TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa SİYASET 10 Aralık 2020

CHP’li Aydoğan’dan Meclis’te çok sert eleştiri

Silivri Cezaevi F7 koğuşunda kalan 15 Temmuz darbe girişimi sonrası tutuklanan askeri okul öğrencisi Muhammet Taş’ı ve…

Silivri Cezaevi F7 koğuşunda kalan 15 Temmuz darbe girişimi sonrası tutuklanan askeri okul öğrencisi Muhammet Taş’ı ve Silivri Cezaevinde yaşanan işkence iddialarını Meclis kürsüsüne taşıyan Aydoğan; “Size bir annenin feryadını okuyacağım: "Çocuğumun elini, kolunu bağladı, dövdüler. Ben ağladığımı duymasın diye dudaklarımı ısırarak dinledim çocuğumu. Elini kolunu bağlayıp dövdüler. Benim de burada elim kolum bağlı, çocuğumun yaralarına merhem veriyorlar mı bilmiyorum." daha yeni sosyal medyada "trend topic" olmuş "Silivri'de işkence var." diye. Bu hanımefendi Silivri'de hükümlü Muhammet Taş'ın annesi. Bir başka genç çocuk daha, o da yine aynı feryatta bulunuyor, Tunahan Kurt. Sayın Bakanım, bu olay gündemde, haberinizin çoktan olması gerekiyor idi, olmadı ise ben Türkiye Cumhuriyetinin Türkiye Büyük Millet Meclisinde bir vekili olarak burada, halkın huzurunda bu olayı size ihbar ediyorum. Sosyal medya da dünden beri "trend topic" olmuş "Silivride işkence var." ifadelerini kamuoyunun önünde ya aklamak zorundasınız ya da cezalandırmak zorundasınız.” dedi.

 

UNUTMAYIN Kİ SİZİ İKTİDARA TAŞIYAN O 90'LI YILLARIN İŞKENCELERİYDİ

 

Yaşanan hak ihlallerinin boyutunu anlatırken 90’lı yılları hatırlatan Aydoğan, “Ama bunun kaynakları var, Türkiye tercihlerini değiştirmeye başladı. Türkiye'de ilginç bir 90'lı yıllar özlemi birdenbire önümüze düştü. İflas etmiş, otuz yıl öncesinin fikriyatını tekrar Türkiye'nin önüne teslim olmuş bir pozisyonla sokuyorsunuz. Buradan çıkmamız lazım, buradan çıkmamamız lazım; Türkiye'ye aynı şeyleri tekrar yaşatmayın. Unutmayın ki sizi iktidara taşıyan o 90'lı yılların işkenceleriydi, haksızlıklarıydı, hukuksuzluklarıydı, eşitsizlikleriydi; yaşatmayın Türkiye'ye bir daha bunları.

 

GELECEĞİZ, TÜRKİYE'YE EŞİTLİĞİ, KARDEŞLİĞİ, ADALETİ, HUKUK DEVLETİNİN TADINI KANA KANA KANA İÇİRECEĞİZ

 

AKP sıralarına dönerek, “Allah yolunuzu açık etsin, gidicisiniz, yaşatamazsınız. Geleceğiz, Türkiye'ye eşitliği, kardeşliği, adaleti, hukuk devletinin tadını kana kana kana içireceğiz. Sayın Genel Başkanımızın çokça ifade ettiği Şirazi'nin bir lafı var: "Dünyanın bütün nehirleri adalete susamış, bir insanın susuzluğunu gidermeye yetmez." O nehir biz olacağız, akacağız, akacağız, akacağız; bu topraklardaki bütün kadim uygarlıkların insanları barış ve kardeşlik içinde yaşayacak. Siz ne yaptınız? Siz gayet iyi niyetli olarak bir "reform" ifadesini sahaya taşıdınız, birdenbire ortaklığınız çatlar hâle geldi. Arkasından Türkiye'de tehditler havada uçuşur hâle geldi. Bu "90'lı yıllar" diye ifade ettiğim tablonun ayak seslerini partinizin içinde de duyar hâle geldik ve partinizin kurucularından birini linç ettiniz. Sayın Bakanım, "reform" lafını önce siz söylemiştiniz; bence güzel bir söz. Reform yapılacaksa sizin yıktıklarınızın üzerine yapılacak, onu siz yapamazsınız, onu gelir biz yaparız. Ama iyi niyetli, destek olalım tabii, güzel şeyler yapacaksanız elinizden tutalım, getirin o güzel yasaları buradan geçirelim. Ama reform sadece bir yasa meselesi değil, reform bir zihniyet meselesi.” ifadelerini kullandı.  

 

REFORM BİR ZİHNİYET MESELESİ

 

Reformun bir zihniyet meselesi olduğunun altını çizen Aydoğan, “Anayasa Mahkemesinin kararlarına uymayan hâkimlerle reform yapamazsınız. Grup başkan vekilimizin "ayaklı gladyatör, seyyar gladyatör" dediği 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanıyla da yapamazsınız bunu. Az önce burada sevgili dostumuzun, Çorum Milletvekilimizin söylediği kariyer meraklısı, hastalıklı isteklerle de yapamazsınız. Reform bir irade meselesidir, bir duruş meselesidir, bir ilkesel meseledir, bir toptan kapsayıcılık meselesidir, sizin dışınızdakileri de var sayma meselesidir.” şeklinde konuştu.  

 

HEM CUMARTESİ ANNELERİNİ HEM DİYARBAKIR ANNELERİNİ HEP BERABER GÖRMEMİZ GEREKİYOR

 

Dün akşamdan beri ırkçılığa karşı söylem var. Avrupa faturasını ödedi. Paris Saint-Germain Takımı hemen refleks verdi. Hepimiz karşı olmamız gerekiyor, insanlık suçudur ama burnumuzun dibinde de insanlık suçları işleniyor. Niye karşı olamadınız? Niye dilsiz şeytansınız? Niye sesiniz çıkmıyor arkadaşlar? Ama ben size söyleyeyim; burnunuzun dibindekileri görmediğiniz sürece yani Cumartesi Annelerini görmediğiniz sürece yani KHK'lileri görmediğiniz sürece yani bu ülkede feryat eden yoksulları görmediğiniz sürece., yani bu ülkenin bir bölgesindeki bütün halkın iradesini yok sayıp kayyumlarla idare etmeye devam ettiğiniz sürece… Yani, sizin bu baskıcı, totalist, otoriter mantığınız devam ettiği sürece siz bunları göremezsiniz, bunları ancak biz görürüz. Bunları ancak biz görürüz Diyarbakır Anneleri dâhil olmak üzere. Çifte standartlı olmayacaksınız hem Cumartesi Annelerini hem Diyarbakır Annelerini hep beraber görmemiz gerekiyor.

 

 

 

BURADAN YARGININ O YÜREKLİ İNSANLARINI TENZİH EDİYORUM

 

AKP’li milletvekillerinin sınıfta kaldığını ve artık emekli olduklarını söyleyen ve yargıda yürekli insanların olduğunun altını çizen Aydoğan, “Ama siz sınıfta kıldınız; bu, sizin işiniz değil, siz emekli oldunuz. Siz ne olacaksınız biliyor musunuz? Sayın Genel Başkanımızın burada söylediği gibi kendinize bile hesap veremeyeceksiniz, emekli olup bu Meclisten gideceksiniz. Sizin yerinize pırıl pırıl insanlar gelecek ve bu ülkeyi çok da güzel yönetecekler. Ama ne yaptınız? Ama ne yaptınız? "Kurşun asker" lafına çok takıldınız ya Sayın Genel Başkanımızın, kurşun yargı da yarattınız. Buradan yargının o yürekli insanlarını tenzih ediyorum, çok kaliteli insanlar var yargıda onlara sesleniyorum: Ne olursunuz, biliyoruz, kan kusuyorsunuz kızılcık şerbeti içiyorsunuz. Biraz daha tahammül edin çok lazımsınız, bugün de lazımsınız, yarın da lazımsınız. Yanınıza monte edilmiş olan kurşun askerler sizin yanınız da hiçbir değer taşımıyor. Hep beraber bu ülkeyi aydınlık, müreffeh, güzel bir geleceğe hazırlayacağız.” dedi.

 

 

 

 

Haber : Adnan FİŞENK

Tema Tasarım |