TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa GÜNCEL 19 Şubat 2021

Türkiye, bizim dönemimizde

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Millî Sporcu Bursu Tanıtım Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Türkiye, bizim dönemimizde diğer alanlarla birlikte spor altyapısında…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Millî Sporcu Bursu Tanıtım Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Türkiye, bizim dönemimizde diğer alanlarla birlikte spor altyapısında da çağ atlamıştır. Ülkemizdeki toplam spor tesisi sayısını bin 575'den 3 bin 903'e yükselttik. Sentetik futbol, basketbol ve voleybol sahalarını mahallelere kadar yaydık” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen Millî Sporcu Bursu Tanıtım Toplantısı’na katıldı.

 

Programda bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin ve tüm İslam âleminin Regaip Gecesi'ni tebrik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rabbimden, bizi ve tüm insanlığı bu mübarek gece hürmetine bir an önce koronavirüs musibetinden kurtarmasını niyaz ediyorum” duasında bulundu.

 

Bugün spor alanında çığır açacak önemli bir projeyi gençlere tanıtmak üzere bir arada olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile üniversitelerin hayata geçirdiği Türk Sporuna Yükseköğretimde Yüzde Yüz Destek Programı’nın hayırlı olmasını diledi.

 

“DÜNYANIN BİRÇOK PRESTİJLİ ÜNİVERSİTESİNDE AKADEMİK ÇALIŞMAYLA SPORTİF BAŞARININ EL ELE GİTTİĞİNİ GÖRÜYORUZ”

 

Sporcu bursuyla 2020 yılında vakıf üniversitelerine yerleşen 76 gencin her birini tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkeyi, uluslararası yarışmalarda başarıyla temsil ederek madalya kazanan gençlerin, eğitim hayatlarında da aynı başarıyı tekrarlayacaklarına inandığını söyledi.

 

Bu programın, spor ile eğitimin birbirinin alternatifi değil, tamamlayıcısı olduğunu bir kez daha gösterdiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim çocukluğumuzda, maalesef, spora gereken önem verilmez, spor yapan çocuklar âdeta 'hayta' yaftası yerdi.  Futboldan basketbola birçok sporu, çoğu defa ailelerimizden gizli saklı şekilde, mahalle aralarında sürdürmeye çalışırdık. Kâğıttan toplar yapardık ve onlarla sokak aralarında top oynardık. Her şeye rağmen direnerek profesyonel spor hayatına geçen arkadaşlarımızın ekseriyeti de eğitimden mahrum kalmıştır. Hâlbuki gelişmiş ülkelerde spor etkinlikleri, eğitim hayatının ayrılmaz bir parçası olarak görülür, sporcular da el üstünde tutulurdu.  Dünyanın birçok prestijli üniversitesinde akademik çalışmayla sportif başarının el ele gittiğini görüyoruz. Mesela dünyada ilk 100 arasında yer alan Kaliforniya Üniversitesi, olimpiyat tarihi boyunca 135'i altın toplam 288 madalya kazanmıştır. Yine dünyanın akademik başarısı en yüksek kurumlarından biri olan Stanford Üniversitesi de olimpiyatlarda 280 madalya elde etmiştir. Diğer nitelikli üniversitelere baktığımızda da benzer bir başarı tablosuyla karşılaşıyoruz. Akademik çalışmalarda başı çeken bu kurumların, sporda da böyle parlak neticeler alması, kesinlikle tesadüf değildir. Bu, sporla eğitimi birbirini destekleyen unsurlar olarak görmenin bir sonucudur.”

 

Spora önem atfettikçe, sporculara hak ettikleri değeri verdikçe, Türk üniversitelerinin de aynı başarıyı yakalayacağına inandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, nitekim ülkede bu anlayışın giderek daha fazla yerleştiğini söyledi.

 

“GELİŞEN ALTYAPI SAYESİNDE FAAL SPORCU SAYISI SON 18 YILDA 206 BİNDEN 3 MİLYON 623 BİNE ULAŞTI”

 

Ailelerin, çocuklarını spora daha fazla yönlendirdiğini, okulların, eğitimin yanı sıra spor faaliyetlerine de ağırlık verdiğini, üniversitelerin, sporda derece yapmış gençlere daha çok sahip çıktığını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülke genelinde yaşanan bu zihniyet değişiminde, AK Parti hükûmetlerinin spor altyapısına ve spor eğitimine yaptığı yatırımların çok büyük katkısı bulunduğunu bildirdi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye, bizim dönemimizde diğer alanlarla birlikte spor altyapısında da çağ atlamıştır. Ülkemizdeki toplam spor tesisi sayısını bin 575'den 3 bin 903'e yükselttik. Sentetik futbol, basketbol ve voleybol sahalarını mahallelere kadar yaydık. Atletizm pistlerimizin sayısını 12'den 56'ya, yarım ve tam olimpik yüzme havuzlarımızın sayısını 46'dan, 100 tanesi portatif olmak üzere 274'e, spor salonlarımızın sayısını 372'den 904'e çıkardık” diye konuştu.

 

Büyük çoğunluğu ömrünü tamamlamış olan stadyumları yıkıp yerlerine uluslararası standartlarda yüksek kapasiteli yeni tesisler inşa ettiklerine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye genelinde yapılan stadyumlardan 32'sinin tamamlandığını, 10 stadyumun yapımının devam ettiğini, dört adet stadyumun da proje ve ihale sürecinin sürdüğünü anlattı.

 

Gelişen altyapı sayesinde faal sporcu sayısının son 18 yılda 206 binden 3 milyon 623 bine ulaştığını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, okullarda yürütülen sportif yetenek taramasıyla da tespit edilen kabiliyetli çocukların özel eğitime alındığını, böylece kabiliyetli gençlerin çok erken yaşta keşfedilerek Türk sporuna yeni yıldızlar kazandırıldığını ifade etti.

 

Spordaki başarıları artırmak için hayata geçirdiklerin en önemli yatırımlardan birinin de Sporcu Eğitim Merkezleri olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “43 ilimizdeki Sporcu Eğitim Merkezlerimizde, bugün bin 61 gündüzlü, 610 yatılı olmak üzere toplam bin 671 sporcu yetiştiriyoruz. Bu merkezlerden faydalanan sporcularımıza hem faaliyet gösterdikleri spor dalı hem de okul dersleri için özel eğitimler veriyoruz” diye konuştu.

 

“SPORA İLGİ DUYAN EVLATLARIMIZ ARTIK EĞİTİMLE HAYALLERİ ARASINDA BİR TERCİH YAPMAK ZORUNDA KALMIYOR”

 

Ziya Paşa'nın “Marifet iltifata tabidir, iltifatsız emek zayidir” sözünü anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, her başarının önemli olduğunu ancak başarının kendisi kadar emeğin, kalitenin takdir edilmesinin de önem taşıdığını söyledi.

 

Ödüllendirilen her başarının, daha büyük başarıların öncüsü olacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Bu amaçla başarılı sporcularımızın emeklerini zayi etmemek adına devlet olarak farklı mali destek programlarını uygulamaya aldık. Örneğin, 2021 yılı itibarıyla Sporcu Eğitim Merkezlerimize devam eden gündüzlü sporcumuza aylık 565 lira, yatılı sporcumuza ise aylık 706 lira harçlık ödemesi yapıyoruz. Yıldızlar kategorisindeki Dünya ve Avrupa Şampiyonlarımıza ise aylık bin 555 lira harçlık desteğinde bulunuyoruz. Türkiye Olimpik Hazırlık Merkezleri'nden ise 465 yatılı, 728 gündüzlü olmak üzere toplam bin 193 sporcumuz yararlanıyor. Yine burada da büyükler kategorisindeki Olimpiyat, Dünya ve Avrupa Şampiyonlarımıza aylık 2 bin 825 lira harçlık ödemesi yapıyoruz. Üniversiteyi kazanan bütün millî sporcularımıza burs veriyor, Gençlik ve Spor Bakanlığımıza bağlı yurtlarda barınma önceliği tanıyoruz.”

 

Sporculara sağlanan bu desteklerin karşılığının, tüm branşlarda artan madalya sayısıyla görülmeye başlandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2002 yılında sadece bin 481 madalya kazanabilen sporcuların, salgın öncesi son yıl olan 2019’da 8 bin 800'ün üzerinde madalyayla ülkeyi sevindirdiğini söyledi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelecek yıl düzenlenecek Tokyo Olimpiyat Oyunlarına kazanılan kota sayısının da 10 branşta 53'e ulaştığını, Paralimpikte ise Türkiye'nin sekiz branşta 55 kotasının bulunduğunu bildirdi.

 

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınına rağmen, Türk sporcuların katıldıkları uluslararası organizasyonlarda üstün başarılar gösterdiklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yüzmede, serbest dalışta, modern pentatlonda, jimnastikte Avrupa ve Dünya şampiyonlukları kazandık. Bayrağımızı gururla dalgalandıran her bir sporcu gencimize şahsım, milletim ve ülkem adına şükranlarımı sunuyorum” dedi.

 

Sporcuların uluslararası alandaki başarıları arttıkça ve bunun getirdiği imkânlar çoğaldıkça, ailelerin çocuklarını spora yönlendirme şevklerinin de büyüdüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Spora ilgi duyan evlatlarımız artık eğitimle hayalleri arasında bir tercih yapmak zorunda kalmıyor” diye konuştu.

 

“HEPİMİZİN GÖREVİ GENÇLERİMİZE HAYALLERİNİ GERÇEKLEŞTİREBİLECEKLERİ BİR ORTAM SUNMAKTIR”

 

“Gayemiz, bizim çektiğimiz çileleri gençlerimize çektirmemek, bizim yürüdüğümüz zorlu yollardan gençlerimizi yürütmemektir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, çünkü gençlere yapılan yatırımın, geleceğe yapılan yatırım olduğunu söyledi.

 

Ülkenin eğitimli, nitelikli, sağlıklı, millî ve manevi değerlerle mücehhez gençlerin omuzlarında yükseleceğini, Türkiye'yi aydınlık yarınlara sporda, sanatta, bilimde, kültürde başarılarıyla temayüz etmiş gençlerin taşıyacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Hep söylediğimiz gibi, gençlik geleceğin tohumu, istikbalimizin teminatıdır. Kamusu, sivil toplumu, üniversitesi, ailesiyle hepimizin görevi gençlerimize hayallerini gerçekleştirebilecekleri bir ortam sunmaktır. Vakıf üniversitelerimizle yapılan anlaşmalarla hayata geçirilen sporcu burslarını da bu çerçevede önemli bir adım olarak görüyorum. Sporcu Bursu ile belirli başarı kriterlerini sağlayan genç sporcularımız, kazandıkları bölümlerde yüzde yüz burslu şekilde okuyabilecekler. Böylece evlatlarımız, huzuru kalp ile hem spor hem eğitim hayatlarını birlikte sürdürebilecekler. Bu şekilde kendilerini yetiştiren sporcularımız, arkadan gelecek nesillere de örnek ve destek olacaklardır. Hâlihazırda 76 sporcumuzun yararlandığı projenin, önümüzdeki dönemde hem kapsamının genişletilmesi hem de paydaşlarının artırılması önem taşıyor. Üniversitelerimizden sporcularımıza tahsis edilen kontenjanların belirlenmesi konusunda gereken hassasiyeti göstermelerini bekliyorum.”

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, başlatılan bu çalışmayı ortaokul ve lise seviyesine de teşmil ettiklerini açıklayarak yetenekli çocukların daha temelden desteklenmesi gerektiği fikrinden hareketle, ilk olarak Özel Öğretim Derneği’ne bağlı özel okul ve kolejlerle gereken mutabakat metinlerinin imzalandığını ve başlangıçta 538 kontenjanla ortaöğretimde bu uygulamayı hayata geçirdiklerini bildirdi.

 

Tüm özel eğitim kurumlarını sporculara destek olmak ve Türk sporunu geliştirmek amacıyla bu mutabakata katılmaya davet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sporcularımıza destek olan üniversitelerimizin Gençlik ve Spor Bakanlığı ile el ele vermesi, okullarımızı bilim yuvası olmanın yanında artık spor hayatımız için de birer merkeze dönüştürecektir” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk sporuna çağ atlatacak bu protokolün hayata geçirilmesinde emeği olanlara teşekkür ederek Millî Sporcu Bursu Mutabakatı’nın Türk sporuna, sporcularımıza ve Türkiye’ye hayırlı olmasını diledi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a konuşmasının ardından Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu tarafından burs alan 76 öğrenci ve sporcunun imzaladığı millî takım forması hediye edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da millî sporculara çeşitli hediyeler sundu.

 

 

 

 

tccb.gov.tr

İlginizi çekebilir

Tema Tasarım |