TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa GÜNCEL 2 Şubat 2021

Olağanüstü Sağanak İzmir’i Felç Etti

 Birçok ev ve iş yerini su bastı. Belediye ve itfaiye ekipleri, su tahliye ihbarlarına yetişemeyince vatandaşlar kendi…

 Birçok ev ve iş yerini su bastı. Belediye ve itfaiye ekipleri, su tahliye ihbarlarına yetişemeyince vatandaşlar kendi imkanlarını seferber etti. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından sabah saatlerinde "Kent şu anda afet yaşıyor. Zorunlu olmadıkça evden çıkılmasın" uyarısı yapıldı. Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz ise Foça’nın 30 yıldır bu yoğunlukta bir yağmur görmedik." dedi. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger yaptığı açıklamada, kamu çalışanlarının tam gün izinli sayılacağını dile getirirken, selde 2 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Öte yandan, CNN Türk Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli, "Aşırı kuraklıkla aşırı yağışlar kardeş… Bu tür sel çapında yağışları beklemek gerekiyor. Kıyı Ege bandında, Çanakkale çevrelerinden başlayıp Fethiye'ye uzanacak şekilde yağışlar olacak" diye konuştu.

 

 Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün şiddetli sağanak uyarısı yaptığı İzmir'de dün gece yarısı başlayan yağış hayatı olumsuz etkiliyor. Etkisini şiddetli şekilde sürdüren gök gürültülü sağanak nedeniyle çok sayıda ilçede cadde ve sokaklar sular altında kaldı. Trafik durma noktasına geldi.


Gaziemir, Karabağlar ve Konak ilçelerinde dereler taştı. Bazı derelerin debisi yükseldi. Aliağa-Cuma Ovası arası çalışan banliyö treni saat 07.30'da durdu.


Sağanak etkisini sürdürürken, itfaiye ve belediye ekipleri, su baskınlarının yaşandığı noktalarda tahliye çalışması başlattı.


İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger CNN Türk yayınında seldeki son durumu anlattı. Vali," Menderes ilçemizde sele kapılan araçta 1 kişinin cansız bedenine ulaşıldı. Arkadaşlarımız çalışma yapıyor ama yağış devam ediyor. En kısa zamanda inşallah araç içerisindeki şahıs da çıkarılacak. Konak ilçesinin saat 16:00 itibariyle aldığı yağış 146 kg. Aylık ortalamanın bir buçuk katına bir gecede ulaştı. Vatandaşlarımız bulunduğu ilçenin kaymakamlığına ulaşırlarsa ne tür talepleri varsa karşılamaya çalışıyoruz. En sıkıntılı bölge Menderes değil ama can kaybı var. Konak en sıkıntılı bölgemiz. Konak ve Balçova sıkıntılı… Vatandaşlarımızdan evleri oturulamayacak durumda olanlar için her türlü tedbiri almaya, gerekirse otellerde konaklamalarını da sağlamaya hazırız. Konuyu Cumhurbaşkanımız, İçişleri Bakanımız, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız takip ediyor. Hasarlar, kayıplarla ilgili de çalışma yürütülecek " ifadelerini kullandı.İZMİR'DE SEL CAN ALDI


İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, selde Menderes İlçesi'nde 1 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.


Köşger, İzmir'de 1995'ten bu yana görülen en büyük sel felaketinin yaşandığını söyledi.


İzmir'in şubat yağış ortalamasının metrekareye 102 kilogram olduğuna işaret eden Köşger, şöyle konuştu:

"Gece boyunca 8 saatte yağan yağmur miktarı 120 kilogramdı, bu 130 kilograma ulaşmış durumda ve yağış hala devam ediyor. Yarın sabaha kadar yer yer kuvvetli şekilde devam edecek. Tıkanan yolları, alt geçitleri açmaya çalışıyoruz. Birçok nokta açıldı, açılamayan noktalar var. Karşıyaka'da Turan Deresi taştığı için bir tıkanma vardı. Turan Deresi ile bağlantılı Alsancak ve Basmane tarafında kapalı yerler vardı, oraları da arkadaşlar açmaya çalışıyor."


Köşger, tüm ekiplerin seferberlik içinde çalışmalarına devam ettiğini belirterek, "Selin oluşturduğu olumsuzlukları gidermeye çalışıyoruz. Maalesef selde 1 can kaybımız var. Menderes ilçemizde Yeniköy'de bir vatandaşımızın cesedi bulundu. Henüz kimlik tespiti yapılmadı, çalışıyor arkadaşlar." dedi..


Vali Köşger, akşam saatlerinde yaptığı açıklamada selde hayatını kaybedenlerin sayısının 2'ye yükseldiğini duyurdu.


Son dakika: İzmirdeki olağanüstü sağanak yağış için peş peşe açıklamalar 2 kişi hayatını kaybetti

BALÇOVA'DA EVLERİ SU BASTI


Balçova Eğitim Mahallesi'ndeki Ekrem Güyer Sokağı'nda sağanak nedeniyle su baskınları yaşandı. Park halindeki otomobiller sular altında kalırken, apartmanların bodrum ve zemin katlarındaki dairelerde su baskınları yaşandı.  Bir otomobil de bir eve çarparak, camının kırılmasına neden oldu.


‘BÜYÜK MAĞDURİYET YAŞIYORUZ’


Otomobilinde zarar oluşan Mesut Bava, İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin (İZSU) mağduru olduklarını söyledi. 4 aydır yollarının bozuk olduğunu belirten Bava, “Çalışmanın ardından ekipler çevre düzenleme çalışması yapmadı. Müteahhit işine sahip çıkmadı. Kazı ve kanal çalışması yapıldı. 3-4 aydır yollar delik deşik. Çektiğimiz toza mı yanalım çamura mı yoksa yağmurdan sonra başımıza gelenlere mi ? Yolu asfaltlamadılar. Arabalarımız, yolda sel sularıyla sürüklendi. İçine çamur doldu. Otomobilim, ağzına kadar su doldu. Kaskomuz var ama sorumsuzlar da taşın altına elini koysun. Mal canın yongasıdır" dedi.


Son dakika: İzmirdeki olağanüstü sağanak yağış için peş peşe açıklamalar 2 kişi hayatını kaybettiSÜPÜRGEYLE SU TAHLİYESİ


Depo olarak kullandığı dükkanına dolan suları tahliye etmeye çalışan Ömer Acar, “Yol tamiratı nedeniyle üç aydır dükkanımı açmıyorum. Sağanak yağmurun ardından dükkanı sel bastı. Mazgal çalışması yapıldı ama üzeri kapatılmadı. Yarım yamalak bırakıldı. Dükkanım boştu  çünkü tadilattan dolayı iş yapamadığım için kapatmıştım. Belediye doğru düzgün çalışmadı. Biri gelip kazıyor gidiyor, arkasından başka biri gelip o da başka bir yerleri kazıyor. Çalışmalar düzensiz" diye konuştu.


'EVİMİN İÇİNDE BALÇIK VAR'


Bodrum katındaki dairesini su basan Tahsin Aslan da çocuklarını afetten güçlükle kurtardığını hatırlatarak, "Evimi su bastı. Saat 06.00'dan beri ayaktayız. Bodrum katındaki dairemin arkası bahçeydi. Bir otomobil bahçeye girip salonun camlarını kırdı. Boğulmaktan son anda kurtuldum. Kapıyı tuttum çocukları dışarı çıkardım. Evimde kullanılacak eşya kalmadı. Evimin içi balçıkla doldu. Duvar yıkılınca büyük bir ses çıktı. Sürgülü kapımız kırıldı bahçeye giren araba yüzünden. Çok şaşırdım, kitlenip kaldım" dedi. 


Evini su basan Perihan Ayan ise “Sağanaktan bahçe duvarı yıkıldı. Evin içi suyla doldu. Canımızı zor kurtardık. Belime kadar suya girdim. Daha önce de bir kez su basmıştı. Ama bu kadar zarar vermemişti.  Yüksek bir kaldırım olsaydı evlerimize su girmezdi. Kaldırım olmadığı için su olduğu gibi zemin kattaki evime girdi" diyor.
medyaspot

Tema Tasarım |