TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Ekonomi 7 Nisan 2021

GS1 TÜRKİYE’DEN TİCARET DÜNYASINA

Ürün kimlik kartı bilgilerinin sorgulanması, marka sahiplerinin, perakendecilerin ve elektronik pazar yerlerinin; zengin tüketici deneyimleri sağlamasına yardımcı…

Ürün kimlik kartı bilgilerinin sorgulanması, marka sahiplerinin, perakendecilerin ve elektronik pazar yerlerinin; zengin tüketici deneyimleri sağlamasına yardımcı oluyor. Ürün Kimlik Kartı uygulaması, tüketici güveni, memnuniyet, sadakat ve nihayetinde işletmeler için artan verimlilik ve büyüme sağlamak üzere kurulmuş bir sistemdir. Sistemin temelinde marka sahibi tarafından girilen doğru ürün bilgisi yatıyor.  

 

GS1 Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, ticaret hacmini genişletmek isteyen tüm firmalarla birlikte barkoda bağlı ürün bilgisini doğrulamak isteyen tüm tüketicileri, dünyada “Verified by GS1” olarak isimlendirilen ve barkod numarası taşıyan ürüne ilişkin kimlik bilgilerinin sorgulanmasını sağlayan hizmeti kullanmaya çağırdı. Yorgancılar, sistemin, firmaların ürünlerine ait dünya çapında tekil olan barkod numarasının diğer ticari ortakları ve mobil uygulama aracılığıyla da son tüketicileri tarafından doğrulanmasını sağlamak için tasarlandığını ifade etti.

 

Sunulan hizmet sayesinde; ticaret ortakları ile paylaşılan ürün nitelik bilgilerinin, dijital pazarlarda ve internet satış sitelerinde yanıltıcı ürün detay bilgilerini azaltacağını, üreticiler, perakendeciler ve tüketiciler arasında güven ortamını sağlayacağını belirten Yorgancılar, ürün bilgisinin doğru olmasının ve doğru bilgi üzerinden alışveriş yapılmasının, özellikle içinde bulunduğumuz pandemi sürecindeki önemini de vurguladı. 

 

GS1 standartları, operasyonel maliyetlerin düşmesini, satış-sipariş-sevkiyat-stok faaliyetlerinin en kısa sürede ve en az hata ile yürütülmesini sağladığını ifade eden Ender Yorgancılar, izlenebilirlikte ve ürün doğrulamada sağladığı faydalarla son kullanıcının tükettiği ürüne ait doğru ve güvenilir bilgilere erişmesini de kolaylaştırdığını belirtti. 

 

-Türkiye’nin önde gelen perakendecileri ve üreticileri kullanmaya başladı

 

Ender Yorgancılar ayrıca, Ürün Kimlik Kartı’nın sorgulanmasına yönelik sistemin devreye alındığı andan itibaren, Türkiye’nin önde gelen perakendecileri ve üreticileri tarafından kullanılmaya başlandığını ifade ederek, perakendecilerin, satışa sundukları ürünlere ilişkin bilgileri, ürün sahibi firma tarafından sisteme girilen veri aracılığıyla doğrulamasının tedarik zincirine getirdiği veri kalitesini de vurguladı. 

 

-Yerli ürünlerin yanında, dünya çapında üretilen ürünlere ilişkin bilgiye ulaşmak mümkün

 

Yorgancılar, “Sistem sayesinde, 115 ülkedeki GS1 üye organizasyonlarından herhangi biri tarafından tahsis edilmiş numara ile üretilmiş ve yine ilgili GS1 organizasyonu tarafından aktivasyon işlemi tamamlanmış herhangi bir barkod numarasını sorgulamak ve bu barkod numarasını taşıyan ürünle ilgili doğru bilgiye ulaşmak artık mümkün. Tüm üyelerimizi sistemi kullanarak doğru ürün bilgisine erişmeye davet ediyoruz” dedi.

 

-GS1 nedir?

 

GS1 (Global Standartlar1), merkezi Belçika’da bulunan ve üreticiden son kullanıcıya dek uzanan tedarik zincirinin daha verimli ve daha az maliyetle işletilmesine yönelik standart ve çözümler geliştiren uluslararası bir organizasyondur.

 

En fazla bilinen standardı, barkod olarak bilinen ve dünyada her gün 6 milyar kez okutulan Küresel Ticari Ürün Numarası’dır.

 

GS1; firmaların, fiziksel ve elektronik tedarik zincirinde karşılaştıkları sorunlardan yola çıkarak; ürünlerin üzerine basılan barkod numarası başta olmak üzere ürünleri, firmaları ve taşıma birimlerini tekil olarak tanımlamaya ve tedarik zinciri üzerindeki hareketlerini takip etmeye yönelik farklı standartlar ve çözümler geliştirmektedir.

 

Tedarik zincirinin daha etkili ve verimli bir şekilde işletilmesine yönelik geliştirilen söz konusu standart ve çözümler; 115 üye ülke organizasyonu kanalıyla dünyadaki tüm firmaların hizmetine sunulmaktadır.

 

GS1 Türkiye- Uluslararası GS1 Organizasyonunun Türkiye temsilcisi olarak 1988 yılından itibaren ülkemiz firmalarına hizmet veren GS1 Türkiye, GS1 standartları ve çözümlerinin firmalarımız tarafından kullanılmasına yönelik faaliyet göstermektedir. 

 

Firmalarımızın etkin tedarik zinciri yönetimi ile maliyetlerinin azalması, uluslararası rekabet güçlerinin artması amacını güden GS1 Türkiye’nin sunduğu hizmetlere ilişkin ayrıntılı bilgiye www.gs1tr.org adresinden ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Haber : Adnan FİŞENK

Haber Kaynağı : TOBB

 

 

Tema Tasarım |