TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa GÜNCEL 2 Aralık 2020

Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanı

 ANKARA, 2 Aralık 2020: Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Muhammad Amjad Khan Niazi, 1-5 Aralık arasındaki iki…

 ANKARA, 2 Aralık 2020: Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Muhammad Amjad Khan Niazi, 1-5 Aralık arasındaki iki yönlü bir ziyarette burada Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Türk Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile görüştü.

 
 
 
Ziyaret eden Pakistanlı üst düzey komutan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’la görüşmesinde savunma bağlarını daha da arttırmaya yönelik meseleleri tartıştı.  Her iki taraf, devam eden savunma projelerindeki ilerlemeleri görüştü, bunlara dört MİLGEM ADA sınıfı korvetin inşası ve orta ömürdeki Agosta 90B sınıfı denizaltıların restorasyonu da dahildir.  Yeni ortak projeler başlatma imkanları da ayrıca tartışıldı.  Amiral Niazi, Türkiye’nin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevine getirildikten sonra ziyaret ettiği ilk yabancı ülkelerden birisi olduğunu söyledi.
 
 
 
 Türk Deniz Kuvvetleri Karargahına varışı üzerine, Amiral Amjad Khan Niazi’nin onuruna bir Türk Donanması birliği resmi geçitte bulundu.  İki donanma arasındaki işbirliğinin geliştirilmesine verdiği katkılardan dolayı, düzenlenen etkileyici bir törenle kendisine mevkidaşı tarafından TSK Liyakat Madalyası takıldı.  Her iki komutan daha öncesinde bir toplantı yapmışlardı.  İki kardeş ülkenin donanmaları arasındaki bağları geliştirmek amacıyla çeşitli karşılıklı meseleler tartışılmıştı.  Amiral Niazi Oramiral Adnan Özbal’ı Pakistan’a davet etti.  Aynı zamanda, Türk Donanmasına Pakistan tarafından Şubat 2021’de düzenlenecek olan önümüzdeki Aman-2021 çokuluslu deniz tatbikatına katılması için yaptığı daveti yineledi.  Oramiral Özbal Pakistan’ı yakında ziyaret edeceğini söyleyerek bu daveti kabul etti.  Kendisi aynı zamanda Türk donanmasının gemilerinin Aman-2021’e katılacağını teyit etti. 
 
 
 
Amiral Niazi daha sonra Türk Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’i ve Türk Savunma Sanayileri Başkanı Prof. Dr. Ismail Demir’i ziyaret etti ve karşılıklı meseleleri tartıştılar. Daha öncesinde, Amiral Amjad Khan Niazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesi olan Anıtkabir’i ziyaret etti ve Türkiye’nin ilk Cumhurbaşkanına ve Bağımsızlık Savaşının büyük liderine saygılarını sundu. 
 
 
 
Türkiye’deki kalışı sırasında, Amiral Amjad Khan Niazi Gölcük Deniz Üssü’nü ve Tersanesini, İstanbul Deniz Üssü’nü ve Tersanesini ve denizcilik platformları inşasında uzmanlaşmış son model bir askeri fabrika olan ASFAT’ı ziyaret edecektir.
 
Abdul Akbar | First Secretary (Press) | Embassy of Pakistan
Haber : Adnan FİŞENK

Tema Tasarım |