TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa DÜNYA 14 Nisan 2021

Biden Afganistan’daki Askerleri Çekiyor

ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin, Afganistan'daki tüm Amerikan askerlerini 11 Eylül 2021 itibarıyla çekeceği öne sürüldü.  …

ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin, Afganistan'daki tüm Amerikan askerlerini 11 Eylül 2021 itibarıyla çekeceği öne sürüldü.

 

Reuters'a konuşan kaynaklar, kararın resmileştirilmesinden önce isimsiz kalmak şartıyla, geri çekilmenin belirli güvenlik ve insan hakları garantilerine dayandığını belirttiler, daha fazla ayrıntı ise vermediler.

 

 

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin'in yarın Brüksel'de NATO müttefiklerine karar hakkında brifing vermesi bekleniyor. Kaynaklar, Biden'ın kararını kamuoyuna kendisinin açıklayabileceğini de belirtti.

 

Resmi rakamlara göre şu anda Afganistan'da 2 bin 500 ABD askeri bulunuyor.

 

Trump yönetimi 29 Şubat 2020'de Katar'ın başkenti Doha'da Taliban ile bir anlaşma imzalamış ve anlaşmaya göre Taliban, ABD kuvvetlerine saldırı düzenlemediği takdirde Amerikan askerleri 1 Mayıs itibarıyla tamamen Afganistan'dan çekilecekti.

 

Biden yönetimi yetkilileri, bir süredir Afganistan'daki şiddet olaylarını gerekçe göstererek anlaşmada belirtilen tarihe uymanın zor olacağını ifade ediyordu.

 

 

 

medyaspot

Tema Tasarım |