TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Ekonomi 20 Ekim 2020

Torba Yasada Kıdem Sürprizi

Hükümetin kıdem tazminatı fonu oluşturulmasına yönelik çalışmasına kamuoyunda olumsuz eleştiriler yükselirken bir tartışma yaratacak adım daha geldi….

Hükümetin kıdem tazminatı fonu oluşturulmasına yönelik çalışmasına kamuoyunda olumsuz eleştiriler yükselirken bir tartışma yaratacak adım daha geldi. AK Parti’nin geçen cuma günü TBMM’ye sunduğu işsizlik sigortası kanun tasarısında dikkat çeken başlıklar yer alıyor.

 

Düzenlemeyle 25 yaş altı ve 50 yaş üstü işçiler için ‘belirli süreli iş sözleşmesi’ ile ‘kısmi çalışma’nın önü açıldı. Tasarıya kamuoyunda tepkiler yükseldi.

 

‘EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI’

 

Belirli süreli iş sözleşmesi yapılan çalışanların sözleşme bitiminde kıdem tazminatına hak kazanamayacağı belirtildi. Kocaeli Üniversitesi’nden Doç. Dr. Aziz Çelik de kıdemin parça parça ortadan kaldırılmaya başlandığına işaret etti.

 

Teklifin anayasanın eşitlik ve sosyal güvenliğe ilişkin hükümlerine aykırı olduğuna dikkat çeken Çelik “25 yaşından küçük olup ayda 10 günden az çalışanların kısmi çalışmaları emeklilikte dikkate alınmayacak” dedi./KARAR

 

 

 

 

medyaspot

Tema Tasarım |