TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa SİYASET 4 Nisan 2021

Akşener: Amirallerin Yaptığı Zevzeklik

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, emekli 104 amiralin yayınladığı ‘Montrö bildirisi’ ardından partisinin genel merkezinde açıklamalarda…

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, emekli 104 amiralin yayınladığı ‘Montrö bildirisi’ ardından partisinin genel merkezinde açıklamalarda bulundu.

 

"Bu bir zevzeklikdir" diyen Akşener, "İktidar partisine, üzerinde tepinme fırsatı doğmuştur" ifadelerini kullandı. Akşener, "İYİ Parti, demokrasinin yanında dün olduğu gibi bugün de durmaya devam edecektir" diye konuştu.

 

İYİ Parti'li diğer isimlerin açıklamaları ise birbirinden farklı oldu.

 

Akşener'in açıklamalarından satır başları şöyle:

 

Bugün bu toplantıyı, gece yarısı 104 emekli amiralin bildiri yayınlaması üzerine yapıyoruz. Partimizin ve benim görüşlerimi paylaşmak üzere bir araya geldik.

 

İktidar partisi ve mensupları bu bildirinin üzerine tepiniyor. Şimdi benim bildiğim 60 ihtilalinde dört yaşındaydım ama hatırlamıyorum ama diğer bütün muhtıraları, 28 Şubat’ın içerisinde kalarak yaşamış biri olarak. Bu tür gece yarısı emekli de olsa silahlı bürokrasi mensubu kişilerin yaptığı açıklamalar, genellikle Türkiye’de demokrasinin kesintisine uğrayan muhtıraları akıllara getirir. Dolayısıyla iktidar partisinin üzerinde tepinme fırsatı doğmuştur. Partimiz vesayet ve diğer odakların karşısındadır. Ancak bugüne kadar genellikle silahlı bürokratlar, iktidarın karşısında muhalefet için de yapılmıştır. Türkiye’de bugün muhalefet, özellikle İYİ Parti son derece millet odaklı, suni gündemlerden uzak, kutuplaşmanın dışında bir muhalefet sistemi getirmiştir.

 

31 Mart yerel seçimlerinde İYİ Parti’nin önderliğinde, alınamaz denilen, mümkün değil olamaz denilen birçok şehir, demokrasi ve sandı yoluyla alınmıştır.

 

Sabah bir uyandık emekli amirallerin canı sıkılmış, bildiri yayınlamışlar. Bu bir zevzekliktir. Türkiye bu zevzekliklerden çok çekti. Ben dün Hakkari’de perşembe günü ise Konya’daydım. Biz bu ülkede işsiz gençlerin, tabletsiz çocukların derdini konuşmak zorundayız. Biz esnafın derdini konuşmak zorundayız. Biz bugün tencereye kaynatamayan 104 kadının derdini konuşmak zorundayız. 104 dakika, 104 saniye maalesef yayın organlarında yer buluyor.

 

Buradan herkese, emekli silahlı bürokratlara sesleniyorum. Herkes görevini, başındayken yapmalıydı. Yunanistan ve Adalar konusunda bir tavır göremedik. Siyaset, siyasetçiler tarafından yapılır. Bunlar bilgilerini ve görgülerini elbette STK’lar ve siyasi partiler içerisinde kamuoyuyla paylaşabilirler, muhalefet partilerini beğenmiyorlarsa, siyasi parti kurup onun üzerinden yürüyebilirler. Darbe çağrısı oluşturacak bir duruma da neden olamazlar.

 

Bugün ortaya çıkan bu meseleyi ciddiyetle ve manidar olarak takip ettiğini söylemek isterim. İYİ Parti milletimizin derdiyle hem hal olmaya devam edecektir. İYİ Parti, demokrasinin yanında dün olduğu gibi bugün de durmaya devam edecektir.

 

İYİ Parti, siyaset kurumunun yerinde olmak isteyen herkesin karşısındadır. Projelerin rekabet ettiği, projeler üzerinde hizmetin tartışıldığı bir sürecin sonunda milletimiz teveccühünü bir siyasi partiye gösterir, ona da amenna denir. İYİ Parti bu yoldan dönmeyecektir. Bugün itibariyle iktidarı uyarmaya, iktidar gidiyor, sandıkta gidiyor. İYİ Parti böyle bir tutumun içinde olacaktır.

 

Bu bildiri sahiplerinin bu zevzekliği yapmasına neyin sebep olduğunun da dikkate değer olduğunu söylemek isterim. Türkiye yoluna devam edecektir. Bu tür zevzekliklere de müsaade edilmeyeceğinin bilinmesini isteriz.

 

FARKLI AÇIKLAMALAR

 

Parti'den yapılan diğer açıklamalar ise Akşener'in açıklamasından farklı oldu.

 

İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray ise "Bir tabip teğmen olarak altına imzamı atıyorum" ve “En aptal zihinler bile bu metinden darbe çıkaramaz" dedi. Çıray "Darbe yapmaya niyeti olanı tükürükle boğarız" diye ekledi.

 

Konuya ilişkin Cumhuriyet’e konuşan İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu ise amirallerin bildirisinde darbe imaları olduğunu ve bunu rahatsız edici bulduklarını belirterek “Darbelerle ilgili en ufak bir imayı teyakkuzla karşılıyoruz" dedi.

 

 

 

 

medyaspot

Tema Tasarım |