TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa SAĞLIK 5 Aralık 2020

DSÖ: Aşılar Virüsü Sıfırlamayacak

Corona virüsü dünya genelinde etkisini sürdürürken, worldometers’ın verilerine göre vaka sayısı 66 milyon 230 bin, ölü sayısı…

Corona virüsü dünya genelinde etkisini sürdürürken, worldometers’ın verilerine göre vaka sayısı 66 milyon 230 bin, ölü sayısı 1 milyon 524 bine ulaştı. Vaka ve can kaybı sayısının pek çok ülkede hız kesmeden artması, uyarıları da peş peşe getiriyor.

 

Pfizer-BioNTech, Moderna ve AstraZeneca aşılarının virüse karşı etkili olduğu haberleri gelse de, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ve Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) incelemeleri sürüyor. İki yetkili kurumdan da bu ay içinde onay çıksa dahi, aşının salgını bir anda bitirmesini beklemek uzmanlara göre fazla iyimser bir durum.

 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), bu noktadaki en büyük korunma silahı olan maskelerle ilgili kritik hatırlatmalarda bulundu.

 

‘TEK BAŞINA BÜTÜN İŞİ YAPAMAZ’

 

DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Dr. Michael Ryan, aşıların koruyuculuğuna yönelik büyük beklentiye dikkat çekti.

 

Dr. Ryan, “Şunu söylemek istiyorum ki, aşılar Covid-19’u sıfırlamayacak. Aşılar sahip olduğumuz araçlara büyük bir güç katacak. Ancak tek başlarına bütün işi yapamazlar. O yüzden maske kullanmaya devam edilmeli” dedi.

 

EVDE BİLE MASKE TAKIN

 

CDC, salgının merkez üssü haline gelen ABD’deki korkunç artışın ardından maskelerle ilgili uyarı ve önerilerini yeniledi. Maske takmanın daha da kritik hale geldiğini belirten CDC, insanların bazı durumlarda evlerinde dahi maske kullanmaları gerektiğini ifade etti.

 

 

CDC’den yapılan açıklamada, “Ev dışındaki tüm kapalı ortamlarda maskesiz bulunulmamalı. Evde temaslı biri bulunduğu durumlarda da maske kullanılması virüsün bulaşmasını engelleyecektir” denildi.

 

 

 

 

medyaspot

Tema Tasarım |