TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa GÜNCEL 23 Ocak 2021

Gıda Fiyatlarındaki Artışa İlginç Tesbit

 Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, artan gıda fiyatlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Fiyatlardaki artışların pandemi nedeniyle global…

 Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, artan gıda fiyatlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Fiyatlardaki artışların pandemi nedeniyle global anlamda ülkelerin stoklama yapmasından kaynaklandığına işaret eden Pakdemirli, “Mesela Çin gibi ülkeler hiç almadıkları kadar ayçiçeği yağı sipariş ettiler. Tabii bu durum geçicidir. Bakıyorsunuz, çoğu ülke gelecekteki korku nedeniyle bu stoklara gidiyor. Tabii şu anda yalnızca tahmini konuşuyoruz. Mayıs ayı gibi bir rahatlama olacağını söyleyebilirim. Elbette pandemi koşullarında da bir paralel rahatlamayla birlikte” ifadelerini kullandı.

 
Hürriyet yazarı Fatih Çekirge’nin sorularını yanıtlayan Bakan Pakdemirli, global stoklamanın kaynağı olarak şunları sıraladı:
 
1) Çin, Rusya, Hindistan gibi ülkeler çok ciddi şekilde gıda siparişi verip stoklamaya başladı.
 
2) İhracat ve ithalatta tarife dışı engellemeler başladı. Yani söz verilen ihracat yapılmasın diye fon koyuldu. Fiyat artışlarıyla suni engellemeler yaşanmaya başladı.
 
3) Başta Güney Amerika olmak üzere çok ciddi bir kuraklık durumu var. Bu nedenle de ayrıca stoklamalar var.
 
 
 
Çekirge ise yazısında, “Görünen odur ki pandemi koşulları normale dönene kadar, bu “global stok” nedeniyle fiyat artışı olacak” değerlendirmesinde bulundu.
 
 
Yazının tamamını okumak için tıklayın. 

Tema Tasarım |