TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa GÜNCEL 19 Şubat 2021

Halit Kıvanç 96 Yaşında …

Bugün, usta spiker Halit Kıvanç'ın 96. doğum günü.    18 Şubat 1925'te İstanbul'un Fatih ilçesinde dünyaya gelen…

Bugün, usta spiker Halit Kıvanç'ın 96. doğum günü.

 

 18 Şubat 1925'te İstanbul'un Fatih ilçesinde dünyaya gelen radyo ve televizyon sunucusu, gazeteci, maç spikeri Halit Kıvanç bugün doğum gününü kutladı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 139 sicil numaralı kıdemli üyesinin 96. doğum gününü kutlayan bir mesaj yayınladı

Kaynak Yeniçağ: Spor efsanesi Halit Kıvanç 96. yaşını kutladı

 

Türkiye'nin en ünlü ve en uzun süre çalışmış sunucularının başında yer alan Halit Kıvanç, 18 Şubat 1925'te İstanbul'un Fatih ilçesinde dünyaya geldi. Futbol dünyasına adını altın harflerle kazıyan Brezilyalı efsanevi futbolcusu Pele ile ilk röportajı yapan gazeteci Halit Kıvanç doğum gününü kutladı.   

 

Türkiye  Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, 139 sicil numaralı kıdemli üyesi, başta spor olmak üzere mesleğin her dalında başarıyla görev yapan gazeteci ve spiker Halit Kıvanç’ın 96. doğum gününü kutlayan bir mesaj yayınladı. Mesajda şu görüşler yer aldı:  

 

  “Değerli meslektaşımız Halit Kıvanç, bugün 96 yaşına basıyor. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olarak yeni yaşının Halit Kıvanç’a ve ailesine mutluluklar getirmesini diliyoruz. Ülkenin önde gelen usta spikerlerinden olan, aynı zamanda mesleğin her dalına katkı veren kimliğiyle Halit Kıvanç, genç gazetecilere örnek olmayı sürdürecek. Nice yaşlara diyor, sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.”  

 

  HALİT KIVANÇ KİMDİR?  

 

  Halit Kıvanç ,1926 yılında İstanbul'da doğdu ,radyo ve televizyon sunucusu, gazeteci, maç spikeri. Türkiye'nin en ünlü ve en uzun süre çalışmış sunucularındandır. Yazar ve müzisyen Ümit Kıvanç‘ın babasıdır.    Orta öğretimini Pertevniyal Lisesi'nde ,yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘nde tamamladı. 3 ay kadar hakimlik yaptı. Milliyet, Tercüman, Hürriyet, Güneş başta olmak üzere çeşitli gazete ve dergilerde yazar ve yönetici olarak üst düzey görevler aldı.    1953′te Alp Zirek ve Halit Talayer ile birlikte memleketimizin ilk günlük spor gazetesi (Türkiye Spor)gazetesini çıkardı.Bir yıla yakın ünlü yayın kuruluşu BBC de çalıştı.

 

Ülkemiz'de radyo ve TV yayıncılığının gelişmesinde önemli katkıları olan Kıvanç, TV'nin bir çok yayınında ‘ilk'lerin adamı oldu. olimpiyatlar ve büyük uluslararası karşılaşmalarda dünya kupasını televizyondan sunan ilk Türk spikerdir. 10 Dünya Kupası finallerini radyo ve tv de nakletmistir.   

 

Sunuculukta 50 yılını 2005′te bir jübileyle kutlayan Kıvanç,Türkiye Gazeteciler Cemiyeti,TSYD ve diğer kuruluşların düzenlediği yarışmalarda 200′ün üzerinde ödül aldı. 1983 yılında Cumhurbaşkanlığı Kupası maçıyla maç spikerliğine veda etti.   

 

Yazar, spiker, sanat adamı olarak kabul edilen Halit Kıvanç, Türk halkına temiz bir Türkçe ile saygın ve eğitici çalışmaları ile hizmet vermesinden dolayı Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından Kariyer Dalında büyük ödüle layık görüldü.   

 

YAZDIĞI KİTAPLAR  

 

  Ve Allah Gazeteciyi Yarattı 1959 İstanbul Matbaası.    Kazulet Hanımın Minisi 1968 Altın Kitaplar    Mikrofonunu Kordonuna Göre Uzat 1977 Meta Yayınları    Beckenbauer Futbol Okulu. (Çeviri) 1977 Kelebek Yayınları.    Gülmece Güldürmece 1978 (1. Baskı) Kelebek Çocuk Kitapları    Ve Karşınızda Halit Kıvanç 1979 (1. Baskı) Milliyet yayınları 1980 Karacan yayınları    Gelin Yarışalım 1982 Kelebek Yayınları (Kelebek Çocuk Kitapları)    Halit Kıvanç Anlatıyor Üç Yüz Otuz Üç Fıkra 1982 Karacan yayınları    Gool Diye Diye 1983 Hürriyet Yayınları.    Hadi Anlat Bakalım Anılar 1 1988 (3. baskısı) Yorum Kitapları    Bulutlarla Yarışan Kadın, Halit Kıvanç Sabiha Gökçen‘le söyleşiyor 1988 Yapı Kredi Yayınları.    Çok Affedersiniz Ama… 1999 Aksoy Yayıncılık.    Telesafir Bizde TV Böyle Başladı 2002 Remzi Kitabevi    Kupaların Kupası Dünya Kupası 1930′dan 2002′ye 2002 Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları    Futbol! Bir Aşk… 2004 İletişim Yayınları    Ağlama Palyaço Makyajın Bozulur Müjdat Gezen Kitabı 2006 Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

 

 

 

 

medyaspot

Tema Tasarım |