TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Ekonomi 3 Haziran 2021

Memur ve Emekli ne Kadar Zam Alacak?

Binlerce memur ve emeklinin gözü enflasyon rakamlarına çevrilmiş durumda. Yılın ilk 4 ayına ait rakamlar geçtiğimiz aylarda…

Binlerce memur ve emeklinin gözü enflasyon rakamlarına çevrilmiş durumda. Yılın ilk 4 ayına ait rakamlar geçtiğimiz aylarda açıklanmıştı. Mayıs ayı rakamları ise bugün duyuruldu.


MAYIS ENFLASYONU NE KADAR?


TÜİK 3 Haziran 2021 Perşembe günü enflasyon rakamlarını duyurdu. Açıklamada yer alan bilgilere göre Mayıs ayı enflasyonu yüzde 0,89 oldu.ENFLASYON RAKAMLARI NELER?


 Mayıs ayında ise yüzde 0.89 olarak açıklanmasının ardından yılın ilk 5 ayındaki enflasyon yüzde 6,39 oldu.


MEMUR ZAM ORANI NE KADAR OLACAK?


Yapılan toplu sözleşme ile beraber 2021 senesinin ilk 6 ayı için memurlar yüzde 3 zam aldı. Haziran ayı rakamlarının da açıklanmasından sonra enflasyonda toplamda yüzde 3'ü geçen kısım zam olarak yansıyacak. Bu oran şimdilik yüzde 3.39. Ancak kesin oran için Haziran rakamları da beklenecek.


EMEKLİ ZAMMI NE KADAR OLACAK?


Emeklilerin de 6 aylık enflasyon oranında zam alacakları göz önüne alınırsa bu oranın yüzde 7’leri aşması bekleniyor. Mayıs ayı rakamları dahil enflasyon yüzde 6,39 olarak belirlendi.


Ortaya çıkan enflasyon verileri SSK ve Bağkur emeklisi için şimdiden yani temmuza kadar 1 ay varken yüzde 6.39'luk zammın oluştuğunu gösteriyor.

medyaspot

Tema Tasarım |