TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa DÜNYA 15 Nisan 2021

ABD’den Rusya’ya Yeni Yaptırımlar

ABD, Rusya’yı geçen yıl federal hükümet kurumlarını hedef alan siber saldırının baş sorumlusu tutarak bu ülkeye yönelik…

ABD, Rusya’yı geçen yıl federal hükümet kurumlarını hedef alan siber saldırının baş sorumlusu tutarak bu ülkeye yönelik yeni bir dizi yaptırım kararı aldı.

 

ABD'nin "SolarWinds" bağlantılı siber saldırı girişimi nedeniyle Rusya’ya yönelik ilk misilleme özelliğini taşıyan bu yaptırım kararlarına Beyaz Saray'dan yapılan açıklamayla duyuruldu.

 

Beyaz Saray açıklamasında ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin, Rusya’nın 2020’deki başkanlık seçimine müdahale etmesi dolayısıyla 10 Rus diplomatın sınır dışı edilmesine karar verildiği belirtildi.

 

Açıklamada, ayrıca Rus hükümeti adına 2020’deki seçimi etkilemeye çalışmakla suçlanan tüzel ve özel 32 kişiye yaptırım uygulanacağı kaydedildi.

 

Beyaz Saray, Rus istihbarat servislerinin siber programını destekleyen 6 Rus teknoloji şirketine de yasak getirildiğini açıkladı.

 

Açıklamada,  14 Haziran’dan sonra Rusya Merkez Bankası, Rusya Ulusal Varlık Fonu ve Rusya Maliye Bakanlığı tarafından ihraç edilecek tahvillerin Amerikan finans kuruluşları tarafından alınmasına yasak getirildiği belirtildi.

 

ABD hükümeti, Kırım yarımadasını Rusya'ya bağlayan Kerç Köprüsü'nün yapımında yer alan Kırımlı 5 kişi ve 3  şirketi de kara listeye aldı.

 

ABD Başkanı Biden’in “ bir kez daha Rusya’yı cezalandıran bir kararnameyi imzaladığının” belirtildiği açıklamada, “Rus hükümetinin ve istihbarat servislerinin ABD’nin stratejik ve ekonomik çıkarlarını hedef alan eylemleri dolayısıyla bu önlemlerin alındığı" vurgulandı.

 

Rusya’nın Afganistan’daki Amerikan ve koalisyon askerlerine saldırması için Taliban militanlarına para ödediği iddialarına ilişkin ise Beyaz Saray bu konunun diplomatik, askeri ve istihbarat kanallarıyla ele alındığını belirtti.

 

 

 

 

medyaspot

Tema Tasarım |