TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa DÜNYA 15 Şubat 2021

Japonya’da Yüzlerce Yaralı

 Japonya Meteoroloji Ajansı, dün gece yaşanan depremin büyüklüğünü açıkladı… Ülkenin doğusundaki Fukuşima’da gece yarısına doğru hissedilen 60…

 Japonya Meteoroloji Ajansı, dün gece yaşanan depremin büyüklüğünü açıkladı… Ülkenin doğusundaki Fukuşima’da gece yarısına doğru hissedilen 60 kilometre derinlikte yaşanan depremin 7.3 büyüklüğünde olduğu duyuruldu.

 
Yetkililer tsunami uyarısı yapmazken ilk belirlemelere göre bölgede ciddi maddi hasar olduğu ve yüzlerce insanın yaralandığını duyurdu.
 
Deprem ile birlikte birçok bölgede toprak kayması yaşandı.
 
Pazartesi günü corona virüsü yasaklarının gevşetileceği bölgede deprem moralleri bozarken deprem akıllara 11 Mart 2011’de yaşanan 9 büyüklüğündeki depremi ve ardından 20.000 kişiyi öldüren tsunamiyi getirdi. Dünyanın son 25 yılda yaşadığı en büyük doğa felaketini hatırlatan Japonya Meteoroloji Ajansı artçıların devam edeceğini duyurdu.
 
Japon ulusal televizyonu NHK ilk belirlemelere göre en az 121 kişinin yaralandığını açıklarken, bazı insnaların vücutlarında kırık meydana geldiğini duyurdu.
 
Kurulan çadırkentlerde insanlar sosyal mesafeye uyarak geçici olarak barındı.
 
Birçok bölgede su ve elektrik kesilirken yetkililer bu konuda müdahale edildiğini duyurdu.
 
NHK, bölgedeki nükleer fabrikalarda bir sorun yaşanmadığını açıklarken sadece Fukuşima Dai-Ni reaktöründe 160 ml su sızıntısı meydana geldiğini fakat bu durumun bir tehlike arz etmediğini aktardı. Shinkansen’deki hızlı yolcu treninin seferleri ise iptal edildi. Bunun sebebi ise deprem ile birlikte yaşanan toprak kaymasıyla birlikte rayların hasar görmesi olarak gösterildi. Yetkililer tren seferlerinin en az salı gününe kadar iptal edileceğini açıkladı.
 
100’den fazla insanın yaralandığı depremde birçok ev ve bina da yıkıldı.

Dünya üzerinde sismik açıdan en aktif bölge olan Japonya, dünya üzerindeki 6 ve üzeri büyüklükteki depremlerin yüzde 20’sini yaşıyor.

 
Bu hafta Pfizer/BioNTech aşısına başlayacak olan Japonya’da cuma günü gelen aşılara zarar gelmediği duyuruldu. Japon Kainesi’nden Katsunobu Kato, aşılama sürecinin sorunsuz devam edeceğini duyurdu.
 
 
 
 
medyaspot
Tema Tasarım |