TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Ekonomi 7 Haziran 2021

Konutta Zam Kapı da!

FİYAT ARTIŞI YÜZDE 116 Fiyat artışı yüzde 116’yı bulan demirdeki gelişmeleri sektör temsilcilerine sorduk. Artışın en önemli…

FİYAT ARTIŞI YÜZDE 116

Fiyat artışı yüzde 116’yı bulan demirdeki gelişmeleri sektör temsilcilerine sorduk. Artışın en önemli nedeninin dünya piyasalarındaki genel artış trendi olduğunu söyleyen Yassı Çelik İhracat Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Tuncay Sergen, “Demir fiyatları bütün dünyada döviz bazında artıyor, kurlar da artınca fiyatlar TL bazında çok yüksek oluyor” dedi. Demir fiyatlarının Türkiye’nin kontrolü dışında olduğunu söyleyen Sergen,“Türkiye’de üretilen demirin hammaddesi yüzde 85 oranında dışarıya bağlı. Ben bu fiyat artışının eylüle kadar devam edeceğini düşünüyorum” diye konuştu.


Cumhuriyet'ten Alican Polat'ın haberine göre Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren ise Ticaret Bakanlığı ile demir üreticilerinin bir araya geldiğini ancak bir çözümün zor olduğunu belirtti. Eren,“Dolar bazında dünyadaki en ucuz demirin Türkiye’de olduğunu biliyoruz ancak dolar sürekli arttığı için TL bazında çok pahalandı. Bakanlık, üreticilerden, maliyetlerden ya da kâr marjlarından kısarak fiyatları biraz düşürmelerini talep etti ancak bu, çok mümkün görünmüyor. Dünyada hurda fiyatlarının düşmesini bekleyeceğiz” dedi.


Demirdeki artışın konut fiyatlarına ve tüketiciye nasıl yansıyacağını da değerlendiren Eren şöyle konuştu:


“Şu anda devam eden inşaatlarda bütün maliyetler günden güne artıyor. Asıl etkiyi bu inşaatlar bitince göreceğiz. İnşaat firmaları hiç kâr koymasalar bile maliyetleri arttığı için fiyatları da artacak” dedi. Şu anda kamuya iş yapan müteahhitlerin çok zor durumda olduğunu söyleyen Eren, “Kamudaki işlerin yarım kalmaması ve arkadaşlarımızın batmamaları için sözleşmeyi tasfiye etme hakkı verilsin istiyoruz” diye konuştu.


 
medyaspot

Tema Tasarım |