TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa DÜNYA, Gündem 3 Nisan 2023

Ermenilerin “küçük” kardeşi “büyük” İran nota verdi

Kendi şovenist fikirlerini ülkemizde uygulayan İranlı ideologların ve “din fanatiklerinin” büyükelçiliği, Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’na Azerbaycan Cumhuriyeti’nin bazı…

"Dost" bir komşu, "dost" bir ülke: İran'ın "nota gösterisi" kimseyi rahatsız etmiyor

Kendi şovenist fikirlerini ülkemizde uygulayan İranlı ideologların ve “din fanatiklerinin” büyükelçiliği, Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’na Azerbaycan Cumhuriyeti’nin bazı medya organlarından şikayetçi ve sürecin durdurulmasını talep eden protesto notası verdi. İran tarafı, sosyal medyada uygunsuz ve saldırgan eylemlerin devam etmesinden endişe duyuyor ve yaşananları “ahlaksız davranış” ve “ahlaksızlık” olarak nitelendiriyor:
İran bu sürecin durdurulmasını ve tazminat ödenmesini talep ediyor.

“Medyanın bu ahlaksızlığının devam etmesinin iki ülke ilişkilerinin geleceği üzerindeki olumsuz ve zararlı sonuçları konusunda uyarıyoruz”.

İran-Azerbaycan ilişkilerinde gerilimlerin gözlendiği bir dönemde, üstelik bu gerilimin temelinde İran’ın “Ermeni sevgisi”nin yattığı bir durumda, Azerbaycan’a verdiği nota’yla tüm “kırmızı çizgileri” yeniden aşmış oldu.
Azerbaycan aleyhine her türlü iğrenç propagandayı yapan ve her adımda ülkemizi tehdit eden bir ülke, dolayısıyla Azerbaycan medyasını suçlama ve Azerbaycan’a nota verme hakkını çoktan kaybetmiştir. İran her adımda müttefiki olan Ermenistan ile ilişkilerini derinleştirmiş ve her zaman Azerbaycan’ın yanımda olan Türkiye’ye de yönelik tehditlerini artırmıştır. Son günlerde bu tehditlerin aleni hale gelmesi, İran’ın hedeflerinin ne kadar çirkin olduğunu bir kez daha göstermektedir.
Azerbaycan ve Türkiye’yi hedef alan İran’ın ikiyüzlü, gaspçı ve düzenbaz yüzü tüm dünyaya ifşa ediliyor. Tahran, son eylemleriyle artık Azerbaycan’a saldırma planlarını gizlemiyor.
Son iki ayda İran’ın Ermenistan’a verdiği destek, Azerbaycan’a yönelik tehdit edici tavrı ve planlı terör provokasyonu yoğunlaşmıştır. Tahran, kirli emellerine ulaşmak için teröre başvurmaktan hiçbir zaman geri durmadı.
Bu yılın başında Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliği’ne düzenlenen terör saldırısı bunun açık bir örneğidir.
Azerbaycan’ın resmi görevli elçilik çalışanının İran’da şehit edilmesi ve diğer görevlilerin yaralanmasıyla sonuçlanan silahlı saldırının artık İran’ın suç üstü yakalanmasıdır. Bu olaylar diğer ikisi Tahran rejimi tarafından planlanıp yürütülen bir terör eylemiydi. Araz’da boğulan mollalar, terör eylemi için Azerbaycan’dan özür dilemek yerine ülkemize karşı yeni planlar kuruyor.
İran’ın kin aşılamakla uğraşan “Sahar TV” kanalının sunucuları yıllardır toprak iddialarını gündeme getiriyor. SEPAH, Azerbaycan halkına hakaretler yağdırmanın yanı sıra kendisine yakın kitle iletişim araçlarında Azerbaycan’ı büyük bir savaşla tehdit etmekte, tehdit animasyonları yayınlamakta, hemen her gün Azerbaycan’a yönelik tehdit videoları paylaşmakta ve birçok mecrada Azerbaycan’ı tehdit eden videoları pervasızca paylaşmaktadır. Bu vakalarla animasyon yayınlayarak Azerbaycan’ın istikametine doğru uçan bir kuşun kamikaze insansız hava aracına dönüştüğü gösterdiler. Animasyonlu görüntüye Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ünlü şiiri “Laçın” okuması eşlik ediyordu. Ayrıca video Azerbaycan’a doğrudan tehditle paylaşıldı. Azerbaycan ve Türkiye’ye isimsiz: “Aliyev ve destekçilerine mesajımız net, Bir gün geleceğiz.” Hatta bir nevi “ilhak” kokuyor, “Önümüzdeki iki hafta Karabağ ile ilgili sürprizler olacak” diyorlar.
11 Mart 2023 tarihinde İran askeri uçağı Azerbaycan-İran devlet sınırı boyunca Zangilan ilçesinden Bilesuvar ilçesine gidip geldi. Bazı durumlarda, uçuş doğrudan sınır hattının üzerindeydi. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı olayla ilgili olarak İran’a nota sundu.

SEPAH komutanını Azerbaycan sınırına gönderdi, Azerbaycan’ı tehdit etti, savaş uçağını Azerbaycan sınırına uçurdu, 44 gün savaşında kazandığımız zaferden sonra her yıl sınırımızda askeri tatbikatlar yapmayı sevdalandı, sınır geçişleri yaptı. Araz Nehri bu tatbikatlarda, düşman ülkeyi silahlandıran ve 44 gün süren savaş sonucunda üstlendiği yükümlülükleri yerine getiren, buna izin vermeyen, koridorun başka bir ülke topraklarından geçmesine rağmen açılmasına karşı çıkıyor. onunla hiçbir ilgisi yok ama nedense Laçin koridorunun işleyişini “yasal” olarak görüyor vb. İran, sonu gelmez husumet içinde olan Azerbaycan medyasından ve kamuoyundan nasıl bir takdir ve övgü bekliyor? İran, Azerbaycan’a yönelik tehditlerini neden durdurmuyor? Fars-molla rejimi Azerbaycan halkına karşı ne hazırlıyor? İran’ın İslam karşıtı rejimi, ordusuyla, askerlerinin ve generallerinin neredeyse yarısının Azeri olduğu ve Güney Azerbaycan faktörü ile sürekli olarak Azerbaycan devletine meydan okuyabileceğini gerçekten düşünüyor mu? Molla rejimi Şuşa Beyannamesi’ni unuttu mu? Yoksa kardeş Türkiye’yi seçimlere ve deprem için meşgul olduğunu sanib Azerbaycan’ı yalnız mı sanıyorlar? Önümüzdeki iki hafta Karabağ ile ilgili “sürpriz” ne olabilir?
Tüm bu soruların cevabı, hem iç bölünmenin hem de dış baskıların molla rejiminin sonunu yaklaştırdığını gösteriyor. Başka bir ülkeyi saldırı ve saldırı ile tehdit eden İran, en yakın müttefiki Ermenistan kadar küçük ve alçaktır. Azerbaycan ile askeri bir çatışma İran rejiminin sonu olacaktır.
Tarihsel gerçeği değiştirmek, ona farklı bir elbise giydirmek imkansızdır. Aslında Araz’ın diğer tarafında 30 milyon Azerbaycanlı, bu tarafında 10 milyon Azerbaycanlı yaşıyor. İran’ın bu katı ve baskıcı Farşizm (Mezhepçi) anlayışı devam ederse İran, Azerbaycan Cumhuriyeti ve Güney Azerbaycan’da yaşayan 40 milyon hemşehri ve müttefikinden ağır darbe alır. Bununla İran perişan olur ve mollaları Araz’da boğulur!!!
Tahran’ın dostu ve kardeşi Erivan’ın kaderinden sonuçlar çıkarması daha iyi, düşünme ve karar verme sırası onlarda. Tahran ve müttefikleri ne kadar animasyon filmlerde kuş uçurursa uçursun, milletimizin sarsılmaz azmi ve çelik iradesi güney-kuzey vatan birliği hayalini gün gelicek gerçeğe dönüştürecektir!

O şiiri bir daha söyleyin Sayın Erdoğan bey:

Arazı ayırdılar
Lil ilə doyurdular.
Mən səndən ayrılmazdım
Zülm ilə ayırdılar.

Aygül Bağırova
AJB üyesi

 

Haber : Adnan Fişenk

Tema Tasarım |