TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa GÜNCEL 4 Haziran 2021

Fatih Sondaj Gemimiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filyos Limanı Açılışı ve Doğal Gaz İşleme Tesisleri Temel Atma Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Fatih Sondaj…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filyos Limanı Açılışı ve Doğal Gaz İşleme Tesisleri Temel Atma Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Fatih Sondaj Gemimiz, Sakarya Gaz Sahasındaki Amasra-1 Kuyusunda 135 milyar metreküplük yeni bir doğal gaz keşfi daha yaptı. Böylece, Karadeniz’deki toplam gaz keşfimiz 540 milyar metreküpe ulaştı. Amasra-1 kuyusunun çevresindeki yeni arama ve sondajlama çalışmalarımız sürüyor” dedi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filyos Limanı Açılışı ve Doğal Gaz İşleme Tesisleri Temel Atma Törenine katıldı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan,  törende yaptığı konuşmada Karadeniz’de çalışmalara başlayan Fatih Sondaj Gemisi’nin 2020 yılında 405 milyar metreküplük doğal gaz rezervi keşfettiğini hatırlatarak, “Bu sonuç, dünyada 2020 yılında denizlerde yapılan en büyük keşif olarak kayıtlara geçmiştir. Ülkemizin hidrokarbon kaynakları konusundaki uzun arayışlarının nihayet yüz güldüren bir neticeye ulaşması olarak gördüğümüz bu keşfin, yeni müjdelerin öncüsü olması dileğimizi her fırsatta ifade etmiştik” dedi.


“KARADENİZ’DEKİ TOPLAM GAZ KEŞFİMİZ 540 MİLYAR METREKÜPE ULAŞTI”


Milletle yeni bir müjdeyi daha paylaşacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları kaydetti: “Fatih Sondaj Gemimiz, yine Sakarya Gaz Sahasındaki Amasra-1 Kuyusunda 135 milyar metreküplük yeni bir doğal gaz keşfi daha yaptı. Böylece, Karadeniz’deki toplam gaz keşfimiz 540 milyar metreküpe ulaştı. Bu güzel haberin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.”


Amasra-1 kuyusunun çevresindeki yeni arama ve sondaj çalışmalarının sürdüğüne dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah bu bölgeden yeni müjdeli haberler de bekliyoruz. Biraz sonra canlı bağlantı kuracağımız Kanuni Sondaj Gemimiz, Fatih’in açtığı kuyuları üretime hazır hâle getirmek üzere faaliyete başlayacak. Milletimize söz verdiğimiz şekilde Karadeniz gazını 2023’te kullanıma sunmak için arkadaşlarımız gece-gündüz çalışıyor. Filyos’taki tesisi de hızla tamamlayarak, hem denizde, hem karada bu işi bir an önce bitirmekte kararlıyız” şeklinde konuştu.


Türkiye’yi, en büyük cari açık kalemi olan enerji ithalatından kurtararak, kalkınma hamlesini hızlandırmanın en büyük hedefleri olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Denizdeki doğal gazı karaya üç etapta çıkarmayı planlıyoruz. Birinci aşama deniz tabanında kurulacak doğal gaz üretim sistemleridir. İkinci aşama karada doğal gazı işleyecek ve kullanıma hazır hâle getirecek olan tesistir. Üçüncü aşama ise denizdeki sistemle karadaki tesis arasındaki bağlantıyı sağlayacak boru hattıdır. Doğal gaz kullanıma hazır hâle geldiğinde zaten ekonomimize büyük katkı sağlayacaktır.”
tccb.gov.tr

Tema Tasarım |