TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa GÜNCEL 23 Ocak 2021

Türk Cumhurbaşkanı ve Pakistan Büyükelçisi birlikte

 İSTANBUL, 23 Ocak 2021: Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Pakistan Büyükelçisi Muhammad Syrus Sajjad Qazi bugün…

 İSTANBUL, 23 Ocak 2021: Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Pakistan Büyükelçisi Muhammad Syrus Sajjad Qazi bugün birlikte İstanbul'da düzenlenen güzel bir törende Pakistan Donanması'nın dört MİLGEM Ada sınıfı korvetinin üçüncüsünün "İlk Kaynak Atma" törenini gerçekleştirdiler. 

 

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve diğer saygıdeğer konuklar aynı zamanda Türk Donanması'nın 1. İstanbul Sınıfı Firkateyninin de açılışını içeren törene katıldı.

 

Törendeki misafirlere hitap ederken, Cumhurbaşkanı Erdoğan Pakistan'ın kardeş ülkemiz olduğunu ve Türkiye ile mükemmel ilişkilerin keyfini çıkardığını söyledi.  MİLGEM sınıfı savaş gemilerinin inşaatındaki savunma işbirliğimizin Türkiye-Pakistan savunma bağları için yeni bir kilometre taşı olduğunu belirtti.  Cumhurbaşkanı Erdoğan hem Pakistan hem de Türkiye'nin zor coğrafyalarda yaşadığını ve her iki ülkenin de benzer zorluklarla karşı karşıya olduğunu söyledi.  Türkiye'nin savunma alanında dost ve müttefik ülkeleri desteklemeye devam edeceğini vurguladı.    

Geçen seneki Pakistan ziyaretine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülkenin ikili bağlarımızı daha da geliştirmek için gerekli kurumsal çerçeveyi sağlayacak olan bir Stratejik Ekonomik Çerçeve Anlaşmasını da imzaladığını belirtti.  

Törende konuşan tüm saygıdeğer Türk konuklar örnek Pakistan-Türkiye kardeşlik ilişkilerini övdüler.  Kendileri ayrıca önemli ulusal çıkar meselelerinde Türkiye'nin Pakistan'a desteğini yeniden teyit ettiler.  

Sonrasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Büyükelçi Syrus Qazi ve saygıdeğer konuklar 3. Milgem Korvetinin "İlk Kaynak Atma Törenini" birlikte gerçekleştirdiler. 

Bu proje altında, 4 korvet inşa edilmektedir, ikisi Türkiye'de ikisi Pakistan'da olmak üzere.  Bu prestijli proje teknoloji transferinin yanı sıra Karaçi Tersanesinin modernizasyonunu da içermektedir.  Pakistan Donanmasına radarlarda görünmeyen fırkateynlerin katılması onun savunma kapasitesini daha da arttıracaktır.  

Abdul Akbar | First Secretary (Press) | Embassy of Pakistan

Haber : Adnan FİŞENK
Tema Tasarım |