TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa GÜNCEL 10 Şubat 2021

Emine Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan himayelerinde başlatılan Sıfır Atık projesi kapsamında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinden çıkan inşaat,…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan himayelerinde başlatılan Sıfır Atık projesi kapsamında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinden çıkan inşaat, ağaç budama ve peyzaj atıkları Külliye personellerinden oluşan gönüllüler tarafından geri dönüştürülerek sokak hayvanları için kulübe hâline getirildi.

 

Atıklardan yapılan kulübeler, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi bahçesinde Emine Erdoğan'ın katıldığı etkinlikle, Emniyet Müdürlüğü bünyesinde kurulan Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi.

 

Emine Erdoğan, programa gelişinde sahiplendiği Leblebi adlı köpekle kulübeleri inceledi. Kulübelerin kalite ve kontrollerini Leblebi'ye yaptırdıklarını dile getiren Emine Erdoğan, "Eğer o beğenirse, arkadaşları da beğenir mutlaka" diye konuştu.

 

Leblebi'yi bir süre seven Emine Erdoğan, Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Şube Müdürü Durmuş Genç'ten yapılan çalışmalara ilişkin bilgi aldı. Leblebi'nin ayağının uğurlu geldiğini ifade eden Emine Erdoğan, yapılan kulübelerin Sıfır Atık kapsamındaki önemine dikkati çekti.

 

“HER TÜRLÜ ATIĞIN DÖNÜŞEBİLECEĞİNE, TÜRKİYE EKONOMİSİNE DE BÜYÜK KATKISI OLACAĞINA İNANIYORUM”

 

Atıkların değerlendirilmesi konusundaki hassasiyetini dile getiren Emine Erdoğan, "Sadece inşaat atıklarının değil, her türlü atığın dönüşebileceğine, Türkiye ekonomisine de büyük katkısı olacağına inanıyorum. İnşallah halkımız da buna destek verir" dedi.

 

Leblebi ile olan iletişimine ilişkin de bilgi veren Emine Erdoğan, "Zaman zaman özlediğimizde yanına gidiyoruz ya da evin önüne getiriyoruz. Hayvan sevgisi sonradan oluşabilir mi bunu bilmiyorum. Çünkü ben bahçeli bir evde büyüdüm. Zaman zaman her türlü hayvan girdi bahçemize, tavuk, ördek, kaz, tavşan, koyun, kuzu aklınıza gelecek ne varsa. Kediler zaten evimizin kralıydı, fareler de o zamanlar çok vardı, onları yakalarlardı" ifadelerini kullandı.

 

Kedilere kolunu yastık yaptığını ve birlikte uyuduklarını da anlatan Emine Erdoğan, "Dolayısıyla o zamandan gelme bir hayvan sevgimiz var. Birçok insanın da var" dedi.

 

Emine Erdoğan, Yedikule Hayvan Barınağını ziyaret ederek Leblebi ile tanışma hikâyelerini şöyle anlattı: "Orada bir sürü hayvanla tanıştık. Ama Leblebi'nin gözleri beni celp etti. Böyle ameliyat geçirmiş, mağduriyet yaşaması, doğrusu vicdanları sızlattı. Bilhassa onun için bunu istedim. Halkımıza da rica ediyorum, gidip pet shoplardan değil, böyle barınaklardan alırlarsa çok daha iyi olur."

 

Emine Erdoğan, barınaklardan temelli hayvan sahiplenmek istemeyenlerin de gün içinde ya da hafta sonları hayvanları alıp bırakabileceklerini de vurgulayarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da Leblebi ile ara sıra bir araya geldiğini söyledi.

 

Emine Erdoğan, medyaya yansıyan hayvanlara yönelik şiddet haberlerine ilişkin olarak da şöyle konuştu: "Aklım almıyor, hayvana nasıl zarar verebilir bir insan. Hiçbir şeye zarar vermemesi lazım. İnsanların ne doğaya ne insana ne hayvanlara ne diyeceğimi bilemiyorum bu konuda, gerçekten çok vahim bir durum, ruh sağlığı bozuk insanlar ancak yapabilir bunu, tedavi olmaları gerekir diye düşünüyorum."

 

Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Şube Müdürü Genç de yaptığı konuşmada, Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Büro Amirliklerinin hayvanlara karşı işlenen suçlar ve hayvanlar kullanılarak işlenen suçlarla mücadele amacıyla Temmuz ayında kurulduğunu, 81 il, ilçede 2 bin 4 personelle hizmete başladıklarını anlattı.

 

"En büyük amacımız, hayvanlara karşı işlenen eziyet, dövme, aç susuz bırakma gibi suçlarla, kabahatler ile çevre ve doğa karşı işlenen suçlarla mücadele etmek" diyen Genç, suçlarla mücadelenin yanı sıra sokak hayvanlarını besleme konularında da yardımcı olduklarını söyledi.

 

Hayvan Durum İzleme (HAYDİ) adlı mobil uygulama oluşturduklarını anlatan Genç, "Yaklaşık beş aylık dönemde 105 bin vatandaşımız HAYDİ ihbar hattı aplikasyonlarını indirerek bize 9 binin üzerinde ihbarda bulundu. Bu ihbarların hepsine arkadaşlarımız müdahale ederek gereken adli, idari işlemleri yaptılar" diye konuştu.

 

Hazırlanan kulübelerin gelen talepler ve ihtiyaçlara göre, eksik olan yerleri planlayarak göndereceklerini belirten Genç, vatandaşların emniyet müdürlüğüne başvuru yapıp, ihtiyaç olan yerleri bildirebileceklerini söyledi.

 

Büro Amiri Veteriner Hekim Sinem Arslan da hayvanlarla ilgili müdahale gerektiren bir durum olduğunda ilk müdahaleyi kendilerinin yaptıklarını anlattı. Külliye Çalışanı Abdullah Yiğit de gönüllü olarak inşaat ve budama atıklarını değerlendirdiklerini söyledi.

 

Konuşmaların ardından, gönüllüler tarafından atıkların geri dönüştürülmesiyle yapılan 10 hayvan kulübesi, Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi.

 

Kulübeler, sokak hayvanları için ihtiyaç duyulan besleme noktalarında kullanılacak. Program sonunda Emine Erdoğan, katılımcılar ve gönüllüler ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

 

 

 

tccb.gov.tr

Tema Tasarım |