TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa DÜNYA 17 Mayıs 2021

Yabancı Gazetecilerden İsrail Hamlesi

Önde gelen yabancı haber ajanslarından Amerikan The Associated Press (AP), Gazze’de ofislerinin olduğu binanın İsrail hava saldırısında…

Önde gelen yabancı haber ajanslarından Amerikan The Associated Press (AP), Gazze’de ofislerinin olduğu binanın İsrail hava saldırısında vurulmasıyla ilgili bağımsız soruşturma açılmasını istedi.


AP ve El Cezire gibi basın kuruluşlarının olduğu 12 katlı El Celaa binasının cumartesi günü bombalanması konusunda bir açıklama yapan AP Genel Yayın Yönetmeni Sally Buzbee, İsrailli yetkililerin bombardımanın haklılığını gösteren bir kanıt sunmadığını açıkladı.


AP’nin 15 senedir bu binada bulunduğunu, Hamas’ın binada olabileceğine ilişkin hiçbir ipucu olmadığını açıklayan Buzbee, gerçeklerin ortaya çıkarılmasını istedi.


Çatışmada taraf olmadıklarının altını çizen Sally Busbee, “İsrail’in elinde kanıt olduğunu söylediğini duyduk. Bu kanıt nedir bilmiyoruz” dedi. Buzbee, bu noktada cumartesi günü meydana gelen olayın bağımsız bir şekilde soruşturulmasının uygun olacağını söyledi.


İsrail, Hamas’ın silah geliştirme ve askeri istihbarat ofisi olarak binayı kullandığını ileri sürerek tahliye için 1 saat süre tanıdıktan sonra vurmuştu.


RSF’den UCM’ye başvuru

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü de Uluslararası Ceza Mahkemesi’nden (UCM)  İsrail’in medya kuruluşlarının bulunduğu binayı bombalamasının savaş suçu yönünden soruşturulmasını istedi.


Mahkeme başsavcısına bir mektup gönderen RSF, Gazze’de son 6 günde 23 yerli ve yabancı medya ofisinin yerle bir edildiğini belirterek, İsrail ordusunun medya kuruluşlarını ve ekipmanlarını kasıtlı olarak hedef almasıyla UCM kurallarını ihlal ettiğini kaydetti.


RSF, UCM’den İsrail’in Filistin topraklarındaki hareketleriyle ilgili olarak mart ayında açılan soruşturmaya son saldırıları da dahil etmesini istedi./AJANS BİZİM
medyaspot

Tema Tasarım |