TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa SAĞLIK 6 Mayıs 2021

Rusya’dan Tek Dozluk Aşıya Onay!

(Bizim Ajans)Rusya Sağlık Bakanlığı’nın ilaç tescil listesinde, Sputnik V aşısının tek bileşenli versiyonu olan ''Sputnik Light'' aşısının…

(Bizim Ajans)Rusya Sağlık Bakanlığı’nın ilaç tescil listesinde, Sputnik V aşısının tek bileşenli versiyonu olan ''Sputnik Light'' aşısının karşısında, “01.01.2022 tarihine kadar sivil dolaşıma girmesine izin verildi” ifadesine yer verildi.


Rusya Sağlık Bakanlığı’nın ilaç tescil listesinde, ayrıca ''Sputnik Light'' aşısının dondurulmuş halde 6 ay, sıvı halde 1 ay saklanabileceği ifade edildi. Aşının dondurulmuş halinin karanlık bir yerde eksi 18 dereceden yüksek olmayan sıcaklıkta, sıvı halinin de karanlık bir yerde 2 ila 8 derece sıcaklıkta saklanması gerektiği belirtildi.


Bu arada, Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) açıklamasında, “Rusya Sağlık Bakanlığı, Gamaleya Araştırma Merkezi ve RDIF, ''Sputnik Light'' koronavirüs aşısının tescillendiğini duyurur. Aşının etkinlik düzeyi, bağışıklıktan 28 gün sonra yüzde 79,4 oldu. Yaklaşık yüzde 80 kadar olan etkinlik oranı, iki doz olarak uygulanması gereken birçok aşının etkinlik düzeyinden daha yüksek.” ifadeleri kullanıldı.


RDIF’ten, ayrıca Sputnik V ile aşılanan gönüllülerin tamamında, uygulamadan sonra onuncu günde virüsün S proteinine karşı hücresel bağışıklığın geliştiği bilgisi verildi.


Açıklamada, etkinlik düzeyiyle ilgili hesaplamanın ülkedeki toplu aşılama süreci kapsamında 5 Aralık 2020- 15 Nisan 2021 döneminde tek doz aşı vurulan ve herhangi bir nedenden ikinci dozun uygulanmadığı Rusya vatandaşlarının verileri üzerinden yapıldığı belirtildi.


Gamaleya Araştırma Merkezi’nin Başkanı Aleksandr Gintsburg, ''Sputnik Light'' aşısının ilk aşılama için de tekrar aşılama için de, başka aşılarla kombine edilerek etkinlik düzeyinin artırılması için de iyi bir araç olduğunu ifade etti. Gintsburg, ''Sputnik Light'' aşısının nüfusun daha büyük bir kısmında bağışıklık oluşturulması sayesinde virüsün yayılmasını önleyeceğini, ayrıca hastalığı geçirenlerde yüksek bağışıklığın desteklenmesini sağlayacağını belirtti.

medyaspot

İlginizi çekebilir

Kovid 19’da Tablo İyi Değil

Kovid 19’da Tablo İyi Değil

Tema Tasarım |