TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa DÜNYA 20 Ocak 2021

Joe Biden Yemin Etti Göreve Başladı

Tüm Amerika'nın başkanı olacağım Joe Biden: Bizi desteklemeyenler için şunu söylemek istiyorum, beni ve kalbimi ölçün. Eğer…

Tüm Amerika'nın başkanı olacağım
Joe Biden: Bizi desteklemeyenler için şunu söylemek istiyorum, beni ve kalbimi ölçün. Eğer hala katılmıyorsanız katılmayın bana çünkü bu demokrasidir. Barışçıl bir biçimde katılmama hakkınız var. Muhtemelen bu ulusun en güçlü olduğu alan. Bana katılmayabilirsiniz ama bu birlik olmamızı engellemiyor. Tekrar söylüyorum, tüm Amerikalının başkanı olacağım. Beni destekleyenler için olduğum kadar desteklemeyenler için de Amerika'nın Başkanı olacağım. Amerikalılar olarak, liderler olarak bizim bir görevimiz var, anayasamımızı onurlandırım, halkımızı korumamız gerekiyor.

Bir daha asla yaşanmayacak
Joe Biden: Biz başarılı olduk ve birçok şeyin üstesinden geldik. Burada ayakta duruyoruz. Doktor King'în hayalinden bahsettiği binalar var. Binlerce protestocu oy hakkı için yürüdü burada. Bizde işte burada bugün Amerikan tarihinde ilk kez siyahi kadın bir başkan yardımcısının göreve geldiğini görüyoruz. Burada pek çok kişi, barış için hayatını kaybetti ve işte bakın burada bir isyan yaşandı, şiddet yaşandı. İnsanlar durdurulmaya çalışıldı. Bu asla yaşanmayacak, bugün ve yarın yaşanmayacak, benzer bir olay asla yaşanmayacak.


Virüsün bizi nasıl böldüğünü biliyorum
Joe Biden konuşmasına şöyle devam etti: Düşmanlarımızla mücadele etmek, nefretle, hastalıklarla, şiddetle, mücadele etmek gerekiyor. Çocuklarımıza güvenli okullarda eğitim verebiliriz, virüsün üstesinden gelebiliriz. Amerikayı bir kez daha dünyadaki iyiliğin temsili haline getirebiliriz. Bugünlerde bazı kişilere saçma bir düşünce gibi gelebilir ama virüsün bizi nasıl böldüğünü biliyorum. Ama bunlar yeni değil, tarihimiz mücadelelerle dolu. Amerika'da ırkçılık, korku, şeytanlaştırma her zaman mücadele halinde olmuştur. Bu mücadele yıllardır devam ediyor ve zafer garanti altında değil. 11 Eylül'ü hatırlayın ve iyi melekler bizi her zaman korudu. Şimdi yeterince sayıda olduğumuzda biz başarılı olabiliyoruz ve bunu şu an yapabiliriz.


Yemin sonrası ilk mesajlar
Joe Biden ilk başkanlık konuşmasına 'Yalnızca birkaç gün önce, burada şiddet yaşandığını görmüştük, tam da burada. Bir bölünmez bir bütün içinde bir araya geldik ve gücün aynı şekilde, uzun zamandır olduğu gibi bir başkandan bir başkana geçtiğini gördük. Biz tüm insanlar için adalet arıyoruz ve bu şekilde adalet aramaya devam edeceğiz. Biz hayatta kalmak için mücadele veriyoruz. Şu an siyasi aşırıcılığın ötesine geçmeye çalışıyoruz, ülke içi terörü yeneceğiz. Bu zorukları yenebilmek için, Amerika'nın ruhunu yeniden iyileştirebilmek için kelimelerin ötesine geçmek gerekiyor. Demokrasiye inancı yenilememiz gerekiyor.' sözleriyle başladı.

Başkan'a ilk öpücük

Joe Biden yemin ettikten sonra eşi Jill Biden onu yanağından öptü.
 
Ailesine sarıldı
Joe Biden yemin ettikten sonra ailesiyle kucaklaştı.
 
Ve Biden resmen başkan…
Joe Biden'a Yüksek Mahkeme Başkanı John Roberts tarafından yemin ettirildi. Biden resmen Amerika Birleşik Devletleri'nin 46. başkanı oldu.
 
 
Lopez şarkı söyledi
Jennifer Lopez, Kamala Harris'in yemin etmesinden sonra 'Amerika Güzel' adlı şarkıyı seslendirdi.
 
 
Harris iki İncil kullandı
 

ABD'nin seçilmiş Başkan Yardımcısı Kamala Harris, ABD Yüksek Mahkeme Yargıcı Sonia Sotomayor tarafından yemin ettirilerek göreve başladı. Harris, iki İncil kullanarak görev yeminini etti. Kamala Harris, ulus tarihindeki ilk kadın, ilk Siyah ve ilk Güney Asyalı başkan yardımcısı olarak tarihe geçti.

medyaspot

İlginizi çekebilir

Boynuzlu Adam Tutuklandı

Boynuzlu Adam Tutuklandı

Tema Tasarım |