TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa GÜNCEL, Gündem, son dakika 6 Mayıs 2023

Kılıçdaroğlu ‘Benim saray merakım yok’ deyip seslendi

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Maltepe’de düzenlenen mitingde halka seslendi. Kılıçdaroğlu ile…

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Maltepe’de düzenlenen mitingde halka seslendi. Kılıçdaroğlu ile beraber ittifak partilerinin genel başkanları ile Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş da tören alanında yer aldı. Kemal Kılıçdaroğlu, yaptığı konuşmada “Türkiye’nin bütün sorunları çözülebilir. Benim saray merakım yok. 6 liderin de yok. Sizler gibi yaşamaktan onur duyuyorum. Saraya gitmeyeceğiz, yerimiz Çankaya olacak.” dedi.

Millet İttifakı’nın büyük İstanbul mitingi sona erdi. Mitingde ittifakta olan 5 partinin genel başkanları, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da yer aldı. CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, mitingde açıklamalarda bulundu.

Vatandaşlar, miting alanını saatler öncesinden doldurdu. Mitinge gelenler, polisin güvenlik noktalarındaki kontrollerinin ardından içeriye alındı.

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: “Bu ülkeyi cennet gibi yapacağız ve hep beraber huzur içinde yaşayacağız. Şundan emin olmanızı istiyorum, 85 milyonun cumhurbaşkanı olacağım. Hiç kimseyi ötekileştirmeden 85 milyon insanın cumhurbaşkanı olacağım. 85 milyon insana hakkıyla hukukuyla hizmet etmeye söz veriyorum. Sizlerle beraber yola çıkacağız. Yaklaşık 800 bini aşkın genç İstanbul’da ilk kez oy kullanacak. Sizler otoriter bir yönetimi demokratik yollarla değiştireceksiniz. Dünya siyasi tarihine önemli bir armağan bırakacaksınız. Bu onur size yeter.

‘BU ÜLKEYE BAHARI GETİRECEĞİM’

Birlikte mücadele ettiğimiz zaman Türkiye’nin çözülmeyecek hiçbir sorunu yoktur. Birlikte yola çıktık, ortak akılla yola çıktı. Türkiye Cumhuriyeti’ni bir kişiye teslim etmeyeceğiz. Beraber ve birlikte yöneteceğiz, akılla yöneteceğiz, bilgiyle yöneteceğiz, ahlakla yöneteceğiz. Hiçbir ayrımcılık yapmayacağız. Bu ülkeye baharı getireceğim, huzuru getireceğim. Hiç kimseyi mağdur etmeyeceğiz. Adalet yürüyüşünü yapmıştım. Adalet devletin temelidir. Adaleti her yerde savunmak zorundayız. Hepimiz adalete susadık, hepimiz adalet istiyoruz.

‘SARAY MERAKIM YOK’

Türkiye’nin bütün sorunları çözülebilir. Benim saray merakım yok. 6 liderin de yok. Sizler gibi yaşamaktan onur duyuyorum. Saraya gitmeyeceğiz, yerimiz Çankaya olacak. 5’li çeteler seçilmemi istemiyorlar. Yuh çekmeyin, sandığa gidip oy kullanın. 5’li çetelerin yurt dışına kaçırdıkları paraları biliyorum. Londra’da paraları nerelere yatırdıklarını biliyorum. Tamamını son cent’ine kadar getireceğim ve bu millete vereceğim. 418 milyar doları götürdüler. Kuruşu kuruşuna hepsini geri getireceğim.”

‘ÜLKEMİZİN DEĞİŞİME İHTİYACI VAR’

6 siyasi parti lideri bir araya geldi ve uzlaştı. Uzlaşmak ne güzel bir kelime değil mi? Seçime girerken gayri milli lafların hepsini reddediyoruz. Bizim yaklaşımımız şu, 31 Mart’ta 25 yıldır hiçbir yönetim görmeyen halk, 11 millet ittifakı büyükşehir belediye başkanını göreve getirdi ve farkı anladı. Ülkemizin de bu değişime ihtiyacı var. Şimdi Türkiye’de de bu fırsat verilirse nasıl yönetilir, nasıl şeffaf olunur hepsini göstereceğiz.”

‘SAYGI DUYACAKSINIZ’

İstanbulluların iradesini beğenmeyenler seçimi iptal ettirmişlerdir. O gün utanmadan sandıktan biz çıkmazsak o seçim geçerli sayılmaz dediler. Sonra millet onlara öyle bir demokrasi tokadı attı ki, tam bir Osmanlı tokadı. Yerle bir etti. Saygı duyacaksınız kardeşim saygı. 23 Haziran’da 806 bin oy farkını millet onlara böyle tek tek saydırdı. İşte 14 Mayıs’ta da milyonlarca oy farkını onlara tek tek saydırmaya hazır mıyız?

‘6 AYDA MEVCUT KRİZ İKLİMİNİ YOK EDECEĞİZ’

Bu enflasyon var ya, tam baş belasıdır. Ekonomiyi kötü yönetirseniz yüksek enflasyona mahkum edersiniz. Şu an Türkiye’de kurum falan kalmadı. Patates, soğan diyoruz biz, gerisini siz tamamlıyorsunuz. Şu anda ülkede devlet kurumu neredeyse kalmadı. Her şey tek bir kişinin keyfine bağlı. Şu anda ülkenin ekonomi politikası yok, zır cahillik var. Devlet kadroları tek bir kişinin oyuncağı var. Ama endişeye mahal yok. Türkiye’yi hızla düzlüğe kavuşturacağız. 2002’de ülke çok kötü bir durumdayken başarmıştık. İlk 1 ayda kurumları ayağa kaldıracağız, 6 ayda mevcut kriz iklimini yok edeceğiz. 2 yılda da enflasyonu tek haneye indireceğiz. Hep birlikte başaracağız.

‘BU ÜLKEDE MESELE SİYASİ AKILLA BULUŞAMAMA MESELESİDİR’

Bugün milyonlarca insan sefalet içinde ise bunun sorumlusu yönetenlerdir. Türkiye’de açlık sınırı 10 bin 135 lira. İstiyoruz ki, bu ülkenin kaynakları hepimize yeter. Bu ülkede mesele kaynak eksikliği değil, bu ülkede mesele Türkiye’nin büyüklüğüne denk bir siyasi akılla buluşamama meselesidir. Onu buluşturduğumuz gün bilesiniz ki 2023 yılında bu büyük ülke Cumhuriyetimizin 100. yılını layıkıyla kutlayacaktır.

‘KENT TARIMI YAPACAĞIZ’

Bu seçim halkla birlikte halkın kaderini paylaşanlarla, halkı gıda enflasyonunun karşısında ezdirenlerin seçimi olacak. Millet İttifakı’nın iktidarında gıda enflasyonun altında bir zümre olmayacak. Yiğidi kuru soğana muhtaç edenler gidecek, Anadolu yiğitleri geri gelecek. Genç çiftçilerimiz için özel teşvikler uygulayacağız. Kiralamada kolaylıklar olacağız. Kent tarımı yapacağız. Kırsal dönüşüm yapacağız. Trakya ovalarını, Bursa ovasını imar baronlarına yedirmeyeceğiz. İstanbul çevresiyle birlikte tarım kenti olacak.

 

Tema Tasarım |