CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan

ÖZGÜR CEYLAN: VAKIF VE CEMAATLER PARALEL BAKANLIK OLMUŞ
Bu haber 2020-06-26 03:40:37 eklenmiş ve 56 kez görüntülenmiştir.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, 2005 yılından itibaren laik ve bilimsel eğitimin aşınmasının hızlandığını belirterek, “Anayasa ve Danıştay kararlarına aykırı olmasına rağmen MEB ısrarla vakıf ve cemaatlerle protokoller imzalamış, eğitimin her kademesinde bu vakıf ve cemaatler paralel bir bakanlığa dönüşmüştür” diye konuştu. 

CHP Milletvekili Özgür Ceylan, İYİ Parti’nin üniversiteleri ile ilişiği kesilen öğrencilere yeniden öğrenim hakkı tanınmasına ilişkin verdiği araştırma önergesinde, partisi adına konuştu. Özgür Ceylan, AKP’nin 2002 yılından bu yana eğitim politikaları ile oynamayı alışkanlık haline getirdiğini ifade ederek, “Eğitim emekçilerinden, sendikalardan, velilerden yükselen talepleri görmezden gelen siyasal iktidar -sözüm ona- "Eğitimde devrim yapıyoruz." diyerek Türk eğitim sistemini kaosa sürüklemiştir” dedi. Özgür Ceylan 18 yıllık AKP iktidarında 7 kez Millî Etiğim Bakanı, 15 kez de millî eğitim sisteminin değiştiğini belirterek, Saray’ın dindar ve kindar nesiller yetiştirmek adına eğitim sistemini yap-boz tahtasına çevirdiğini iddia etti. 

Mağdur Olan Çocuklar ve Aileleri

CHP Milletvekili Özgür Ceylan, eğitim sisteminde yaşanan kaosun en büyük mağdurlarının eğitim çağındaki çocuk ve gençler olduğunu belirterek, “Bir diğer mağdur kesimse "çocukları kaliteli bir eğitim alsın" diye dişinden, tırnağından artırarak fedakârlık yapan bu çocukların aileleridir” dedi. Saray iktidarının hedeflerine sorunsuz ulaşabilmek için yeni kuşakları kendi dünya görüşüyle eğitmek istediğini ileri süren Özgür Ceylan, “2005 yılından itibaren eğitimin içeriğinde yapılan müdahaleler laik ve bilimsel eğitimin aşınmasını hızlandırmıştır” dedi.

Ders kitaplarının bilimsel anlayıştan uzak, cinsiyetçi, ayrımcı ögeler taşıdığını ileri süren CHP Milletvekili Özgür Ceylan, “Anayasa ve Danıştay kararlarına aykırı olmasına rağmen MEB ısrarla vakıf ve cemaatlerle protokoller imzalamış, eğitimin her kademesinde bu vakıf ve cemaatler paralel bir bakanlığa dönüşmüştür” diye konuştu. İktidarın, eğitim sistemiyle ilgili her başarısız reform girişimi sonrası yeni bir reform projesi açıkladığını ileri süren Özgür Ceylan, “Başarısızlığını ise eğitimin dinselleştirilmesi ve özelleştirmesi için attığı ve atacağı yeni adımların gerekçesi hâline getiriyor ve bunu da yeni diyerek topluma sunuyor” dedi. 

 

 

Üniversite Öğrencilerine Yeni Bir Şans Verilmeli 

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, parti olarak üniversiteyle bağı kopan ya da koparılan gençlerin topluma faydalı bir birey olarak yetişmeleri için eğitim-öğretim hayatına yeniden dönebilmelerinin yolunun açılması gerektiğine inandıklarını söyledi. Özgür Ceylan, işsizliğin, özellikle de genç işsizliğin çığ gibi büyüdüğü bir dönemde okullarıyla ilişkileri kesilmek zorunda bırakılan gençlerin, yeni bir başlangıca hakları olduğunu düşündüklerini ifade ederek, İYİ Partinin önergesine destek verdiklerini açıkladı.

Üniversite ve lise geçiş sınavlarının ertelenmemesini de eleştiren Özgür Ceylan, “Vaka sayılarının yeniden artmaya başladığı küresel salgın döneminde, sınavları makul bir tarihe ertelemeyerek gençlerimizin ve ailelerinin sağlıklarını riske atıyorsunuz” dedi. 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Puan Durumu

Sağlık Haber Portalı
© Copyright 2020 saglikhaberportali. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
RESMİ SAĞLIK KURUMLARI
Sağlıkta Buluşma Noktası
MHRS
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı
personel.saglik.gov.tr
E-sağlık
Aile Hekimliği
DEVLET KURUMLARI
Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık
TBMM
Adalet Bakanlığı
E-Devlet
Anayasa Mahkemesi
GAZETELER
Hürriyet Gazetesi
Sabah Gazetesi
Milliyet Gazetesi
Cumhuriyet Gazetesi
FAYDALI LİNKLER
Mecburi Hizmet
Avrupa Gazeteciler Derneği
Uz.Dr.Erdinç Nayır
Medimagazin
drtus.com
SGK Provizyon Sorgulama
E-Bordro
Aile Hekimliği Personeli Maaş Bordrosu
Türk Tabipler Birliği
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu(AHEF)
Asistan Hekim
Türkiye Hematoloji Derneği
EĞİTİM
ÖSYM
Uzaktan Eğitim
Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi
AÖF
Eğitim Portalı
MEVZUAT
E-Mevzuat
Resmi Gazete
Sağlık Mevzuatı
SAĞLIK ÇALIŞANLARI SENDİKALARI
Sağlık Sen
Türk Sağlık Sen
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası-SES
Free Global Counter