyükelçisi Muhammad Syrus Sajjad Qazi konuşmasında, 5 Şubat’ın Keşmir Dayanışma Günü olarak kutlanmasının Hindistan tarafından ilk kez Ocak 1948’de meseleyi BM’ye götürdüğü zaman kabul ettiği, Keşmir halkına karşı plebisite gideceği yönünde tutmadığı sözlerin ve yerine getirmediği taleplerin açık bir ifadesi olduğunu söyledi.  Büyükelçi Qazi belirtti ki, bu zamandan beri bu hakkın IIOJK’deki Keşmirlilere verilmesini reddetmek için her türlü siyasi, diplomatik, askeri, ekonomik, parlamenter, anayasal ve demografik hile ve ikiyüzlülük yapılmıştır. 
 
 
 
Büyükelçi, Hindistan tarafından yapılan toplu insan hakları ihlallerinin yerel toplumda korku yaratmak için gerçekleştirildiğinin altını çizdi. “Günümüzde ve bu çağda, Hindistan rejimi ne kadar erişimi kısıtlasa da, Keşmir vadisindeki silahlı güçlerin eylemlerinin üzerine ne kadar perde çekmeye çalışsa da, ne kadar sahte STK’yı veya zaten ölmüş kişileri dünyaya sahte haberlerini yaymak için kullansa da, gerçek eninde sonunda ortaya çıkmaktadır – ve bu gerçek karanlık ve çirkindir” diye ekledi.  
 
 
 
Büyükelçi Syrus Qazi, Türkiye’nin Cammu ve Keşmir anlaşmazlığı üzerindeki prensipli konumu ve devamlı desteği için şükranlarını ifade etti, buna hükümetin, Türk parlamentosunun ve Türkiye halkınınkiler de dâhildir.  
 
 
 
IIOJK’de devam eden insan hakları ihlalleri üzerine bir fotoğraf sergisi de ayrıca olay sırasında düzenlendi.  
 
 
 
Türkiye’nin önde gelen düşünce kuruluşu Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) akşam ayrıca bir web semineri düzenleyecektir. 
 
 
Abdul Akbar | First Secretary (Press) | Embassy of Pakistan
 
 
Haber : Adnan FİŞENK


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Puan Durumu

Sağlık Haber Portalı
© Copyright 2021 saglikhaberportali. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
RESMİ SAĞLIK KURUMLARI
Sağlıkta Buluşma Noktası
MHRS
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı
personel.saglik.gov.tr
E-sağlık
Aile Hekimliği
DEVLET KURUMLARI
Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık
TBMM
Adalet Bakanlığı
E-Devlet
Anayasa Mahkemesi
GAZETELER
Hürriyet Gazetesi
Sabah Gazetesi
Milliyet Gazetesi
Cumhuriyet Gazetesi
FAYDALI LİNKLER
Mecburi Hizmet
Avrupa Gazeteciler Derneği
Uz.Dr.Erdinç Nayır
Medimagazin
drtus.com
SGK Provizyon Sorgulama
E-Bordro
Aile Hekimliği Personeli Maaş Bordrosu
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu(AHEF)
Asistan Hekim
Türkiye Hematoloji Derneği
EĞİTİM
ÖSYM
Uzaktan Eğitim
Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi
AÖF
Eğitim Portalı
MEVZUAT
E-Mevzuat
Resmi Gazete
Sağlık Mevzuatı
SAĞLIK ÇALIŞANLARI SENDİKALARI
Sağlık Sen
Türk Sağlık Sen
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası-SES
Free Global Counter