TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa GÜNCEL 18 Aralık 2020

Türk Üniversitesi Pakistan Büyükelçiliği Okulu Müdürüne ödül verdi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Emrullah İşler törende onur…

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Emrullah İşler törende onur konuğuyken, Pakistan Büyükelçisi Muhammad Syrus Sajjad Qazi, OSTİM Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Orhan Aydın, OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, OSTİM Teknik Üniversitesi fakülte üyeleri ve Pakistan Büyükelçiliği Okulu ödül törenine katıldı.

Prof. Dr. Emrullah İşler konuşmasında, Pakistan'ın kardeş ülkemiz olduğunu ve Türklerin "Cive Pakistan" diyerek büyüdüğünü söyledi. Kendisi iki ülke arasında eğitim alanındaki karşılıklı işbirliğinin ve gelişmenin önemini yeniden vurguladı.

Büyükelçi Syrus Qazi konuşmasında OSTİM Teknik Üniversitesi'nin başlattığı bu ödülün verilmesinin sadece Ghalib Gillani için bir onur değil ama aynı zamanda Pakistan Büyükelçiliği ve Pakistan akademisyenleri için de bir onur kaynağı olduğunu söyledi. Kendisi Pakistan Büyükelçiliği Okulu'nun Pakistan'ın önemli bir eğitim kurumu olduğunu ve Pakistan, Türkiye ve 50'den fazla yabancı ülkeden gelen öğrencilerin eğitimine katkıda bulunmada gurur verici bir geçmişe sahip olduğunu ekledi. Büyükelçi, bu okulun Pakistan-Türkiye ilişkilerini sağlamlaştıran önemli bir kaynak olduğunu da vurguladı. Kendisi Ghalib Gillani'nin sıkı çalışmalarını ve Pakistan Büyükelçilik Okulunu Pakistan için bir gurur sembolü yapmak için verdiği katkıları övdü.

Orhan Aydın konuşmasında Pakistan-Türkiye ilişkilerinin özel doğasını vurguladı. Kendisi bu kardeşlik ilişkilerinin eğitimde işbirliği aracılığıyla daha da güçleneceğini umduğunu ifade etti.

Rektör Prof. Dr. Murat Yülek açılış konuşmasında, OSTİM Teknik Üniversitesinin Türkiye'nin ilk endüstri üniversitesi olduğunu söyledi. Ödülün veriliş kriterlerine başvuran Prof. Dr. Murat Yülek, Ankara'da çeşitli büyükelçiliklerin açtığı çok sayıda okul olsa da Pakistan Büyükelçiliği Okulu Okul Müdürü Ghalib Raza Gillani'nin idaresi altında gerçek bir uluslararası okuldur dedi. Kendisi Ghalib Gillani'nin Pakistan, Çin, Kanada, Mısır, İran ve Türkiye'de görev yapmış başarılı bir eğitimci olduğunu ve ilk Ödülü almayı gerçekten hak ettiğini söyledi.

Ödülü kabul konuşmasında, Syed Ghalib Raza Gillani Rektöre ve OSTİM Teknik Üniversitesine ödülü verdikleri için teşekkür etti. Kendisi bu ödülün kesinlikle Pakistanlıların kalplerine hitap edeceğini ve Pakistan ile Türkiye'yi birleştiren sevgi bağını güçlendireceğini söyledi. Ödülü anne babasına ve öğretmenlere adayan Ghalib Gillani, bu onuru okuldaki öğrencileriyle ve meslektaşlarıyla da paylaştığını ifade etti.


Abdul Akbar | First Secretary (Press) | Embassy of Pakistan

Haber : Adnan FİŞENK

 

Tema Tasarım |