TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa GÜNCEL 2 Şubat 2021

Boğaziçi’nde Eylem, 159 Gözaltı

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin ve öğretim üyelerinin AKP’li Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasına yönelik protestoları devam ediyor. Öğrenciler,…

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin ve öğretim üyelerinin AKP’li Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasına yönelik protestoları devam ediyor. Öğrenciler, saat 17.00'da üniversitenin Güney Kapı'sında basın açıklaması yapmak istedi.

 

Ancak öğrencilerin üniversiteden dışarı çıkması ve dışarıdan gelenlerin bu öğrencilerle buluşması engellendi.

 

ÖĞRENCİLER REKTÖRLÜK BİNASI ÖNÜNDE TOPLANDI

 

Okuldan çıkmasına izin verilmeyen öğrenciler, rektörlük binası önünde toplandı. “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Kayyumlar gidecek biz kalacağız” sloganları attı.

 

 

 “BASKILAR BİZİ YILDIRAMAZ”

 

‘Boğaziçi Dayanışması', rektörlük binasında nöbet tutmaya başlayan öğrencilerin görüntülerini paylaşarak, “Tüm kapıların önünde kayyum gelip bizle konuşana, arkadaşlarımızın hesabını verene kadar nöbetteyiz. Melih Bulu gelecek, hesap verecek. Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz” ifadelerini kullandı.

 

 

“MELİH BULU HESAP VERENE KADAR AYRILMAYACAĞIZ”

 

Öğrenciler tarafından yapılan yazılı açıklamada ise şöyle denildi:

 

 

* Bir grup öğrencinin okuldan çıkışına izin vermeyen polis ablukası, okul dışında olan 30 kadar arkadaşımızı gözaltına aldı. Bizler; bugün gözaltına alınan arkadaşlarımız serbest bırakılana, dışarıdaki basın açıklamamızın yapılmasına izin verilene, tüm bu tutuklamalara, gözaltlarına ve kamuoyunda hedef gösterilmemize sebep olan kayyum Melih Bulu hesap verene kadar kayyumluğun (rektörlük binası) önünden ayrılmayacağız.

 

 

“KAYYUMA GEÇİT VERMEYECEĞİZ”

 

Öte yandan Etiler'de toplanan öğrencilere ise polisin müdahale ettiği ve çok sayıda gözaltı olduğu belirtildi. ‘Boğaziçi Dayanışması' tarafından yapılan açıklamada, “(Gözaltı) Tam sayı bilinmemekle beraber abluka sürüyor. Ne birliğimize ne dayanışmamıza gücünüz yeter. Kayyuma geçit vermeyeceğiz” denildi.

 

 

CHP’DEN ÖĞRENCİLERE DESTEK

 

Partisinin MYK toplantısının ardından gün içerisinde öğrencilere yapılan muamelenin görüntülerini görünce Ankara'dan İstanbul'a geldiğini belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Provokatörlere, yani dini duyguları kullanarak öğrencileri hedef gösterenlere ve saray iktidarının baskısına karşı yalnız bırakacağımız tek bir genç arkadaşımız yoktur” dedi.

 

 

“ÖĞRENCİLERİN İFADESİ ALINIYOR”

 

Ayrıca CHP İstanbul İl Hukuk Komisyonu'nun avukat desteğiyle gözaltı süreçlerini yerinde ve anlık takipte olduğunu belirten Gökçen, “Vatan Emniyet'teyiz. Öğrencilerin ifadesi alınıyor” ifadelerini kullandı.

 

 

VALİLİK: MÜDAHALEYLE DAĞILMALARI SAĞLANDI

 

İstanbul Valiliği, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki olaylarla ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

 

* Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük binasını ablukaya alan ve aralarında öğretim üyeleri ile LGBT Kulüp üyesi öğrencilerin de bulunduğu bir grup göstericiye, üniversite özel güvenlik görevlileri tarafından eylemin sona erdirilmesi ve dağılmaları yönünde uyarılarda bulunulmuştur.

 

* Yapılan uyarılara itibar etmeyen göstericiler İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerimizin müdahalesiyle dağılmaları sağlanmıştır.

 

 

 

 

medyaspot

Tema Tasarım |